Microsoft Office - listy rozwijane i komórki "zależne"

Witam,

chce utworzyć listę rozwijaną (to akurat zrobiłem za pomocą dane => poprawność danych => dozwolone: lista) i mam tam do wyboru powiedzmy wartości A, B, C, D. Do wartości A, B, C, D chciałbym przypisać powiedzmy dla A: 1,2 dla B: 3,4 … Jak zrobić aby wraz z wyborem pozycji z listy rozwijanej zmieniały się wartości dwóch innych komórek tak żeby właśnie dla A było 1,2 dla B 3,4 …

http://s14.postimg.org/oy7eg0r7l/Bez_tytu_u.jpg

Będę wdzięczny za pomoc

Czy to może być oparte na funkcji JEŻELI?

wtedy

jeśli komórka d3 jest wybierana z tej listy A lub B

to dla dwóch komórek:

=JEŻELI(D3="a";1;JEŻELI(D3="b";3))

=JEŻELI(D3="a";2;JEŻELI(D3="b";4))

ale nie wiem czy o to ci chodzi…

Ja bym dodał pole kombi i zrobił index zamiast jeżeli (w wypadku dużej ilości opcji funkcja będzie masakryczna :P)

Hej,

Ewentualnie można posłużyć się formułą wyszukaj.poziomo. W tym przypadku formuła wyglądałaby tak.

=WYSZUKAJ.POZIOMO(C2;$I$2:$L$5;3;PRAWDA)

Pozdrawiam,

Dimatheus

Komórka C2 jest listą rozwijaną - mogę z niej wybierać wartości A, B, C, D.

Obok mam przypisane wartości dla A, B, C, D.

Chodzi o to, żeby wartość komórki C4 i C5 odpowiadała, po wyborze A, B, C, D tym wartościom przypisanym obok.

Rozkminiłem tak:

=JEŻELI(C2=$I2; $I4) i to działa - jak wybiorę z listy rozwijanej A to w komórce C4 pojawia się wartość I4, teraz nie wiem jak zrobić dalej dla B, C, D. Jak wprowadzam =JEŻELI(C2=$I2; $I4); JEŻELI(C2=$J2; $J4); JEŻELI(C2=$K2; $K4); JEŻELI(C2=$L2; $L4) wyrzuca już błąd

Dodane 08.10.2013 (Wt) 19:04

Dzięki Dimatheus właśnie o coś takiego mi chodziło :smiley:

Hej,

Oczywiście w przypadku drugiej komórki, czyli tej C, formuła będzie wyglądać podobnie, tyle że 3 argument będzie cyfrą 4.

=WYSZUKAJ.POZIOMO(C2;$I$2:$L$5;4;PRAWDA)

Pozdrawiam,

Dimatheus

Jeszcze jedno pytanie.

Jeśli wartości A, B, C, D chciałbym umieścić w drugim arkuszu to jak wtedy napisać formułę?

Hej,

Na przykład tak:

=WYSZUKAJ.POZIOMO(C3;Arkusz2!$G$3:$J$6;3;PRAWDA)

Pozdrawiam,

Dimatheus

Teraz mam taki problem: chciałbym aby z dwóch wartości excel podawał mi wartość ekstremalną. Powiedzmy mam wartość -3,11i 2,34 - chciałbym aby podał mi -3,11 jako wartość ekstremalną. Rozkminiłem sobie coś takiego :

jest prawie idealna - podaje wartości bezwzględne czyli 3,11zamiast -3,11

Wiem, że pewnie istnieje prosta funkcja na to aczkolwiek jakoś nie mogę nic wygooglać.

Mam coś takiego:

\

Działa aczkolwiek ten kod mi sie nie podoba, macie inne propozycje?

Hej,

Można to ugryźć na kilka sposobów - na przykład kombinować z ustalaniem znaku i wykorzystaniem tego w formule jeżeli, ale na końcu, gdy pojawią się liczby o odmiennych znakach i tak trzeba będzie korzystać z wartości bezwzględnej bądź potęgowania. Wychodzi na to, że przedstawiona przez Ciebie formuła jest chyba najprostsza. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus