Minitest 4 kart SD, 1 karty SDHC i 2 czytników kart pamięci


(Wojtek Moto) #1

Cześć!

Po zakupie nowego czytnika kart pamięci na Allegro postanowiłem sprawdzić:

1) prędkości posiadanych przeze mnie kart pamięci SD i SHDC

2) zachowanie wykorzystywanych przeze mnie czytników kart - starego (wbudowanego w mój komputer) i nowego (kupionego do 'drugiego' komputera),

a następnie ... podzielić się z Wami wynikami :stuck_out_tongue: .

Testy kart o pojemności 2 GB czy 1 GB wydadzą się wielu osobom śmieszne - ale pamiętajmy, że maksymalna pojemność kart SD to 4 GB (i są one dość rzadko spotykane).

Wiele starszych aparatów cyfrowych, GPSów, odtwarzaczy mp3, itd. nie potrafi odczytać pojemniejszych kart SHDC i tak naprawdę karty SD 2 GB (ewentualnie SD 4 GB) to maksimum, jakie można w nich wykorzystać.

Na rynku jest sporo różnych kart pamięci, można przebierać w nich do woli.

Jedna karta SD 2 GB potrafi kosztować 13 zł ( np. Kingston 2 GB - http://allegro.pl/16249_2048mb.html?id= ... nge_view=1), inna w tym samym czasie kosztuje 60 zł i więcej ( np. Sandisk Extreme III 2 GB - http://www.ceneo.pl/264470).

Czy różnice między nimi są tak duże, aby usprawiedliwić wielką rozbieżność cenową?

Moim zdaniem tak duże różnice we właściwościach kart widoczne będą tylko w specyficznych okolicznościach (o tym na samym końcu).

Uważam generalnie, że najlepiej zainteresować się kartami 'z dolnego środka stawki' - kosztującymi ok. 20-25 zł, ale oferującymi znacznie lepszą niż podstawowe modele wydajność.

Co daje posiadanie szybkiej karty?

Szybszy zapis zdjęcia na kartę, a więc krótsze pauzy, w czasie których nie można wykonać kolejnego zdjęcia.

Płynniejszy odczyt mapy zapisanej na karcie włożonej do GPSu.

Szybki dostęp i wyszukiwanie piosenek zpaisanych na karcie pamięci włożonej do odtwarzacza mp3/dvd/GPSu/telefonu/...

Szybsze kopiowanie zdjęć z aparatu fotograficznego na dysk ...

Wymieniać można długo ...

Do wyników nie będę dodawał komentarzy - słupki reprezentujące maksymalną prędkość zapisu i odczytu danych w zależności od rozmiaru pakietów testowych mówią wszystko.

Jak to działa?

Na kartę kopiowane są najpierw pliki o rozmiarze 0,5 KB. Kopiowanych jest ich sporo, zajmują wszystkie razem 256 MB (wychodzi więc na to, że na kartę skopiowanych zostało ponad pół miliona plików).

Kopiowanie na kartę reprezentuje czerwony słupek, a prędkość średnią kopiowania odczytać możemy ze skali (prędkość podana jest w megabajtach na sekundę).

Teraz czas na kopiowanie plików z karty (zielony słupek) - prawie identyczny wariant jak opisywany poprzednio. Ponad pół miliona plików z karty program kopiuje na dysk i sprawdza prędkość, z jaką pliki były z karty odczytywane. Wynik odczytać można na wykresie.

Na koniec ... karta zostaje wyczyszczona z zapisanych na niej plików i ...

... kolejny krok to zwiększenie rozmiaru kopiowanych plików - każdy z nich zajmuje teraz 1 KB (wcześniej zajmowały po 0,5 KB każdy).

Procedura powtarzana jest z coraz to większymi plikami (aż dochodzimy do 8 MB jako rozmiaru pojedyńczego pliku).

Jak widać na wykresach - dużo małych plików oznacza powolne kopiowanie, najszybciej zapisywane i odczytywane są duże pliki.

Na początku przyznam się, że zachętą do testów był opis z aukcji, na której kupiłem czytnik ( http://allegro.pl/item605231357_605231357.html , http://paa.pl/czytnik_kart_sdmmc_usb_in ... 31357.html). Pan "PamiecAbsolutna" sprzedający "CZYTNIK KART SD/MMC -USB- INNY NIŻ RESZTA 13MB/s" napisał:

Pomyślałem sobie - hmmm, ciekawe jak szybki jest czytnik, którego używam na codzień i jak wypada w porównaniu z tym sześciozłotowym, nowoczesnym cudem :wink:

Aby nikt nie pomyślał, że cytuję aukcję kolegi aby zrobić mu reklamę - mój mini-pseudo-test wykazał, że zostałem okłamany :wink: (tekst w aukcji mówiący o przewadze sprzedawanego czytnika nad czytnikami konkurencji jest całkowitą nieprawdą). Jestem w stanie zaakceptować kiepskie parametry czytnika, używać go będę rzadko i nie mam zamiaru go zwracać - niemniej może ktoś po przeczytaniu tego wątku zrezygnuje z zakupu 'ekstra szybkiego' czytnika i poszuka innego modelu w innym źródle. Minitest jest więc też lekką krytyką - pokazuje jak kiepski jest tani czytnik z Allegro, reklamowany jako porządny produkt. Za testy zabrałem się tydzień po wystawieniu pozytywnego komentarza, więc nie mogłem ostrzec nikogo wystawiając komentarz neutralny.

No ale, do dzieła.

Do minitestu wykorzystałem program "Atto Disk Benchmark" w najnowszej wersji 2,41. Ustawienia standardowe, wszystkie karty sprawdzane w ten sam (jeden) sposób.

Platforma testowa: Lenovo T61p z Core2Duo T9300, 4 GB Ram, Vista Ultimate 64, port USB 2,0 (reszta parametrów nieistotna).

Wykorzystywane były dwa czytniki.

1) Pierwszy to czytnik wbudowany w laptopa Lenovo T61p, ale obecny w wielu innych modelach laptopów Lenovo, HP, Dell, itd.

Program SiSoftware Sandra Pro 2009,1,15,40 (czy też Everest Home Edition 2,20,405 - sam nie pamiętam którego z programów użyłem) wykrywa go jako trzy urządzenia : Ricoh 1180-0592, Ricoh 1180-0843, Ricoh 1180-0852 (jako różnego typu czytniki kart - czytnik SD, czytnik MMC, itp.).

Zaleta czytnika to niezłe transfery osiągane przy odczycie i zapisie kart SD.

Minus (i to spory) to obsługa kart nie większych niż 4 GB.

Gdy włożyłem do czytnika kartę 16 GB, została prawidłowo rozpoznana. Mogłem kopiować na nią dane, odczytywać z niej pliki, przetestować ją pod względem prędkości.

Niestety, gdy kopiując dane na kartę przekroczyłem granicę 4 GB, prędkość zapisu spadła kilkakrotnie. Po zakończonym kopiowaniu, wyjęciu karty i ponownym włożeniu jej do czytnika - były na niej tylko pliki skopiowane przed przekroczeniem granicy 4 GB. Szkoda.

2) Drugi to czytnik USB firmy "Nieznana", ale sprzedawany pod różnymi nazwami (widziałem identyczne "Kingston-y", "EMTEC", itd.).

Wada to prędkość zapisu i odczytu danych na kartę - żenująco niska.

Zaleta - bezproblemowa obsługa kart 16 GB.

resizeofczytnik1.jpg


(JNJN) #2

OTy kosmos.JNJN


(Donaszym) #3

...wyślij sprzedającemu linka z testem :lol: