Miksowanie wiele "track-ów" jednocześnie w Virtual DJ 8 Pro

Miksowanie wiele “track-ów” jednocześnie w Virtual DJ 8 Pro…

 

Np. Mash-Up dwóch utwórów jest dosyć prosty… jednak ja lubię robić mash-up po nawet do 8 otworów jednocześnie(jakby to była jeden utwór kilkuminutowy)i to nie jest także trudne choć wymaga dużych umiejętności.

Jednak problemem jest to, że bass zagłusza vocal (niektóre tracki mają głośniejszy wokal a same utwory ma dobrą jakość)

Jak wyrównać głośności bo wszelkie zmiany powodują jakby nienaturalne brzmienie… (ale nie na słuch ale dokładny poziom dB)

 

Przykład mojego mash-up  tytuł dosyć znany: “One of Us”

 

speedy.sh/SjxVU/ONE-OF-US.mp3

 

aha…gdzieś czytałem, że miksowanie np. 2 wokali w utworze nie dobrym pomysłem… ? Chociaż na pewno są takie miksy…

Zależy jaki to wokal. Jeżeli będą do siebie pasować, to czemu miałby to być zły pomysł :wink: ?

 

 

-2.76dB.

Utwory są różnie, wokale są różne i nie da się takich rzeczy powiedzieć przez kabel :). Miksowanie polega właśnie na tym, żeby trochę działać tym słuchem :P. Pracując na 8 ścieżkach działasz tak, jakbyś klepał nowy utwór a takich rzeczy nie robi się w vDJ tylko w dawach, gdzie jest czas na takie zabawy, żeby wszystko wyszło gites (no i nie mówiąc o funkcjach takich jak chociażby parametryczny EQ) :P.

 

Najlepiej byłoby odciąć bas na wokalu, żeby nie robił się kocioł w niskich częstotliwościach. Generalnie bas powinno się odciąć na każdej ścieżce, prócz tej jednej z której chcemy mieć bas, chociaż skoro pracujesz na 8 trackach to pewnie o tym wiesz. Przydałoby się też zmniejszyć trochę gain na każdej ścieżce tak, aby zostawić trochę miejsca na wyjściu (tzn headroom). Jeżeli wszędzie gain jest na 0dB to na masterze robi się już totalny kocioł i dlatego może to brzmieć tak, jak mówisz.

Możesz nawet spróbować z tym gainem w okolicach -3/-5 dB. Nagrany miks zawsze można sobie później obrobić w np Audacity tak, aby był głośniej.

ok.