Microsoft Academic Alliance - po zakończeniu studiów

(XOR) #1

W ramach studiów mam dostęp do darmowego ściągania produktów MS z witryny MS Academic Alliance. Pytanie - czy będą legalny, gdy skończę studia i mogę dalej używać systemu Windows 7? Nie chodzi mi tu o samą legalność, lecz raczej o możliwość "bezstresowego" robienia aktualizacji.

(Mmartyka88) #2

Jeśli ukończysz studia i nie zrobisz reinstalacji tego Windowsa to będziesz legalny.

Ukończenie studiów zabiera możliwość ponownej reinstalacji tego Windowsa z MSDNAA. Oczywiście w sensie prawnym bo wtedy będzie to nielegalne.

Także dbając o system, nie formatując go możesz go używać tak długo jak to możliwe. Jedyny kruczek to taki, że nie możesz na nim wykonywać pracy za $$$$. Dlaczego? Oprogramowanie z MSDNAA ma służyć celom NIEKOMERCYJNYM. Ponoć nawet głupie CV zrobione w celach zdobycia pracy jest nielegalne.

(Veers) #3

Nooo - nie przesadzajmy. Odrobinę zdrowego rozsądku. Kluczem jest zrozumienie, co też licencjodawca pojmuje pod pojęciem "użytku komercyjnego":

"Oprogramowanie nie jest licencjonowane do użytku związanego z prowadzeniem działalności komercyjnej, nienastawionej na zyski lub przynoszącej zyski."

Jako że licencje są pisane (że pozwolę sobie sparafrazować konstytucję Wuja Sama) "przez prawników dla prawników" - tłumaczenie na język przeciętnego Kowalskiego jest następujące:

"Nie wolno ci tego oprogramowania używać w przedsiębiorstwie."

Przykład dla przeciętnego Kalego:

Windows / Office z w/w ograniczeniami licencyjnymi: w domu - dobry, w firmie (nawet takiej z siedzibą w domu) - nie dobry.

(XOR) #4

Czyli jak skończą się studia to "legalnie" nie będę już mógł zainstalować tego systemu? Wydawało mi się, że jest to dożywotnie (chodzi o życie komputera, na którym jest system).

(fiesta) #5

Jest dożywotnio do czasu życia systemu, system umiera, nie masz prawa do jego ponownej instalacji.

(Mmartyka88) #6

Przecież pisałem, że póki system nie zostanie usunięty może sobie stać u Ciebie dożywotnio :wink:. Dopiero gdy usuniesz go, to wtedy nie możesz go instalować legalnie.

(XOR) #7

Ale póki są studia mogę formatować i instalować ile mi się podoba?

(Mmartyka88) #8

Póki studiujesz to możesz formatować i instalować aż do przegrzania dysku twardego! 8)

(fiesta) #9

Nie tak do końca, klucze Microsoft Academic Alliance też mają ograniczoną ilość instalacji, ale po ich wygaśnięciu możesz się strać o nowe u osoby zajmującej się programem na uczelni.

(Veers) #10

Chyba aktywacji :wink:

(XOR) #11

Obecnie mam od nich Windows 7. Wcześniej ozywałem XP SP3. Co dziwne numer seryjny Windowsa podany na Academic Alliance różnił się od tego, który znajdował się na obrazie iso płyty w pliku (w pliku UNATTENDENT.TXT).

(szymon021990) #12

Zgadza się, dokładnie nałożony jest limit na 3 aktywacje klucza. Systemy z rodziny Server mają ten limit zmniejszony do 1.

(Szuri21) #13

Rozwiązaniem problemu ponownej reinstalacji po zakończeniu studiów jest zrobienie obrazu czystego i aktywowanego systemu. Wtedy po zakończeniu studiów będziesz sobie mógł przywrócić czyściutki i aktywowany system bez żadnego kłopotu i będzie to jak najbardziej zgodne z licencją.