Mini-Mini "Prądnica"

Ok, próbuje za chwilkę z latarki. Wiedza niewielka :smiley: Ale staram się uczyć o tym troche :))

Dodane 28.09.2011 (Śr) 21:23

Ok. Mam, Żarówka 2.7V, 0.7 A (jeśli dobrze zapamętałem ampery). I lipa, nie świeci się z silniczka. Co robię nie tak?? Bo ja już nie wiem…

Dodane 28.09.2011 (Śr) 21:31

Spróbuje jeszcze z jakąś żaróweczką samochodowa. Może będzie działać. Napisze czy świeci.

Nie każdy silnik może pracować jako prądnica. Jeśli to jest silnik krokowy, lub z komutatorem elektronicznym (wiele silników od wentylatorów chłodzących procesory/wnętrze komputera) to nic z tego nie wyjdzie.

Jak duże obroty osiąga ta Twoja “prądnica” w czasie testu? Te obroty muszą być naprawdę duże, kilka tysięcy na minutę, zwykłe dmuchnięcie lub wiaterek z za okna nie wystarczy

Ok. To ja idę do garażu coś pokombinować jeszcze. Napisze czy świeci :frowning:

Dodane 28.09.2011 (Śr) 21:50

Dobra. nici. Jutro przylutuje kabelki do innego silniczka i spróbuje :slight_smile: . Dziś już nie mam na to sił. Dobranoc wszystkim i do jutra!

jaki masz silniczek? Ja się kiedyś bawiłem z silniczkami z zabawek działającymi na 1,5v. Przy konkretnych obrotach szło zasilić taki piszczący ‘głośniczek’, ale z dioda bez szans… ale jak pisałem ja wszystkie diody co do sztuki miałem na ok. 4,5v. Z żarówka taką nawet na 1,5v będzie problem, bo to bestie prądożerne są. jak zaczynasz dopiero takie rzeczy to pamiętam, że dawno temu za dzieciaka bawiłem sie z cytrynkami i ogniwami z nich, diodki bez problemu ruszały, tylko szeregowo trzeba cytrynki połączyć, żeby napięcie uzyskać… wbrew pozorom całkiem konkretne :smiley:

Dobra, sprawa wygląda następująco:

Po podłączeniu do innego silniczka nic z tego, nie świeci nawet żaróweczka 3.7V. Co można “innego” Zasilić przez wiatraczki? :smiley: Przypominam, że są to 4 wiatraki po 5.9V

Dodane 29.09.2011 (Cz) 19:51

Odpowie ktoś? :slight_smile:

Może coś takiego?

http://www.youtube.com/watch?v=bdylTw8kvaY

Idzie co prawda zima, ale dobra cola to zimna cola :stuck_out_tongue:

Najmniej prądu potrzebują diodki, wystarczy że napięcie wytworzysz

Dobra. Z tej prądnicy chyba nici. Mam jeszcze jedno pytanie odnoście rowerka. Do Dynama idą 2 kabelki, jeden od przedniej żarówki, 2 od drugiej. Chcę podłączyć tak, żeby to nie było do dynama tylko do bateri, żeby świeciło stale. I tu jest problem. Z żarówki idzie 1 kabel a nie 2, próbowałem różnych połączeń ale nie świeciła. Zależy mi na tym, żeby żarówka była w tym “kloszu” co jest teraz i żeby kable nie “szwędały” po rowerze.

Jeden biegun do “masy” czyli do ramy roweru a drugi do przewodu dochodzącego do lampy. Gdybyś otworzył tą lampę i przeanalizował gdzie są podłączone wyprowadzenia żarówki, to dawno już byś miał rozwiązanie.

W rowerach, motocyklach, samochodach jest stosowana instalacja jednoprzewodowa, drugim przewodem jest masa (czyli rama/karoseria pojazdu)

Dzięki. Działa. Podłączyłem kabliami, ma świecić. Tylko mam problem. Skąd wezmę baterie 6V? Czy mogę wziąść akumulatorek 14V ze starej kamery? Czy połączyć 5 baterii 1.2V AA ?? Lub może bateria 9V Będzie w sam raz? żeby się żarówki nie spaliły.

Nie bardzo. Napięcie dużo wyższe

Skąd masz takie baterie? Mają one najczęściej napięcie 1,5 V, o napięciu 1,2 V są akumulatory.

Bateria 9V ma stosunkowo małą pojemność i bardzo szybko się wyczerpie przy zasilaniu żarówek rowerowych.

Dałem akumulatorek z auta zdalnie sterowanego 500MAh 9.6V To podłączyłem do włącznika, i do przedniego i tylniego światła razem. Wszystko hula. Może się nie spali (żarówka oczywiście :smiley: ). I jeszcze jedno. Jak się oblicza ile godzin może mi posłóżyć bateria bez ładowania?