Mikrotik i pasmo gwaratnowane

Korzystam czasami z wolnej sieci poza miastem, gdzie luksusy w rodzaju UPC/światłowód 400mbit są marzeniem, więc pojawia się potrzeba zarządzania przepustowością.

Na moim obecnym routerze można ustawić pasmo gwarantowane, tj np przy łączu 60mbit każdy z użytkowników zawsze ma zagwarantowane minimum 10mbit. Zapobiega to sytuacji, w której jeden użytkownik wysyci całe pasmo do tego stopnia, że u innych spadnie ping, responsywność itp.

Konfiguracja tego routera jest jednak dosyć toporna i chciałbym go zmienić na Mikrotik (również dlatego, że system jest aktualizowany). Pytanie:

  • Czy MikroTik RBD52G-5HacD2HnD-TC - Router - Morele.net będzie dobrym wyborem?
  • jak ustawić takie pasmo gwarantowane? Czytam w sieci o Mikrotkiach ale widzę że to nie jest takie oczywiste, nie ma pasma gwarantowanego jest zabawa kolejkami, które obecnie sa dla mnie magią (może macie link do dobrego tutoriala?)

Chodzi o to ustawienie:

CIR (Committed Information Rate) – (limit-at in RouterOS) worst case scenario, flow will get this amount of traffic rate regardless of other traffic flows. At any given time, the bandwidth should not fall below this committed rate.

Manual:Queue - MikroTik Wiki .

Ogólnie, wszystko powinno dać radę. Przykładowy test wydajności.

Może @roobal będzie mógł się bardziej twórczo wypowiedzieć ;]

Dzięki za odpowiedź, wygląda to bardzo dobrze, praktycznie jestem już przekonany do kupna tego modelu.

Jeszcze jedno pytanie. Ten router ma wejście USB. Z tego co rozumiem, na modem USB z kartą SIM. Czy można tam podłączyć smartfona w trybie „modem usb”, tak jak to się robi w Windows?

Raczej mikrotik aż tak nie testuje czy smartfon nada się.

W najlepszym wypadku może znajdziecie firmware ułatwiające użycie smartfona jako modem.

Dziwne, że wasabi nie wpadł, bo roobal bywa zarobiony.

Nie wiem jakie fundusze, ale zamiast hAP AC2 rozważ hAP AC3. Nie, nie da się podłączyć telefonu po USB jako modem. Jeśli potrzebujesz korzystać z LTE, w przypadku hAP AC3 jest model z wbudowanym modemem LTE.

W przypadku simple queues możesz ograniczyć pasmo ale tylko na down i up. Co do opóźnień, to już nie simple queues, ale ewentualnie zaawansowana zabawa QoS. Tu niestety nie pomogę, bo ngdy nie miałem potrzeby korzystania z zaawansowanego QoS i ustawiania priorytetów, takie rzeczy robią raczej ISP.

Dzięki za odpowiedzi,

chyba jednak da się korzystać z telefonu, @marcin82 podesłał mi ten film MikroTik - USB tethering, use your mobile phone as modem - YouTube

Ten wbudowany modem LTE brzmi zachęcająco. Poważnie się zastanowię, choć cena znacznie wyższa. Ewentualnie dokupię modem na USB za <200zł.

W specyfikacji piszą MikroTik Routers and Wireless - Products: hAP ac² - USB can be used for external storage or 4G/LTE modem.

Jakie, poza wbudowanym modemem są jeszcze zalety hAP AC3, dla których warto wyłożyć kaskę ? :slight_smile:

Ale ten modem ma być do rozdzielania LTE w końcu czy czegoś innego? Bo jak LTE to IMHO lepiej kupić urządzenie z wbudowanym modemem i antenami dedykowanymi w środku.

Dokładnie, do rozdzielenia LTE, z tym że zależy mi na Mikrotiku więc pozostaje mi albo AC2 + modem USB albo ac3 z wbudowanym LTE ale widzę że za takiego trzeba dać z 1000zł.

Wersja AC2+modem USB będzie z połowę tańsza.

Pisałeś o doraźnym zapasie / backupie łącza na wypadek W. Tani™ wyjdzie modem, ale znowu co do modelu może warto byłoby zapytać na forum mikrotik albo u producenta.

Tak zapas, ale zanim podłączą mi tu właściwy Internet (kabel ciągną) to ten zapas na modemie LTE/smartfonie przez pewien czas będzie robił za łącze główne.

Dobry pomysł, żeby wybrać modem świadomie.

No i oczywiście mógłbym poczekać na właściwy Internet ale chcę się taką konfiguracją pobawić, zapoznać z RouterOS i zobaczyć co się da z tego wciągnąć, także nawet jak się okaże że coś ze sobą nie gra to nie będę płakał :slight_smile:

Sprawdź PW.

To w domu? Jak z zasięgiem?
Do w miarę dobrych lokacji polecam taki link. Anteny częściowo kierunkowe, masz WIFI oba i do tego działa jak router, ewentualnie jak więcej potrzeba wyjść to rozdzielisz przełącznikiem, no i można jakby był problem z zasięgiem na zewnątrz wyjąć, mam kilka w lokacjach od kilku lat (w zasadzie od początku produkcji) i jeszcze śmigają, mimo, że plastik już trochę brzydki. :grinning:

Zasięg bardzo przyzwoity w budynku, nie ma potrzeby wystawiać anten.

Hm, ten RBwAPR-2nD&R11e-LTE dobrze wygląda. Wprawdzie nie ma złącza WAN ale za to tematykę LTE i WiFi załatwia kompleksowo no i jest RouterOS. Teraz mam nad czym się zastanawiać.

Chyba można skonfigurować wyjście lan jako WAN na upartego, ale wtedy będzie tylko po WIFI rozdzielał.

Router jest stabilny i całkiem fajnie trzyma LTE, jeśli jest dobry zasięg to w ogóle jest ok. z tym, że fabrycznie jest chyba modem cat5 (chyba, że dają teraz lepszy), można dać tam coś szybszego , ale prawdę powiedziawszy jakoś nie zauważyłem wielkiego wzrostu transferów.

Niestety AC3 z wbudowanym modemem LTE swoje kosztuje, w tej cenie można rozważyć jeszcze Chateau 12 lub 18.

Co do LTE, to pytanie jaki zasięg i operator. Ja na próbę wziąłem T-Mobile na kartę i nie zamierzam wracać do „kabla”. Wcześniej miałem UPC, ale musiałem wypowiedzieć umowę.

1 polubienie

Potwierdzasz to co słyszałem, że T-Mobile ma najlepsze usługi transmisji danych. Co do LTE u mnie, to sprawy ruszyły i już niedługo będzie kabel, więc zdecydowałem że rezygnuję z dzielenia łącza LTE za pomocą routera z wbudowanym modemem. Pozostaję przy podstawowym Mikrotiku a za backup będzie robiła komórka podpinana do komputera lub Mikrotika (jeżeli ogarnę konfigurację).

kurcze, chyba muszę przyspieszyć decyzję :wink:
obraz