Mikrotik - jaki model dla 200-300 userów?

Witam,

Potrzebuję zrobic prosta sieć wifi + Hotspot na mikrotiku.

O ile AP mniej wiecej mam już wybrane zastanawiam sie jaki model routera byłby odpowiedni dla 300 userów (hotspot strona logowania) + mikrotik miałby pełnić również funkcje kontrolera AP.

Zastanawiam sie nad tym modelem:
https://www.senetic.pl/product/RB3011UIAS-RM

Prosba o info kogos kto zna się na mikrotikach.

Nie polecam MT jako CAPsMAN. MT może być dowolny, patrz bardziej na RAM i CPU. Jako AP polecam Unifi, kontroler postaw na VM lub jako APka w Windows. Sprzetowy kontroler jest zbyt mocno ograniczony sprzetowo, z czasem i tak zamienisz go na VM lub apkę.

RB3011 powinien dać radę, choć przy dużej sieci tylko CCR pozostaje.

parę dni minęło ale może komuś się przyda. jeśli chodzi o unifi dla większej liczby użytkowników to polecam modele od UAP-AC-PRO w górę (te tańsze nadają się jedynie do pensjonatów, hoteli czy do domu). Oczywiście wiele zależy od ilości AP. Na kontroler nada się jakiś poleasingowy Dell Optiplex za 300zł z 4GB ram i C2D . Jeśli chodzi o router od Ubiquiti to ER-4 w zupełności wystarczy.

Bez przesady z tym pro. Pro jest o tyle fajne, że jest indoor i outdoor, choć outdoor lepiej sprawdza się nanobeam.

Kontroler to tylko apka, spokojnie mozna postawić go na VM. Przy 40 punktach i 1000 użytkowników (jeśli dobrze pamiętam) sprzętowy kontroler w wersji 2 za 350 złotych spokojnie wydoli.

Mam jedną sieć z 40 punktami (duży obiekt, kilka budynków), podpietych okolo 200 użytkowników do UAP-LR i dają radę, UCK też.

Mam też inne duże sieci, ale z mniejszą liczbą AP i też dają radę.

UAP-AC-LR też sprawdzają się w naprawdę trudnych warunkach, przy bardzo dużym tlumieniu. Przed weekendem majowym miałem takie wdrożenie. Założeniem było powieszenie po 1 ap na pomieszczenie (grube sciany pokryte blachą, stalowe drzwi itp.), 4 pomieszczenia. Spokojnie 2 AP pokrywają cały obiekt, 2 są w zapasie, gdyby stalowe drzwi byly zamykane.

Routery od Ubi to jakieś nieporozumienie, a switche to straszna bieda.

Ja powiem szczerze że osobiście z routerami nie miałem żadnych problemów.

Już mówię o co mi chodzi z tym PRO, te wersje UAP - UAP-LR mają interfejs lan 100, AC-Lite ma gigabit ale przy >30 klientach chodzi tak sobie. Natomiast AC-PRO daje radę, dlatego odradzam tańsze wersje dla dużej liczby klientów. Oczywiście wszystko zależy czy to ma być 200 klientów jednocześnie czy ogólnie 200 a jednocześnie 30, wtedy wiadomo ze te tańsze modele ogarną - z tym że dziś chyba już nie ma sensu pakować się w 2.4Ghz

Kontroler - jeśli ma spełniać podstawowe funkcje - zarządzanie AP czy klientami to spokojnie wystarczy sprzętowy, natomiast jeśli ma działać kontrola gości, backup logów czy konfiguracji to odradzam sprzętowy.

AC lite to raczej do domu. Do firm spokojnie wystarczy AC-LR, szkoda przepłacać, jeśli AC-PRO nie jest wymagane.

Co do kontrolera jest wiele rozwiązań. VM na firmowym serwerze, na VPS, bądź w chmurze. Szkoda miejsca na kolejnego kloca w serwerowni :wink:

Kontroler Unifi w przeciwieństwie do kontrolerów Cisco nie jest wymagany do działania AP.

Witam,

Informacyjnie niestety klient wybrał sobie sam AP i padło na mikrotiki koszt około 140 zł netto jeden tylko 2.4 Ghz najtańszy model. Mikrotik kontroler i hotspot został postawiony na serwerze na vmwarze daliśmy mu 4 rdzenie 8 GB ramu do tego 40 AP (1 AP na około 4 pokoje) - Wszystko śmiga bez problemów i co ważne mikrotiki śmigają bez problemów na POE ze Switcha a z tego co pamiętam Unifi dopiero od wersji pro maja zasilanie standardowe POE w innych wersjach potrzebny jest zasilacz. Chyba że się coś zmieniło.

Podsumowując:
Router i hotspot na VM
40 AP Mikrotik - RBcAP2nD
Switche - Cisco 2960S + POE

Ja AC LR zasilałem bez problemu z MT hAP AC, więc nie tylko PRO.