MiniITX pod NAS, system monitoringu i Home Assistant

Cześć

Chciałbym zlozyc energooszczędny zestaw pod instalacje Debiana i kontrolę domu z poziomu Home Assistant. Dodatkowo chciałbym tam wsadzić dwa dyski twarde 3TB pod softwareowy RAID1 i system NAS na OpenMediaVault. Mając publiczne IP zrobię z tego chmurę na NextCloud i dodatkowo chce obsługiwać ZoneMonitor pod system alarmowy.

Powiedzcie mi proszę - czy mój wybór podzespołów ma sens, ewentualnie co w nim zmienić? Propozycje są dwie - tania i droga

Części wspólne:
Obudowa Cooler Master Elite 110
Zasilacz - tutaj proszę o poradę
Dyski 2x Ultrastar 7K3000 3TB

I teraz wersja tania:
Płyta główna Mini ITX Asus N3700H z procesorem Intel Pentium N3700 (Quad-Core) 6W TDP
2x 4GB RAM DDR3 1600Mhz
Karta PCIE -> Adapter dysku M.2 SSD na system

Wersja droga:
Płyta główna ASRock J5040-ITX z procesorem Intel® Quad-Core Pentium® Processor J5040 (up to 3.2 GHz) 10W TDP
2x 8GB RAM DDR4 2400Mhz
Tutaj mam w płycie 4x SATA więc po prostu podłącze dysk SSD pod system, lub kupię PCI z adapterem M.2 NVME i na tym postawie system.

Różnica w cenie między płytami głównymi to 280zł vs 570zł. Sprzęt raczej na lata więc jeśli uważacie że warto - dopłacę.

Dodatkowo jaki zasilacz pod taki zestaw żeby się zmiescil w Coolmasterze? No i żeby był wystarczający a nie nieekonomiczny.

Pozdrawiam

Płyta widmo? Zasadniczo N3700 będzie wystarczający do tego, co potrzebujesz. Bardziej mnie martwi brak jakichkolwiek informacji o tej płycie.

Trochę zły moment, bo procki są odświeżane i ciężko o dostępność. Ja bym kupił tańszy model oparty bodajże o j4125 lub j4105 (sam mam J4105).

Każdy zasilacz będzie dobry. Taki zestaw nie powinien przekroczyć 40W (przy wykorzystaniu max dysków i procka). Ja kupiłem półpasywny, by mnie nie denerwował suszeniem (ale to jest koszt).

Raczej dwa. Bo do PCIEx1 nie wejdzie adapter przeznaczony do PCIEx4 (bez nacinania gniazda).

O widzisz, dzięki za sugestie 4125 wygląda sensownie. Jest o 10-20% słabsza od 5040 ale myślę że pod moje zastosowanie i tak OK a idzie kupić poniżej 400zł.

Natomiast co do zasilacza - piszesz że jakikolwiek a ja nie wiem na co się zdecydować. Te Pico czytałem że są niewskazane do zasilania dysków 3.5 cała, a znowu jakieś BeQuiet zaczynają się od 300W więc mają fatalną sprawność przy 10% obciążenia.

I nic z tym nie zrobisz, wiec nie ma się czym przejmować.

Nie używałem Pico, więc się nie wypowiem.

Nad tym też się zastanów. Nowe dyski 3TB nie kosztują 200zł.