Mikrofon - włączony, wykryty przez system, lecz nie nagrywa


(Dawid 4898) #1

Cześć. Mój mikrofon w zestawie słuchawkowym nie działa. Podejrzewam, że problem tkwi raczej w komputerze, gdyż podłączałem inny mikrofon i pojawiał się ten sam problem. Mikrofon jest włączony - nie mówcie, że tego tak podstawowej czynności nie zrobiłem (no chyba, że nie zrobiłem to wtedy się zapadam pod ziemię). Grzebałem coś tam w ustawieniach - nadal nic. Sterowniki aktualne. Windows 7, Dell Studio 1558.

Okno:

image_id: 5622

oczywiście chodzi o ten pierwszy, podłączony przez wejście, drugi jest wbudowany w laptopa


#2

isemeg , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie, używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038


(Ja$) #3

…może w tych wątkach znajdziesz podpowiedź:

mikrofon-podlaczony-lecz-nie-dziala-nowy-t521505.html

problem-dzwiekiem-windows-t359094.html


(Dawid 4898) #4

1.Czy mogę instalować realteka, gdy nie mam takiego sterownika w swoim kompie? W menedżerze urządzeń w sekcji Kontrolery dźwięku, wideo i gier

ATI High Definition Audio Device

Dźwięk Bluetooth

IDT High Definition Audio Codec

2.Czy wbudowany mikrofon nie wywołuje konfliktu z podłączonym? Coś próbowałem z tym robić tz. wyłączyłem wbudowany, ale nadal nic - pionowe kreski przy podłączonym ani drgną.

3.Czy powinienem zmienić coś we właściwościach Mikrofonu/Wejścia liniowego?

Zapomniałem o najważniejszym. Mikrofon jest nowy i jest to zestaw słuchawkowy: “słuchawki działają a mikrofon nie”


(XMan) #5

Widocznie źle grzebałeś.

Masz kartę dźwiękową:

czyli HD i ustawienia powinny być takie same.

U Ciebie panel sterowników może wyglądać inaczej ale najważniejsze:

Odtwarzaj (Głośność odtwarzania) prawie na maksimum.

Nagrywaj (Głośność nagrywania) prawie na minimum - inaczej mikrofon nie będzie działać.

(dziesiętne milimetra mają duże znaczenie)

W niektórych przypadkach trzeba odznaczyć Miks stereo.


(Dawid 4898) #6

Nic to nie pomogło. Coś źle mogłem zrobić w ustawieniach mikrofonu - załączam screeny.

image_id: 5631

image_id: 5632

image_id: 5633

image_id: 5634

image_id: 5635

image_id: 5636

image_id: 5637

image_id: 5638

Szukałem sterowników do mojego komputera na stronie della i idt. Nie znalazłem. Googlowałem też możliwe rozwiązania mojego problemu i znalazłem, szkoda że do xp-ka.


(Dimatheus) #7

Hej,

Teoretycznie możesz - ale w czasie instalacji uraczy Cię komunikat o tym, że nie znaleziono kompatybilnego ze sterownikami sprzętu. :slight_smile:

Niestety, może tak być.

Zmień poziom nagrywania na 70 - 80 - zalecenia podane przez XMan’a nie zawsze się sprawdzają. Zresztą sam zobacz. Głośność nagrywania jest duża i nie ma problemów z dźwiękiem. Taki występował głównie w kartach zgodnych ze standardem AC’97.

36832715982363723820_thumb.jpg

Ewentualnie w ostatnim ze screen’ów odznacz Ulepszenia audio.

Dla pewności - do jakiego złącza podłączasz mikrofon?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Dawid 4898) #8

Oczywiście do poprawnego, tego do mikrofonu, można by powiedzieć różowego, ale kolorów w moim laptopie zaznaczonych nie ma, co nie jest wielkim utrudnieniem :smiley:

Kiedyś podłączałem inny mikrofon, Genius i też nie nagrywał, chociaż on był chyba zepsuty już wcześniej. No nic, sprawdzę zestaw słuchawkowy i Geniusa na innym komputerze i zobaczę czy to wina sprzętu, czy po prostu złącza, które od zakupu laptopa było zepsute, ale nic o tym nie wiedziałem, bo z niego nie korzystałem, czy złych ustawień/sterowników.

Zauważyłem jeszcze jedną zależność. Gdy wyłączę wbudowany mikrofon, nie mogę korzystać z przechwytywania dźwięku. Nie wiem czy to ma coś wspólnego z opisanym problemem, ale nie zaszkodzi napisać, jeżeli to w czymś pomoże.


(XMan) #9

Ze screenów widzę że masz tylko sterowniki z Microsoftu które się aktualizują przez Windows Update.

Zainstaluj odpowiednie sterowniki Chipset oraz sterowniki Audio ze strony producenta.

W razie problemów z instalacją Chipsetu - pomiń i zainstaluj Audio.

Sterowniki na Vistę oraz Windows 7 32/64 bit:

http://www.dell.com/support/drivers/us/ … tudio-1558

Odpowiednie tzn. musisz wybrać system oraz bit.

Jeżeli masz w Programy i funkcje sterowniki audio to wcześniej je odinstaluj a następnie przeczyść komputer

programem CCleaner

(podczas pobierania wybierz bit. )

U góry po lewej “Cleaner” na dole Analiza - Uruchom Cleaner

później “Rejestr” Skanuj by znaleźć problemy - Napraw zaznaczone problemy.

CCleanera używaj po częstym surfowaniu po internecie oraz po każdej deinstalacji programów i sterowników.

kliknij aby powiększyć:

cf114_CCleaner.jpg ccleaner2.th.jpg

Po instalacji sterowników sprawdź w Panelu sterowania lub w tray`u czy pojawiła się ikona nowych sterowników.

Jeżeli będzie to kliknij na nią a w niej powinno być więcej ustawień.

Wcześniej nic nie zmieniaj tylko sprawdź mikrofon ponieważ często tak bywa że wszystkie ustawienia po instalacji bywają prawidłowe.


(Dawid 4898) #10

Wielkie dzięki, nareszcie działa :smiley:

Widocznie szukać nie umiem, jeżeli sterowników nie znalazłem. :oops: CCleanera znam i go miałem, ale zrobiłem kilka miesięcy temu format, to go sobie teraz ponownie zainstaluję.

Do szczęścia brakuje mi teraz tylko jednej rzeczy. Jaką kombinację wzmocnienia-głośności mikrofonu wybrać? Gdy dam na 20 dB słychać wielkie buczenie, a zupełnie bez wzmocnienia głos jest za cicho. Czy to tak zawsze jest, czy można to buczenie znacznie zredukować albo jeszcze lepiej - całkowicie usunąć?


(Dimatheus) #11

Hej,

Sprawdź po prostu przesuwając suwak. W zależności od posiadanej karty możliwe jest albo płynne, albo skokowe zwiększanie wzmocnienia sygnału. W moim Realtek’u HD mam możliwość zmian wzmocnienia w zakresie 0 - 30dB ze skokiem 10 dB.

Efekt buczenia może mieć dwa źródła. Pierwszym jest korzystanie z karty zintegrowanej, która jest bardziej podatna na zakłócenia przez to, że znajduje się bezpośrednio na płycie głównej. Drugim, wiele częstszym, jest słaba jakość samego mikrofonu. Generalnie mikrofony generują tzw. biały szum, który w stosunku do sygnału powinien być jak najniższy - wtedy jakość mikrofonu jest lepsza. Natomiast boostowanie sygnału mikrofonu jest niczym innym jak liniowym podniesieniem całej amplitudy sygnału o na przykład 20dB. Zwiększa się w nim zarówno rejestrowany przez urządzenie sygnał, jak i poziom szumów własnych urządzenia.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Dawid 4898) #12

Mikrofon jest dość dobry, a przynajmniej tak mi się wydaje, bo w stosunku do wbudowanego jakość jest o wiele lepsza. Jest to raczej wina karty dźwiękowej, gdyż jest ona zintegrowana. Poeksperymentuję z najlepszymi możliwymi ustawieniami. Problem już definitywnie rozwiązany, wielkie dzięki za pomoc :slight_smile:


(Dimatheus) #13

Hej,

Przede wszystkim sprawdź, czy masz w ustawieniach karty dźwiękowej możliwość włączenia dodatkowych efektów - na przykład nagrywania kierunkowego czy tłumienia echa akustycznego. Być może aktywacja tych systemów coś pomoże.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Dawid 4898) #14

Teraz mam inny problem, większy problem niż buczenie. W programie IDT Audio musiałem zmienić wejście z liniowego na mikrofon. Wszystko fajnie - do ponownego włączenia komputera. Po restarcie zmieniają się ustawienia i znowu złącze staje się wejściem liniowym, jest to uciążliwe, aby za każdym włączeniem komputera ustawiać wejście na mikrofon. Jak sprawić, by program zapamiętał, że to wejście ma być od mikrofonu?

image_id: 5640


(Dimatheus) #15

Hej,

:arrow: W jakiej konfiguracji ustawiony masz dźwięk - 5.1, 7.1, 4.1 czy jeszcze jakoś inaczej?

:arrow: Próbowałeś użyć ostatniej z opcji widocznej na screen’ie - Włącz wskakujące okno rekonfiguracji dla tego gniazda. Być może opcja ta spowoduje, że przy każdorazowym podłączeniu urządzenia do gniazda sterownik zapyta o to, jakie urządzenia podłączono.

Pozdrawiam,

Dimatheus