Miksowanie muzyki - nierówne BPM?

Otóż chcę zmiksować. Np. jeden utwór ma 90 BPM i drugi 90 BPM i mam ustawione Bitmix 8 i wychodzi strasznie nierówny bit(linia basowa). Dlaczego? Wogóle większość utworów do siebie nie pasuje.

http://70.imagebam.com/download/EsioGke … 3/bass.png

Oto dowód na to, że elektronika nie zastąpi talentu. :wink:

W jakim programie próbujesz to zrobić?

MixMeister. Nie jestem przyzwyczajony do tworzenia miksów na sprzęcie PC. Perfekcyjnie to wychodzi na typowym sprzęcie, którego ostatnio musiałem sprzedać z powodu problemów finansowych więc zacząłem zabawe na programach komputerowych.

Prawdopodobnie powinno być dobrze tylko utwor posiadają “nierówne kicki w basie” i pewnie stąd ten problem. Oczywiście mówię o styl Hardcore. Ewentualnie jest bardzo dobrze tylko ja jestem za bardzo przewrażliwiony ?:slight_smile:

Hej,

Przyczyny mogą być dwie: albo utwory wcale nie mają tempa 90, tylko taka wartość pojawia się po zaokrągleniu, albo jest problem z importem z różnych formatów. O tyle o ile w pierwszym przypadku nie zrobisz raczej nic, tak w drugim polecałbym przekonwertować wszystkie miksowane nagrania do formatu wav o tych samych parametrach - dla jakości CD to oczywiście próbka 16-bit’ów oraz częstotliwość próbkowania 44,1 kHz.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Na 100 % te same tempo (sprawdzałem 2 dobrymi programami). Poza tym jest ten sam “harmoniczny klucz”. Jakość MP3 -320 kbps /44100 Hz

Np. Ten ma 92.5 BPM DJ JET BARONG - FUNKY 4 JUSTICE posłuchaj całe - jest harakterystyczny “nierówny bit”

Hej,

No tak - pytanie tylko na ile dokładnie podają one tempo. Najlepiej sam to sprawdź. W jakimkolwiek wielościeżkowym edytorze audio - może być darmowy Audacity - wrzuć dwa dowolne utwory, jeden pod drugim. Następnie wyrównaj je tak, by start był równoczesny. Następnie puść utwór i sprawdź, czy po jakimś czasie nie ma rozjazdu między bitami. Jeśli tak, to pewnie tempa są równe 90, ale dopiero po zaokrągleniu…

Tak czy inaczej przerób na wav’y - mp3’ki szczególnie z VBR mogą stwarzać takie problemy; natomiast wav to już format ustandaryzowany.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Posłuchaj tego utwóru dla przykładu (DJ JET BARONG - FUNKY 4 JUSTICE). Jest nierówny bit. I dopiero napisz jak zmiksować taki bit. Poprostu nie da się dopasować z inną piosenką. Oczywiście można zmiksować stosując tylko “Cut BitMix” lub szukać “dziury”…

MixMeister - program umożliwia dostrojenie z wielka precyzją BPM.

Tak to są VBR i czego to stwarza problem?

Hej,

Skoro są różnice w sposobie bicia, to faktycznie ciężko będzie to złożyć. Aczkolwiek nie o tym pisałeś na początku swojego posta. Pisałeś o niezgraniu utworów o tym samym tempie.

Najpierw piszesz o utworach, które mają 90 BPM, później piszesz, że 92,5. Jak to w końcu jest?

Co wcale nie oznacza, że wszystko dobrze wylicza. W końcu co z sytuacjami, gdy w utworze tempo w jednym na przykład fragmencie nieco się zmniejsza, a później wraca do wartości z początku utworu? Czy przypadkiem i to nie zostanie uśrednione?

Nie wiem dlaczego. Ale z moich obserwacji - głównie z programów do składania materiałów audio-video - wynika, że najbardziej problematyczne są utwory kodowane ze zmiennym birate’m. Dlatego najlepiej najpierw przerobić je na wav’y, a dopiero po tym obrabiać bądź miksować.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Już wiem dlaczego nierówny był bit. Trzeba było wyłączyć Snap To Beat (Magnes) i dzięki temu można idealnie dopasować 2 ścieżki dźwiękowe ze sobą w chwili nakładania się obu ścieżek ze sobą(odpowiednio co do mniej niż sekundy przesunąć ścieżkę dźwiękową).

Więc nie trzeba przerabiać na wav i nie trzeba stałego VBR. Wystarczy MP3.

Teraz przejścia PERFEKCYJNE. Zabieram się za Megamix. :slight_smile:

Hej,

Czyli faktycznie wychodzi na to, że problem wynikał z samego ustawienia programu, a nie z zastosowanego formatu pliku audio.

Pozdrawiam,

Dimatheus