Miejsce ułożenia partycji, a wydajność Linuxa

Witam.

Mam takie dziwne pytanie, czy miejsce na dysku twardym w który znajdują się partycje z Linuxem ma jakieś znaczenie?

W tej chwili na dysku mam taki układ:

  1. Partycja podstawowa

  2. Partycja podstawowa

  3. Partycja rozszerzona i na niej

  • partycja logiczna

  • partycja logiczna

  • partycja [/]

  • partycja [swap]

  • partycja [home]

Zastanawiam się czy gdybym przeniósł te trzy ostatnie linuxowe partycja na “na początek” dysku czy była by jakaś różnica w wydajności?

Jesteś świadom tego że ułożenie tego w programie do partycjonowania nie musi wcale odpowiadać ułożeniu na dysku :)??

może mieć wpływ na szybkość systemu, koniec dysku jest zawsze wolniejszy od jego początku, poza tym wazna jest ilośc wolnego miejsca na tych partycjach i ich wielkość.

Fizycznie na dysku to wolniej jest na wewnątrz, szybciej na zewnątrz - dysk obraca się ze stałą prędkością kątową.

Dysk może być również dwustronny, może mieć kilka talerzy, a całość i tak jest widziana jako jedna powierzchnia.

W praktyce różnice szybkości nie są aż tak znaczące. A w dodatku linux zbyt często nie używa dysku, z Windowsem jest zupełnie inaczej (co chwila coś mieli, szczególnie Vista/7, ale XP też lubi sobie pomielić od czasu do czasu, wiem bo mam XP w laptopie z dyskiem 4200 obr/min). Może mieć nieco większe znaczenie położenie partycji swap, ale też przy wystarczającej ilości pamięci linux do niej nie sięga.