Minimalna konfiguracja laptopa do filmów 1080p 60fps

Witam,
szukam jak najtańszego laptopa do oglądania filmów (przez hdmi) w FullHD (1080p) w 60 klatkach.

Pytanie to jak tutaj ustawić filtry:

  • seria procesora
  • model karty graficznej

Aby mieć pewność, że zakupiony sprzęt będzie ww. filmy odtwarzał płynnie?

Więcej szczegółów:

  • przekątna ekranu minimum 14"
  • wydajność pozwalająca na odtwarzanie filmów w 1080p 60fps
  • dysk twardy nie jest potrzebny (mam własny)
  • pamięć RAM, mam kilka kostek DDR2, więc mogę użyć/dołożyć własnej pamięci
  • złącze HDMI
  • napęd optyczny mile widziany
  • powłoka ekranu jeśli byłby wybór lepiej matowa
  • czas pracy na baterii bez większego znaczenia

Tak ogólnie
Laptopy z procesorami intela 7-generacji mają sprzętowe wsparcie dekodowania H.264, HEVC i VP9, więc śmieszne filmiki na youtuba (też 4K) czy innych portalach będą mniej obciążać procesor i zamiast pod 90% może być np. 10-15%.
Wpisz w google “lista procesorów mobilnych Intel”.

Konkretnie
Do 500zł to możesz szukać jedynie z 1-szą lub 2-gą generacja procesorów Intel Core (i3/i5/i7). Te sobie poradzą z filmami FullHD MKV.

1 polubienie

Ja właśnie oglądam film 1080p 60fps w przeglądarce na youtube (większe obciążenie niż zwykły film w odtwarzaczu lokalnym) przy odpalonej maszynie wirtualnej z windowsem 7, więc idę o zakład, że na jakimkolwiek nowszym procesorze niż mój c2d odpalisz wszystko w 4k.

A w jakiej przeglądarce i z jakimi kodekami, YT do rozdzielczości 1080p i 60 fps można skorzystać z avc, którego sprzętowe wsparcie mają nawet stare GPU (np. wszystkie intele z HD w nazwie). Powyżej tej rozdziałki YT stosuje kodek VP9, które wsparcie sprzętowe ma od 7 generacji procków intel lub w dość nowych GPU (rx4xx i niektóre GTX9xx oraz nowsze). Natomiast bez wsparcia sprzętowego do 4k i 60FPS potrzebny jest cpu 4 rdzeniowy/ 8 wątkowy o dość wysokim taktowaniu (powyżej 4 GHz).
i5-2500 dla YT kodeka vp9 czyli bez wsparci sprzętowego
FullHD 60 FPS bezproblemów
2k 60 FPS jest płynnie, ale w statystykach widać już że gubionych jest więcej niż pojedyncze klatki
4k 60 FPS totalnie zacina
4k 30 FPS bezproblemów, ale obciążenia procka powyżej 50-70%

Trochę czasu już minęło ale dodam, że kupiłem w końcu DELL’a E6430 i5-3230M 4GB. Oczywiście używka, w bardzo dobrym stanie za niecałe 500 zł. Wszystko śmiga.