Mikrofon buczy

Mam taki problem, iż kupiłem adapter z 2 wejściami na słuchawki i mikrofon( mikrofon jest wbudowany w słuchawki). Przez 2 tygodnie chodziło wszystko bardzo dobrze. Wczoraj mikrofon zaczął buczeć. Coś poklikałem w dźwięku w panelu, zresetowałem laptopa i przestało. Na następny dzień gdy włączyłem laptopa był ten sam problem. Gdy podłączam samo wejście mikrofonu do laptopa bez adaptera to działa dobrze. Do tego gdy kręce adapterem buczenie zmienia się. Gdy dotknę obudowy laptopa ręką buczenie jest mniejsze.

Zwarcie jakieś… Pewnie uszkodzony adapter.

Miałem identyczny problem z buczeniem, które ustawało gdy dotykałem obudowy. Ten sam mikrofon w innym mieszkaniu nie buczy (ale też w innym mieszkaniu sprawdzałem na innym komputerze). Podejrzewam problem z uziemieniem albo jakieś urządzenie w sieci w mieszkaniu/bloku ‘sieje’ zakłóceniami?

Tak samo miałem z jednymi głośnikami. Po dotknięciu obudowy komputera przestawały buczeć.

Mamy tu elektryka, który spotkał się z takim problemem? Może w sieci domu/bloku włącza się jakieś urządzenie elektryczne i raz buczy a raz nie? Problem z buczeniem głośników i mikrofonu pozostaje dla mnie tajemnicą.

Buczenie może zależeć od tego na którym piętrze mieszkamy, jak długim przedłużaczem jest podłączony komputer (a już wiadomo, że wymagany jest przedłużacz jak i gniazdo z bolcem).
Może zależeć od marnej jakości i długości przewodów urządzeń podłączonych do kompa.
W takim przypadku często pomaga dodatkowe połączenie metalowej obudowy kompa jakimś przewodem z metalową częścią kalorytera…jeśli komp jest podłączony do gniazda bez bolca, wówczas może nieco pomóc odwrócenie wtyczki w gnieździe.

Wytłumaczysz mi co to zmienia?

Przy braku shield ( zmiana podania fazy może mieć wpływ na pracę filtra ).
Ważne, że nie raz pomaga.

Na transformatorze prąd jest zmieniany w pole magnetyczne i ponownie z niego w prąd zmienny, wiec kompletnie dalej nie rozumiem co miałoby zmienić odwrócenie wtyczki. :thinking:

No a później jest przecież jeszcze prostowany.

Odwrócenie wtyczki powoduje, że jest podawana faza na inny pin we filtrze.
Te zasilacze pracują inaczej, tutaj jest najpierw prąd prostowany…

Pin w filtrze?
W którym on jest miejscu na tym schemacie?

L i N tam gdzie wchodzi 230V

Tam jest podawane napięcie, a ja się pytam gdzie są te piny od filtra.
Ja na schemacie widzę kilka kondensatorów i cewkę w roli filtrowania przed transformatorem, a później prostowanie i wyjście, ale ja się w tym kierunku nie szkoliłem i chętnie bym się czegoś dowiedział. O ile to nie jest audiovoodoo :wink:

Pinami jest wejście sieci na zasilacz, czyli miejsca gdzie jest podawane napięcie z wtyczki…uff prościej się nie da L i N (piny- miejsce przylutowania przewodów sieciowych do wejścia zasilacza).
W tych zasilaczach (impulsowych), napięcie jest prostowane najpierw (prosto z sieci) inaczej niż w zwykłych zasilaczach transformatorowych, zasada jest kompletnie inna…
Tutaj dostępnie opisane…
http://pecetmania.pl/praktyka_pc/pliki/opis_zasilacz_atx.pdf

Pisałeś o pinach filtra, ale mniejsza o to.
Z tego co zrozumiałem, w zasilaczu impulsowym prąd jest wstępnie prostowany, następnie przez tranzystor podawane są impulsy o wysokiej częstotliwości na transformator, za nim prąd jest znowu prostowany i przepuszczany przez kondensatory żeby wygładzić ewentualne tętnienia.
Chyba jestem za głupi żeby samodzielnie zrozumieć w którym miejscu zmiana podłączenia zasilania zmiennego miałaby wpłynąć na jakość prądu stałego na wyjściu.

Btw. Schemat który wkleiłeś jest raczej od zasilacza liniowego.

Sprawdź organoleptycznie, kiedy będziesz miał podobny przypadek, że przydźwięk mikrofonu, w komputerze nie podłączonym do sieci z uziemieniem może się zmniejszyć, poprzez odwrócenie wtyczki.
Potem debatuj jak to możliwe…skoro, nie powinno mieć według ciebie znaczenia.
A jednak…

Czyli co mogę zrobić żeby zaczęło poprawnie działać? ;d

Skoro w zależności od ustawienia wtyku w gnieździe buczenie się pojawia, to najprawdopodobniej uszkodzony jest sam adapter, albo gniazdo.

Czy po podłączeniu przez adapter mikrofon działa prawidłowo, a w słuchawkach jest stereo?

No pisałem…