Migracja systemu z HDD na SSD - jak poprawnie zorganizować partycje

Cześć,

potrzebuję porady na ww temat, przed migracją miałem partycje: C (z systemem, 100GB, HDD), D ( na dane, reszta pojemności, HDD);

podczas migracji wybrałem opcję przydzielenia ok 110GB na partycje z systemem na dysku SSD, resztę chciałem zostawić na partycję zastrzeżoną systemu Windows;

na zrzucie: Dysk 1: SSD, Dysk 2: HDD

 

czy mogę teraz bezpiecznie sformatować partycję E i scalić z partycją F?

czy mogę bezpiecznie scalić nieprzydzieloną przestrzen na SSD razem z partycją C?

 

Pozdrawiam

Partycje.jpg

W zasadzie to tak i tak.

Trochę dziwna logika, albo źle wytłumaczyłeś problem.

Odpalasz SSD i instalujesz system, instalator samo utworzy partycje, które są potrzebne - reszta na systemową c:.

e: i f: możesz scalić, tylko po co? Usunąć je i scalić z d: tworząc jedną partycję na dysku talerzowym.

 

System był klonowany z ówczesnego C (HDD) na czysty SSD, zostawiłem pustą przestrzen na partycję systemową, ale nie wiedziałem, że program automatycznie utworzy na nowym dysku partycję systemową ( bo jak rozumiem *: jest takową? ), nie wiem dlaczego stworzyło dwie osobne nieprzydzielone przestrzenie;

 

jak rozumiem partycja E nie jest już używana?

 

gdy usunę partycję i pustą przestrzen dodam do obecnych partycji, dane na tych partycjach pozostaną nienaruszone?

 

ostatni raz takie rzeczy robiłem z 10 lat temu, teraz nie mogę sobie pozwolić na pomyłkę :smiley:

Nie jest, ale przecież możesz zrobić test - odłączając fizycznie talerzowca.

Tak, po prostu rozszerzysz dużą partycję d: o nieprzydzielone miejsce. Teoria mówi, że operacje na partycjach są bezpieczne. Praktyka też, z małym ryzykiem utraty danych … ot tak.

 

Gdyby coś się stało, przez twój błąd w partycjach, to:

http://findandmount.com/

wersja darmowa bardzo wolna, wersja pro szybka.

 

Poszło sprawnie. Dzięki serdeczne.