Migracja na Windows Vista

Cześć! Jestem użytkownikiem Windows’a XP Home Edition, lecz ostatnio uświadomiłem sobie, że zostałem trochę w tyle jeżeli chodzi o OS. Dlatego też postanowiłem przebadać rynek i postawiłem na Windows Vista. Chodzi mi o to, że po pierwsze: xp jest już trochę przestarzały, potrzebuje os’a do uruchomienia części programów z xp na nowszym (nie na 7, bo jeżeli miałbym kupować to tylko Profesional z Trybem XP, który jest bardzo drogi), a mam dobrą ofertę w atrakcyjnej cenie, po drugie: chce odświeżyć wygląd i chcę zapytać osoby bardziej doświadczone czy mój komputer to udźwignie. Specyfikacja: procesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4200+ 2.21 Ghz, karta graficzna Nvidia GeForce 8600 GT, 2 GB RAM-u. Chodzi czy RAM starczy na inne rzeczy niż tylko Aero, czy procesor nie będzie zbytnio obciążony (słyszałem, że Vista wymaga 800 Mhz), ale takie w codziennym użytkowaniu bez przycinania? Proszę o odpowiedzi i porady czy warto migrować na Vistę?

Komputer poradzi sobie z Vistą, szczególnie po zainstalowaniu obu servicepacków i w ogóle wszystkich łatek.

Ramu będzie pokazywało, że używa więcej, ale to też dla tego, że system pobiera więcej niż nawet potrzebuje - bo skoro “leży” odłogiem, to czemu nie wykorzystać? Gdy uruchomisz wymagającą aplikację, nadmiar zajmowanego ramu zostaje zwolniony.

PS:

Jeżeli jesteś studentem, albo będziesz w niedalekiej przyszłości (październik ;)) to Windowsa 7 pro z trybem XP dostaniesz za free :slight_smile:

A to każdy student każdej uczelni i kierunku dostaje Windowsa za darmo?

Ja miałem bardzo długo Vistę na P4 3,2GHz z 2GB pamięci + Radeon x800GTO i żadnych narzekań, więc u Ciebie będzie działać pewnie idealnie.

Poczytaj o MSDN AA.

Hmm, Na prawie i na Akademii Rolniczej nie mają, to wiem, ale marketing, informatycy, elektronicy, biolodzy mają (patrząc po znajomych)

Na większości uczelni w Polsce jest właśnie MSDN:AA.

Nie rozumiem, czemu Vista, a 7 - chodzi Ci o tryb zgodności czy o co? To, że w Seven Home Premium nie ma trybu XP, nic nie znaczy - programy działają te pod starsze edycje Windowsa, niekiedy nawet lepiej, niż na Viście (przynajmniej ja tak odczuwam), nie ma też problemów z zupełnie starymi rzeczami. W razie czego można przecież zawsze uruchomić program w trybie zgodności i działa.

Większość polskich uczelnie uczestniczy w tym programie, na Uniwersytecie Gdańskim dla przykładu każdy wydział ma do niego dostęp, więc nie ma problemu.

IMO nie warto instalować Visty obecnie, kiedy jest Siódemka, która względem poprzedniczki jest daleko do przodu.

Ja bardzo dobrze wiem co to i wiem też, że nie każda uczelnia jest zarejestrowana w programie.

Jeżęli chodzi o to dlaczego Vista, a nie 7, bo wiem, że jeden bardzo ważny dla mnie program nie uruchomi się na Windows 7 i znalazłem bardzo atrakcyjną ofertę. Jak do tej pory chciałem bardzo podziękować wszystkim odpowiadającym na moje zawołanie.

Hm. A możesz nas oświecić, jaki to program?