Mieszanie olejów silnikowych

Witam, posiadam dwa rodzaje olejów silnikowych do skutera. Pierwszy (gorszej jakości) nalewałem na bieżąco od nowości skutera, teraz mi się skończył i stąd moje pytanie. Jak będę dolewał dalej drugi olej na bieżąco to czy nic się nie stanie? (w instrukcji napisano by nie mieszać olejów rożnych jakości) Więc może lepiej byłoby poczekać aż w zbiorniku się on skończy i dopiero nalać drugiego? Skuter się jeszcze dociera więc nie wiem co mam zrobić. Proszę o pomoc, z góry dzięki!

To jest olej do silnika czy dodatek do benzyny (dwusuw)? Nie zaleca się mieszania olei rożnych gatunków. Można jednak bezproblemowo mieszać oleje różnych producentów ale tego samego gatunku (oznaczenie na opakowaniu np. SAE…).

Nie zaleca ale i nie zaszkodzi, przede wszystkim zachować powinno się zasadę tego, że jeżdżąc na pół lub pełnym syntetyku w każdej chwili możesz przejść na mineralny, znów jeżdżąc na mineralnym nie możesz przejść na pół i w pełni syntetyczny. Autorowi pewnie chodzi o olej przeznaczony do smarowania silnika dwusuwowego, zwany olejem do mieszanki, nalewany do specjalnego zbiorniczka, nie jeździłem dwusuwem już jakieś 15 lat a w tamtych czasach był tylko jeden :-] do wyboru (mixol), tak że nie orientuję się czy obecnie występują podziały w tych olejach na mineralne i syntetyki, jeśli tak, to patrz co napisałem wyżej :wink: Jeśli nie to lej śmiało, niczego nie spartolisz, jeśli sie boisz to poczekaj aż skończy się poprzedni.

Z wypowiedzi autora tematu wnioskuję, że skuter ma silnik dwusuwowy i oleju używa jako dodatek smarujący do benzyny. Wg mnie śmiało możesz wymieszać. To wszystko i tak idzie w “rurę”, a właściwości smarujące nie powinny się pogorszyć.

Nie tak od razu, pierw musi wykonać bardzo ważne zadanie a mianowicie nasmarować silnik by nie dopuścić do jego zatarcia, potem dopiero w “rurę” :wink:

Olej jest chyba dodatkiem do benzyny. Leję go do osobnego, automatycznego dozownika. Silnik to oczywiście dwusuw. Nie znam się za bardzo na olejach, ale są one opisane tak, pierwszy to Semisynthetic mix super 2T ECO (w zbiorniku), a drugi ORLEN 2T Semisynthetic API TC. Tyle tylko na nich pisze. To można by je zmieszać czy lepiej poczekać aż się jeden skończy? Czy może jeszcze lepiej kupić taki sam jaki jest w dozowniku, a dopiero później (może po docieraniu) nalać orlena? A i jeszcze tak z ciekawości, który z nich jest lepszy?

Oba są półsyntetykami czyli wszystko gra, możesz nawet mieszać, nic złego się nie stanie, wlewaj i jeździj :wink:

Odnośnie “który z nich jest lepszy?”, Orlenowski ma oznaczenie wedle API “TC”, żebym mógł odpowiedzieć na to pytanie potrzeba mi oznaczenia tego pierwszego oleju również wedle API

Ok, czyli mogę spokojnie dolewać, dzięki za pomoc :smiley: Co do pierwszego oleju nic więcej na nim nie pisze, poza tym co napisałem wcześniej, oznaczenia żadnego nie ma.

Dodane So, 10 lip 2010, 11:18

Znalazłem to oznakowanie, obydwa oleje mają oznaczenie API TC :smiley: