Miejsce dla Linuxa

Witam!

Otóż mam pytanie: mam dysk twardy 40GB podzielony na dwie partycje:

C: z Windowsem, poj. całkowita: 5,75GB, wolne: 3,44GB

D: z programami, grami pod Windowsa, poj. całkowita: 32,4GB, wolne: 18,8GB

I tu pojawia sie pytanie, czytałem, że Mandriva Linux 2006 (którą właśnie chce zainstalować) potrzebuje około 5GB wolnego miejsca na dysku, ale wiem również że podczas instalacji nie trzeba formatowac partycji, na która chce się zainstalowac Linuxa, a tylko instalator skompresuje pliki na tej partycji. Tak więc: co mam robic?? czy zainstalować Linuxa na partycji z Windą, licząc na to, że starczy miejsca na Linuxa, czy instalować na partycji D: nie martwiąc sie o miejsce?? I jeszcze jedno: czy faktycznie nie ma konieczności formatowania poartycji na której chce sie zainstalowac Linuxa, bo nie jestem co do tego pewien?? prosże o szybką odpowiedź.

Pozdro

Jeśli chodzi o Mandrive 2006, to wystarczy, że zdefragmentujesz pliki na partycji na której chcesz go zainstalować. Podczas instalacji wybierasz tylko opcję “Wykorzystaj wolne miejsce na partycji Widnows”

czyli: zdefragmentować dysk C: i to powinno wystarczyć, tak??

wielkie dzieki :smiley:

Ja bym na twoim miejscu utworzył z partycji D jakies 10 GB wolnego miejsca i tam formatowal podczas instalacji mandrivy partycje dla niej.

szukałbym metody mało inwazyjnej, tzn: chce zachowac Windows, czyli całą partycję C: i chciałbym zachowac też partycje D: (jednak w ostatecznosci mógłbym poświęcić ją na Linuxa) a co z tym formatowaniem, gdybym instalował na D: to tez bym nic nie tracił??

Przeciez za pomocą partition magic zupelnie bezinwazyjnie wydzielisz to miejsce z partycji D. No nie wiem ja bym tak zrobil, ale moze ten sposób powyzej też dziala :slight_smile: