Mint 19.2 i sterowniki NVIDIA

Witam.
Zainstalowałem sterownik do karty graficznej NVIDIA o nazwie nvidia-384 (przy okazji zainstalowało się kilka potrzebnych bibliotek). Niestety mam jeden problem a mianowicie gdy powinien być ekran logowania to obraz się nie wyświetla tak jakby wyświetlacz był wyłączony. Mogę zalogować się na ślepo. Po zalogowaniu wszystko wraca do normy.
Po wpisaniu komendy lspci -v część dotycząca sterowników wygląda tak:

Kernel driver in use: nvidia
Kernel modules: nvidiafb, nouveau, nvidia_drm, nvidia

Wcześniej był “używany” sterownik nouveau.
Mam laptopa, na którym są karty graficzne Intel + nvidia 820m. Nvidia jest widziana jako 3D controller w przeciwieństwie do Intela (VGA compatible controller).

Czy można naprawić ten problem w taki sposób aby nadal był używany sterownik nvidia?

Tak, zainstaluj normalny system. :wink:
Sorry, nie mogłem się powstrzymać. :face_with_hand_over_mouth:

Na początek…

… co to za sprzęt.

Dell Inspiron 3543, części w środku oryginalne.

Jaki menadżer logowania ?
GDM, SDDM, LightDM … ?
Obraz jest jak przechodzisz na TTY ?

Nie miałem nigdy na Linuksie karty NVidia. Wydaje mi się, że wystarczy dodać nouveau do blacklist.

Wiem tylko, że mam wersję cinnamon.

By przejść na TTY, popróbuj CTRL+ALT+F1 … CTRL+ALT+F2 … CTRL+ALT+F12 . To samo, by powrócić do środowiska graficznego. Na Ubuntu, jakiś czas temu przestawili środowisko graficzne na pierwszy wirtualny terminal (CTRL+ALT+F1), ale na wielu innych dystrybucjach środowisko nadal jest na siódmym.

Plik blacklist jest w /etc/, najprawdopodobniej byś musiał edytować /etc/modprobe.d/99-local.conf (lub utwórz kolejny, zaczynający się od „99-” ). Składnię poznasz, przeglądając pozostałe.

blacklist nouveau

Nie wiem czy nie powinieneś wykonać depmod -a, jako root, ale chyba nie jest to konieczne. Po dodaniu do blacklist, uruchamiasz ponownie system.
Edycji pliczku dokonujesz spod konsoli tekstowej lub z systemu na płycie CD/pendrive. Jak chcesz się zalogować na konsole, to nie zdziw się, że po wprowadzeniu znaku hasła, nic się nie wyświetli. Dopiero po poprawnym logowaniu, powłoka zostanie uruchomiona.
Nie wiem, jak w twojej dystrybucji, ale bardzo intuicyjnymi edytorami do edycji plików spod konsoli są pico i nano, np.:

sudo nano /etc/modprobe.d/99-local.conf

normalnie

w plicu etc.conf wpisuje sie nv albo nvidia zamiast intel
i powinnpo dzialac

sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt update

I zainstaluj najnowszą dostępną wersję sterowników Nvidia. Wersja 384 to staroć.
I upewnij się, że w /etc/X11/xorg.conf masz ustawiony sterownik na nvidia, nie nv.

Złe sterowniki.zainstaluj to, do Twojej karty:
https://www.nvidia.pl/Download/driverResults.aspx/153786/pl
albo
deb http://ppa.launchpad.net/graphics-drivers/ppa/ubuntu YOUR_UBUNTU_VERSION_HERE main
deb-src http://ppa.launchpad.net/graphics-drivers/ppa/ubuntu YOUR_UBUNTU_VERSION_HERE main
Dodaj repo i samo się zrobi. Nie wiem jakie masz to Ubuntu
Tylko najpierw zrób sudo purge nvidia* w konsoli i dopiero instaluj nowe.
Ubuntu się podniesie bo nouveau i walcz, człowiek uczy się całe życie :slight_smile: