Mint czy Ubuntu ?

(sultan13771) #1

Witam, właśnie postanowiłem zainstalować na moim komputerze linuxa. Zaciekawiły mnie dwie dystrybucje, czyli Mint 18 i Ubuntu 16.04. Która dystrybucja jest lepsza do zastosowań domowych ?

Takie same.

(pocolog) #3

Od tego jest odpowiedni temat Jaki Linux - wybór dystrybucji

(GForce) #4

Mój pierwszy Linux to było Ubuntu, potem był Mint, a teraz Manjaro i chyba znalazłem swój ideał :stuck_out_tongue:

Jaki Linux?
(roobal) #5

Nie ma lepszych i gorszych. Jak wszyscy, musisz sam przejść przez tę drogę i zdecydować, który dla Ciebie jest lepszy.

(sultan13771) #6

Chyba bardziej odpowiada mi Ubuntu. Mam nadzieje że będzie tam działał modem z internetem.

(felcajzer) #7

Mint bazuje na ubuntu,więc to praktycznie to samo.W tej chwili jest chyba najbardziej popularny(sam tez używam mint)
Bardzo fajną dystrybucją jest sparkylinux i nad jego instalacją sie obecnie zastanawiam.(ponoć polska dystrybucja)

Na jakich podzespołach będziesz instalował? Domyślne środowisko graficzne w Ubuntu czyli Unity jest podobno ciężkie…

(sultan13771) #10

Moje podzespoły to:

Procesor: AMD A4-7300 APU with Radeon HD Graphics 3.80 GHz
RAM: 8 GB
Dysk: 1 TB
Karta graficzna : AMD Radeon HD 8470D

To jak samo co roobal ci napisał sprawdź te dystrybucje co ty wymieniłeś oraz sam oceń, ponieważ na każdej dystrybucji w twoich podzespołach co podałeś powinny chodzić bez problemów.

(sultan13771) #12

Po wypróbowaniu moim linuxem został Ubuntu. Według mnie ma lepszy interfejs i ogólnie jest mi na nim lepiej.

(Jackdaw) #13

Mint jest dobrym wyborem tylko jeżeli wybierzesz środowisko graficzne inne niż Cinnamon.
Niestety developerzy tej dystrybucji wciąż mają problem z optymalizacją tego DE.
Jeżeli jednak potrzebny Ci dobry system do pracy to z czystym sumieniem polecam Ubuntu.

Akurat Cinnamon w Mint jest jednym z lepszych wyborów, albowiem jest to w zasadzie jedyne środowisko na którym się znają i mają nad nim kontrolę (bo je rozwijają). Oprócz tego można się jeszcze zainteresować MATE lub XFCE. Raczej natomiast nie takim środowiskami, które są w Mint jedynie na dodatek, nie są w żaden sposób przez nich kontrolowane (nawet ich nie paczkują), pozostają bez wsparcia itd.

(askier1) #15

Teoretycznie Mint jest na bazie Ubuntu ,więc niema się nad czym zastanawiać, jest jedna wielka różnicą Ubuntu jest bardziej przeładowane, a Mint stara się być bardziej stabilny dlatego aktualizacje wychodzą później (muszą sprawdzić co tam Ubuntu na modziło). Ja bym się raczej zastanawiał bardziej Ubuntu czy Fedora a może Arch.

Nie przesadzałbym z tą wielką pracą deweloperów Minta by uzyskać większą stabilność. Oto wszystkie paczki przez nich rozwijane: http://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/dist/linuxmint/packages/list.php?release=Serena (dla 18.1). Reszta jest bezpośrednio z repozytoriów *buntu. Jak być może widać, znakomita większość to są paczki “skórek”.

Arch dla kogoś, to się zastanawia nad Mint vs. Ubuntu? Sorry, ale lekka chyba przesada.