Migracja z Windows XP x86 na XP x64

Cześć!

Mój kolega chce rozbudować swój PC - ma w nim obecnie 3 GB RAM i zainstalowany Windows XP w wersji 32 bitowej. Chce wymienić jedną kość 1GB na 2GB i w ten sposób otrzymać 4GB RAM. Tylko, że żeby wykorzystać tą zwiększoną pamięć RAM musiałby zmienić architekturę komputera. Zakładając, że jego procesor jest 64 bitowy, chciałbym zadać kilka pytań odnośnie takiej migracji:

  1. Czy na kluczu z wersji 32 bitowej można aktywować wersję 64 bitową?

  2. Skąd wziąć legalnie Windows XP x64 Edition? Czy można zamówić drugą płytkę w 64 bitowej wersji w Microsoft, o ile ma się legalną 32 bitową?

  3. Wiem, że 64 bitowa wersja XP jest wyłącznie w angielskiej wersji językowej. Czy jednak można w jakiś sposób ją spolszczyć?

Nie rozumiem sensu kupowania XP w wersji x86_64. W dzisiejszych czasach używa się Windows 7/Vista/Linux x64.

Dodane 05.09.2010 (N) 18:14

Co do 3 pytania… Oficjalnego spolszczenia nie ma.

Nie polecam XP w wersji 64 bit. Ten system nie był tworzony pod tą platformę, 64 bity dodali potem pod presję rynku.

Ogólnie dosyć problematyczny jest XP 64bit.

No ja też jestem zwolennikiem Windows 7 i Linuxa, ale kolega uparł się, że chce używać XP x64 - i w żaden sposób nie potrafię mu wybić tego z głowy.

Ale dobrze - to już jego sprawa. Ja obiecałem mu tylko, że poszukam informacji, na które nie potrafiłem udzielić mu odpowiedzi.

To jak pomożecie?

Jeszcze raz moje pytania:

  1. W przypadku 7 i visty można, pod warunkiem, że masz wersję BOX a nie OEM. W przypadku xp nie mam pewności, ale możliwe, że jest podobnie.

  2. Drugie pytanie to w zasadzie rozszerzenie pierwszego. Można zamówić jak masz keya, ale za przesyłkę chcą kasę. W przypadku wersji x64 której nie ma oficjalnie w Polsce pewnie z USA pójdzie - ok 100 zł za przesyłkę. Na allegro taniej kupisz.

  3. Oficjalnie nie. Nieoficjalnie wszystko się da :wink:

A jeśli posiada się OEMowego Windowsa XP, to trzeba cały system od nowa? Nie da rady przejść aktywacji na poprzednim?

No właśnie z ciekawości zacząłem przeglądać aukcję i nie znalazłem, żadnego XPka 64 bitowego - być może ty jesteś lepszy - podaj link do jakiejś aukcji…

Nie. Wbrew pozorom - 64 bitowy XP nie jest wersją systemu (jak np. Vista 32 i 64 bit), tylko zupełnie innym systemem. Łopatologicznie zaś: to tak jakbyś chciał użyć klucza od Windows XP do instalacji Windows NT.

Obecnie już chyba tylko z aukcji. Płytki sobie nie zamówisz już - bo jak mnie pamięć nie myli - to taka możliwość istniała tylko przez jakiś czas i tylko dla posiadaczy Windows XP Proffesional BOX i Corporate. W przypadku OEM - MS odsyłał delikwentów do producenta sprzętu.

Pewnie można - ale zarazem łamiąc licencję. Bez łamania licencji - można również - ale wówczas na starcie trzeba zakupić licencję korporacyjną - a to boli :wink:

O sensie takiego zakupu (czy nawet używania) wypowiadał się nie będę - skoro gostek się upiera … to niech najpierw sprawdzi dostępność sterowników.

Dzięki za odpowiedzi za poprzednie pytania - i wracam do Was z jeszcze jednym.

Czy istnieje możliwość pobrania wersji testowej tego systemu - pytam gdyż wiem, że legalnie , można nie kupując systemu, pobrać i przez 90 dni używać Windows Seven - czy taka możliwość istnieje także dla Windows XP x64 Edition?

Pytam, bo było by to chyba najbardziej odpowiednie rozwiązanie, aby sprawdzić czy system będzie działał poprawnie i czy warto na nim pracować…

Problemem będzie tylko znalezienie XP x64

Dlatego pytam czy Microsoft nie udostępnia jakiejś wersji trial…?

Nie…

Zawsze na upartego można zainstalować pirata, przetestować przez jakiś czas, i ewentualnie kupić oryginał i zainstalować na legalny klucz.

Wiesz, powiedz koledze, że XP 64x musi miec sterowniki 64, wiekszosc gier i programow jest na 32, cos moze mu niechodzic. Microsoft już XP nie sprzedaje. Poza tym, jak się upiera, mógłby zrobić tak:

Założyć firmę, przeprowadzić się do jej siedzibym, a swój komp oddac jako kiepski serwer, kupić Windows 7 i pogadać z Microsoftem na temat migracji do starszej wersji. Jeśli mowa o realnych rozwiązaniach, to pomysłów nie mam :smiley:

Spoko - dzięki za odpowiedzi!

Pozwolę sobie na zakończenie zadać jeszcze dwa krótkie pytania (tak już zupełnie z własnej ciekawości) - czy sprawa wygląda identycznie w przypadku pozostałych wersji Windows XP - np. Media Center Edition itp.?

Oraz czy gdybym kupił Windows Seven Professional x64 mogę domagać się udostępnienia mi darmowej wersji Windows XP x64?

Nie rozumiem pytania. Co ma niby wyglądać (lub nie) identycznie ?

Domagać możesz się zawsze. Skoro jednak nie ma oficjalnej ścieżki downgrade do Win XP 64 bit - to odpowiedź nasuwa się sama - Microsoft ci nie udostępni ani darmowej (?) ani płatnej wersji downgrade.

Racja nie sprecyzowałem pytania - chciałem się zapytać czy np. Windows XP Media Center Edition też jest zupełnie oddzielnym systemem, oraz czy tak samo Microsoft zaprzestał jego dalszej sprzedaży w związku z czym, będę miał takie same problemy z jego otrzymaniem…

OK rozumiem. Pozostaje tylko pytanie - po co więc jest Windows XP x64 Edition - skoro Microsoft go już nie sprzedaje to na nim nie zarabia, nie mogą go otrzymać użytkownicy 64 bitowych edycji Windows - więc po co było w ogóle taki system wydawać?

Przez 3 lata używałem X64 i był to system o wiele stabilniejszy i szybszy niż zwykły XP.

W zasadzie miałem chyba tylko problem z instalacją Doom3 (ale to już poprawiono) i czasami ze starym sprzętem - tak wszystko działało idealnie.

Odpowiedzi na Twoje pytania:

  • Klucz od zwykłego XP nie pasuje;

  • wersji trial także nie ma już od dwóch czy trzech lat - po prostu wyszedł nowy system Vista potem Seven - Offica 2003 przecież też już nie kupisz

  • całkiem niedawno widziałem na allegro, że sprzedawali xp64 za rozsądne pieniądze

  • polskiej wersji oficjalnie nie ma, był jakiś patch, ale raz, że nielegalny, dwa powodował problemy z systemem

  • a jeśli chodzi o Downgrade, to podobno jeszcze można wymienić system na XP (wg. newsa z dp.pl), ale nigdy nie widziałem ani nie czytałem o możliwości wymiany na xp64

2 x tak

Mam spekulować ? Dobrze - IMHO po to by przygotować producentów sprzętu do tego, by zaczęli w końcu pisać sterowniki pod system 64 bitowy.

Kubus94 - zastanów się: producent produkuje samochód - dajmy na to malucha. Ale ludzie chcą czegoś więcej - więc producent montuje silnik nieco inaczej i dodaje do niego elektroniczny rozrusznik. Teraz już maluch nazywa się maluch bis. Niestety, zmiany konstrukcyjne trwają tak długo, że przed producentem stają dwie drogi: produkować dalej samochód który technicznie jest już przestarzały, albo przestawić się na produkcję Poloneza.

Idąc dalej tą drogą - kupujesz Poloneza (bo maluch już nie jest produkowany), ale Polonez (nieważne dlaczego) ci się nie podoba, i wolałbyś malucha. Czy twoim zdaniem, obecny producent Poloneza ma obowiązek wymienić ci go na malucha ?