Mint i Intel HD3000-czarny ekran podczas łądowania systemu

Kupiłem dla ojca Lenovo G580, na nim postawiłem Minta 13 z Cinamon, wszystko ładnie śmiga, jest tylko jeden szczegół - brak ekranu ładowania systemu, pewnie trzeba dodać jakiś parametr do grub-a ale nie znalazłem jaki, karta graficzna do Intel HD3000, sterownik i915. Co z tym zrobić?

Na próbę spróbuj dopisać do opcji jądra przy starcie systemu opcję:

nomodeset

Jeśli zadziała dopisz tą opcję na stałe do linii poleceń jądra w Grubie, używając pliku:

/etc/default/grub

i jego sekcji:

Jeśli w tej sekcji jest quiet i splash - wywal je. Jeśli będą dalsze problemy będziesz miał już komunikaty na ekranie. Na koniec:

sudo update-grub && sudo reboot

Hmmm, to widziałem, nie spowoduje to niskiej rozdzielczości przy boocie? No ale i tak lepiej będzie niż bez :stuck_out_tongue: .

No to spróbuj narazie tylko zmieniając opcje jądra “w locie”. Dla Grub 2 przy starcie trzeba wcisnąć Shift, aby zatrzymać odliczanie. Potem e , zmienić co masz zmienić w linii ze słowem linux i potem wcinąć Ctrl+X LUB F10 i koniec. Jak się pokaszani … to trzeba szukać dalej :smiley:

Oj, nie bardzo, po dodaniu nomodeset cinamon złapał w trybie fallback (pomimo że glxinfo było ok), a ładowania jak nie było tak dalej nie ma… jakieś inne pomysły?