Microsoft Windows Server 2008 Standard R2 10 Clt PL BOX

Chciałbym się upewnić, że dobrze zrozumiałem licencję.

Jak w temacie. Czy “Microsoft Windows Server 2008 Standard R2 64-bit 10 Clt PL BOX” oznacza że te 10 licencji dla użytkowników dostaje również w wersji BOX? W ogóle czy clt user = box ? Czy oznacza to że mogę instalować 10 stacji roboczych + 1 serwer gdzie chcę i jak chcę?

Ponadto czy są gdzieś informacje do kiedy ma być wspierany windows 2008 ?

Hmmmm a nie jest to przypadkiem mowa o licencjach Cal (dostępowych) czyli system stawiamy na jednym serwerze i równocześnie mamy możliwość podpięcia do serwera 10 klientów. Ale licencje na systemy na stacjach klienckich potrzeba mieć oddzielnie.

Coś mi się wydaje że MS nie rozdzielał by tak lekką ręką licencji serwerowych …

Gdzieś znalazłem właśnie, że cal i clt to ta różnica. Ponadto licencja typu user podobno nie ogranicza się do systemu zainstalowanego 1 raz. Np w przypadku maszyn wirtualnych mogę mieć kilka instancji, ale tylko używać jednej w danym momencie.

Nie miałem czasu wertować dokumentów i dzwonić na support. Fajnie jakby ktoś się jeszcze wypowiedział i to potwierdził. Ostatecznie i tak wszystko sprawdzę przed wdrożeniem… Dzięki wszystkim za szybkie odpowiedzi.

zapis mowi o 10 cala dostepowych.systemy klienta musisz zakupic osobno. W ramach licencji standard masz prawo do postawienia jednej virtualki na hyperv. Ale host nie moze miec uslug typu ad, to juz w obrebie virtualki musi byc. Clt to skrot od clients

To chyba jakiś żart. To już bardziej opłaca się zakupić 10 boxów siódemek na licencji open i zwirtualizaować je na linuxie… Na dodatek zawsze mogę pozostawić pełne stacje robocze.

Nie koniecznie musi się bardziej opłacać, wszystko zależy od zastosowania. Jeśli potrzebujesz system na kilka stanowisk, to kupujesz odpowiednią licencję, jeśli potrzebujesz mieć system, do którego może logować się jednocześnie kilku użytkowników, to też kupujesz odpowiednią licencję.

Pozdrawiam!