Mint - duże zużycie RAM (8GB)

Po zalogowaniu jest w miarę dobrze. Zużycie rośnie w miarę używania komputera (wystarczy przeglądać strony).
free -m:
~ $ free -m
razem użyte wolne dzielone buf/cache dostępne
Pamięć: 7855 1531 1106 4322 5216 1707
Wymiana: 0 0 0
w tym samym czasie widok Monitora systemu:

W ciągu 30-60 minut potrafi zużycie dojść do okolic 100% i komputer zaczyna dyskiem mielić :frowning: - w tym momencie praktycznie nie można używać komputera (tak wolno działa).
Wcześniej było ok, system się ładował szybko.
Obecnie zauważyłem że podczas rozruchu przez dłuższa chwilę dysk nie pracuje - komputer dużo dłużej się uruchamia.
Mam dwa dyski:
1 - SSD na system
2 - HDD na home

  1. Jaka przeglądarka internetowa?
  2. Przy dużym zużyciu RAM zobacz jakie procesy zabierają najwięcej.


Na każdej przeglądarce jest tak samo.
Po zalogowaniu na inne konto jest tak samo.
Linuksa używam już z 15 lat - różne dystrybucje :slight_smile:

Odnośnie zrzutu z monitora systemu:

  1. Musisz korzystać w tym samym czasie z dwóch przeglądarek internetowych?
  2. Ile masz w tym czasie uruchomionych programów?
  3. W ustawieniach monitora systemu masz zaznacz: Wszystkie procesy i wstaw zrzut.

U mnie na Archu ostatnio podobne cuda się zaczęły dziać… Nie patrzyłem w monitor systemu, ale po pewnym czasie PC zaczyna ostro przycinać. Może to jakiś bug? System masz aktualny?

1 polubienie

Dziwne że taka rozbieżność we free i monitorze systemu, to nie jest normalne. Sprawdź czy nie ma błędu i wycieku pamięci, wygląda jakby bufora nie zwalniało. Jak pamięć z bufora jest potrzebna, to powinna być zwalniana automatycznie, no to każdy wie.

Czy to zwalnia ( tylko ) pamięć podręczną z bufora. W Mincie z sudo to będzie tak:

sudo sh -c 'sync; echo 1 > /proc/sys/vm/drop_caches'

Sprawdź czy jak nic nie robisz żre dalej RAM. Co trzy sekundy free. Można to puścić przed zwalnianiem bufora, będzie widać zmiany.

watch -n 3 free -m

Możesz dla ułatwienia monitorować stan w programach smemstat, smem, czy vmstat -s, htop, top, jest tego. Czy choćby tak:

cat /proc/meminfo

Do monitorowania ram-a-program najlepiej użyć skryptu ps_mem.py, z tym że trzeba uruchomić go z roota (sudo), skrypt jest znany i bezpieczny. Ważne by znaleźć co żre, sposób jest bez znaczenia. Ps_mem.py z pobraniem do tmp i uruchomieniem.

cd /tmp && wget https://raw.githubusercontent.com/pixelb/ps_mem/master/ps_mem.py && chmod +x ps_mem.py && sudo ./ps_mem.py

Pierwszy test bez uruchomionych programów, później z programami (przeglądarki wszystkie, bez otwartych stron, a później ze stronami) otworzyć nic nie robić, monitorować pamięć i łapać złodzieja RAM-u.

Przejrzeć skrypt ps_mem.py napisany w python-e można oczywiście tu:

https://raw.githubusercontent.com/pixelb/ps_mem/master/ps_mem.py


Nie wiem co wycofał roobal, ale jeżeli napisał że, Mint to mułowate gówno i po co go używać jak to tylko marny krewny Debiana ( może daleki jak to po Ubuntu). To tak to wygląda, ja się z tym zgadzam. :slight_smile:
Nie będę dyskutował o moim ostatnim zdaniu, niech każdy się morduje na czym chce, ale czasu szkoda.

Normalne to nie jest. A co masz w startowych programach dodane? Co startuje wraz z bootem systemu? Tam bym szukała problemu. No i oczywiście zajrzyj w logi.


Testy tak jak sugeruje kolega gunter zrobię jutro

Niektóre dystrybucje używają RAM do trzymania zawartości takich katalogów jak /tmp.
W terminalu wpisz df -h który wyświetli zamontowane katalogi i wszystko co ma system plików jako tmpfs jest właśnie trzymane w RAM.
Możesz przeczytać tam ile pamięci jest użyte.

Kurde no! Skoro masz minera odpalonego to co się dziwisz, że Ci kompa żre jak durne? Wypiernicz Minergate i powinno się uspokoić.

Minergate jest (był) w Programach startowych ale zaraz po zalogowaniu wyłączałem go ręcznie (teraz całkiem go wywaliłem).
Wieczorem zrobię testy według wskazówek kolegi gunter.

Po zalogowaniu, bez uruchomionych programów pamięć: dzielone oraz buf/cache powoli rośnie, z uruchomionymi programami dużo szybciej rośnie.
Nic nie dało: sudo sh -c 'sync; echo 1 > /proc/sys/vm/drop_caches’
Szybciej będzie zainstalować system od nowa.
Obecnie mam szyfrowaną partycję home, czy po zainstalowaniu systemu od nowa (bez formatu partycji home) będę mógł się zalogować na swoje konto bez problemu?

Jest zły apostrof na końcu. Otwórz parę i zamknij programów (nazbieraj w buforze), uruchom w jednym terminalu,

watch -n 3 free -m

a w drugim to.

sudo sh -c 'sync; echo 1 > /proc/sys/vm/drop_caches'

Możliwe że tylko tu na forum pomyłka. Możesz spróbować wyczyścić więcej. Tylko to bez znaczenia bo cieknie.

sudo sh -c 'sync; echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches'

Nie dało się zidentyfikować programu któremu wycieka ?. Może puść skrypt ps_mem.py co 5 sekund przez około 2 minuty i nic nie rób. Zobaczysz gdzie przyrasta.

cd /tmp && wget https://raw.githubusercontent.com/pixelb/ps_mem/master/ps_mem.py && chmod +x ps_mem.py && x=1; while [ $x -le 25 ]; do sudo ./ps_mem.py | tail -n20 ; sleep 5; x=$[x + 1]; done

Co do home, jak nie wiesz co cieknie, to może ustawienia własne w home też mogą mieć znaczenie. Czym szyfrowałeś home dm-crypt+LUKS ?.

???

Mint z KDE, na starcie z 320 Mb , a FF z 5 "ciężkimi " kartami 1,7 GB

miałem na jednym laptopie takie jazdy z Cinnamonem…

Co do Cinnamon w manjaro lub antergos nie mogę narzekać, działa jak nic.:grin: