Mint - instalacja wersji x64 bez UEFi w trybie Legacy

(garoz) #1

IdeaPad 100-15BD Lenovo.
UEFi instalator raz zainstalowal Minta x64, ale z jakimiś błedami bo np. mimo zainsstalowanych sterowniko dodrukarki wifi Samsunga widzial drukarkę, wgrywal ją, ale potem nie mógł drukowac. Gdzie na PC z AMD APU działa bez problemu. Potem dwie kolejne instalacje w UEFi blędy, że ma już w EFi zainstalowane systemy i coś się mu nie zgadza. Czy w trybie Legacy x64 się zainstaluje bez problemów bo może nie dogaduje sie z UEFi, nie zgadzaja mu sie jakieś liczby, może w UEFi laptopa nie ma dodanej zgodności dla Linuxów?? Laptop ma 4GB ramu wiec wersja x86 odpada. Mint jest najnowszy 18.1 ten z C - cos tam w nazwie.:wink:

Oczewiscie wifi w laptopie dzialalo po pierwszej instalacji i transfer z internetu był. Nie mogł tylko wyslac danych do drukarki.

Instalacja z DVD, naped Asus na USB bo w miejsce fabrycznego trafil SSD :wink: Instalacja była na SSD.

Może jakieś ustawienia w EFi, a i jeszcze jedno wywalal zanim zaladowal instalator Mint błędy (error) z ACPI.

(Domker) #2

Poprawna obsługa ACPI jest zazwyczaj dopiero po instalacji.
W UEFI prawdopodobnie problemy sprawia Ci secure boot.
Musisz zmienić ustawienia w BIOS z Windows na Other (other system) i wyłączyć secure boot.
(zwykle wystarczy dać keys unload )

Jeżeli chodzi o platformę i drukarkę to nie ma to związku.
Być może na drugim lapku miałeś po prostu system zaktualizowany.

(garoz) #3

Zmieniłem na Disable, ale w zakładce gdzie zapisuje jest jeszcze ustawienie zgodności UEFi i pisze, że Enable to zgodność z win 8 i nowsze, a Disable to tryb Legacy.

Nie drugi sprzet to PC i miałem wczesniej na nim Win 10 i po odpaleniu instalki Minta nawet w UEFi Asrocka nie wyłączałem Secure Boot tylko w instalce Minta dałem wyczyśc dysk i zainstaluj.

(garoz) #4

Poniżej link do zdjęć UEFi:

Co jeszcze ustawić, żeby poszło?? :slight_smile:

Z Twojego opisu wynika, że instalacja Minta przeszła prawidłowo i nic nie powinieneś kombinować z owym UEFI itd.
Problem, to konfiguracja bezprzewodowego połączenia z drukarką, które nie ma absolutnie nic wspólnego z instalacją systemu w dowolny sposób (UEFI/Legacy).

(garoz) #6

Słabo przeczytales co tu pisalem bo byc przeczytal, ze raz siezainstalowal, a teraz nie moge bo wywala, ze Efi widzi iz ten system jest zainstalowany. Dlatego pytam o tryb Legacy lub ustawienia EFi.

Wbrew pozorom przeczytałem. Doprowadź partycje “do działania”, wywal pozostałości, zainstaluj raz jeszcze jako UEFI (skoro się bez problemu instaluje). Legacy nie jest Ci potrzebne.

(garoz) #8

Chyba nie czytasz dokładnie. Napisze ci wielkimi literami któryś raz. RAZ SIĘ ZAINSTALOWAŁO, A TERAZ NIE CHCE, MIMO WYWALENIA PARTYCJI CAŁKOWICIE I W INSTALACJI WYBIERAM DYSK CRUCIAL, KOPIUJE, A POTEM SYPIE BŁĘDAMI Z EFI I WIESZA SIĘ INSTALATOR DLATEGO **PYTAM O LEFACY!!!

Coś ci świta, ale chyba nie tu gdzie trzeba bo twoje porady sa jak pół litry żołądkowej, której nikt tknąć nie chce. :wink:

To raz jeszcze, bo rozumienie u Ciebie jakoś nie idzie w parze z brakiem kultury.
Uruchamiasz livecd. Dokonujesz ponownego partycjowania (nie instalowania). Usuwasz bzdury z partycji /efi, czyli to co wprowadziła tam pierwsza instalacja (co? nie mam pojęcia, bo oprócz tego, że umiesz wrzeszczeć nic nie wnosisz), które na łapu-capu (bo wiesz lepiej) dokonałeś. Masz mieć czysty dysk przed instalacją. Rozumiesz?
Ponownie (dla pewności) odpalasz livecd i dokonujesz instalacji w UEFI.
Jeśli nie chcesz UEFI (bo nie musisz, bo nie masz tam np. Windows, które tego wymaga) - zmieniasz w BIOSie na Legacy, odpalasz livecd, dokonujesz partycjowania dysku instalujesz.
Teraz - choć trochę - rozumiesz? Jeśli nie, to wypij sobie tę półlitrówkę żołądkowej. Może pomoże.

(garoz) #10

Op… mnie :stuck_out_tongue:

W tej chwili tymczasowo na laptopie jest Win 10. Dobra rozumiem. Pokłócić sie z kolega jeszcze nikomu nie zaszkodizlo. :wink:

To teraz kolejna sprawa. Zainstalowało się właśnie z odpalonego LiveCD pierwszy raz (fakt nie napisałem wczesnie) i czemu mimo działającego WiFi, transmisji danych z internetu i wykrywaniu drukarki, a nastepnie zainstalowaniu przez Terminal DRV i dodaniu drukarki, nie chciał drukowac twierdzac, że nie ma połączenia?? Na PC idzie przez kabel do routera, czy to ma jakieś znaczenie kabel, Wi-Fi w Linuksie, coś trzeba ustawiac dodatkowo, czy poprostu jakiś błąd sie stworzył w Linuksie, którego najwieksi spece Linuksowi nie sa wstanie wymyślec na zawołąnie, nie widzac tego na własne oczy?? Żeby znowu mnie nie zjechano, że wiem lepiej chodz nie wiem i się wypowiadam tak jak umiem i mysle, a dostaje opieprz za myślenie bo komus to nie pasuje.

Zadałeś pytanie o instalację Minta, która przebiagła prawidłowo. Nic nie ruszać.
Inną - kompletnie - sprawą jest kwestia skonfigurowania działania drukarki pod WIFI. Instalacja UEFI/Legacy nie ma absolutnie nic wspólnego z konfiguracją drukarki. Nawet działanie internetu przez WIFI nic z tym nie ma wspólnego.
Proponuję skończyć ten wątek i załóż inny, w którym przedstawisz m.in. jak jest skonfigurowana drukarka, co pokazują logi cupsa przy próbie drukowania.
Będzie prościej.

(FadeMind) #12