Mint - instalacja wersji x64 bez UEFi w trybie Legacy

IdeaPad 100-15BD Lenovo.
UEFi instalator raz zainstalowal Minta x64, ale z jakimiś błedami bo np. mimo zainsstalowanych sterowniko dodrukarki wifi Samsunga widzial drukarkę, wgrywal ją, ale potem nie mógł drukowac. Gdzie na PC z AMD APU działa bez problemu. Potem dwie kolejne instalacje w UEFi blędy, że ma już w EFi zainstalowane systemy i coś się mu nie zgadza. Czy w trybie Legacy x64 się zainstaluje bez problemów bo może nie dogaduje sie z UEFi, nie zgadzaja mu sie jakieś liczby, może w UEFi laptopa nie ma dodanej zgodności dla Linuxów?? Laptop ma 4GB ramu wiec wersja x86 odpada. Mint jest najnowszy 18.1 ten z C - cos tam w nazwie.:wink:

Oczewiscie wifi w laptopie dzialalo po pierwszej instalacji i transfer z internetu był. Nie mogł tylko wyslac danych do drukarki.

Instalacja z DVD, naped Asus na USB bo w miejsce fabrycznego trafil SSD :wink: Instalacja była na SSD.

Może jakieś ustawienia w EFi, a i jeszcze jedno wywalal zanim zaladowal instalator Mint błędy (error) z ACPI.

Poprawna obsługa ACPI jest zazwyczaj dopiero po instalacji.
W UEFI prawdopodobnie problemy sprawia Ci secure boot.
Musisz zmienić ustawienia w BIOS z Windows na Other (other system) i wyłączyć secure boot.
(zwykle wystarczy dać keys unload )

Jeżeli chodzi o platformę i drukarkę to nie ma to związku.
Być może na drugim lapku miałeś po prostu system zaktualizowany.

Zmieniłem na Disable, ale w zakładce gdzie zapisuje jest jeszcze ustawienie zgodności UEFi i pisze, że Enable to zgodność z win 8 i nowsze, a Disable to tryb Legacy.

Nie drugi sprzet to PC i miałem wczesniej na nim Win 10 i po odpaleniu instalki Minta nawet w UEFi Asrocka nie wyłączałem Secure Boot tylko w instalce Minta dałem wyczyśc dysk i zainstaluj.

Poniżej link do zdjęć UEFi:

Co jeszcze ustawić, żeby poszło?? :slight_smile:

Z Twojego opisu wynika, że instalacja Minta przeszła prawidłowo i nic nie powinieneś kombinować z owym UEFI itd.
Problem, to konfiguracja bezprzewodowego połączenia z drukarką, które nie ma absolutnie nic wspólnego z instalacją systemu w dowolny sposób (UEFI/Legacy).

Słabo przeczytales co tu pisalem bo byc przeczytal, ze raz siezainstalowal, a teraz nie moge bo wywala, ze Efi widzi iz ten system jest zainstalowany. Dlatego pytam o tryb Legacy lub ustawienia EFi.

Wbrew pozorom przeczytałem. Doprowadź partycje “do działania”, wywal pozostałości, zainstaluj raz jeszcze jako UEFI (skoro się bez problemu instaluje). Legacy nie jest Ci potrzebne.

Chyba nie czytasz dokładnie. Napisze ci wielkimi literami któryś raz. RAZ SIĘ ZAINSTALOWAŁO, A TERAZ NIE CHCE, MIMO WYWALENIA PARTYCJI CAŁKOWICIE I W INSTALACJI WYBIERAM DYSK CRUCIAL, KOPIUJE, A POTEM SYPIE BŁĘDAMI Z EFI I WIESZA SIĘ INSTALATOR DLATEGO **PYTAM O LEFACY!!!

Coś ci świta, ale chyba nie tu gdzie trzeba bo twoje porady sa jak pół litry żołądkowej, której nikt tknąć nie chce. :wink:

To raz jeszcze, bo rozumienie u Ciebie jakoś nie idzie w parze z brakiem kultury.
Uruchamiasz livecd. Dokonujesz ponownego partycjowania (nie instalowania). Usuwasz bzdury z partycji /efi, czyli to co wprowadziła tam pierwsza instalacja (co? nie mam pojęcia, bo oprócz tego, że umiesz wrzeszczeć nic nie wnosisz), które na łapu-capu (bo wiesz lepiej) dokonałeś. Masz mieć czysty dysk przed instalacją. Rozumiesz?
Ponownie (dla pewności) odpalasz livecd i dokonujesz instalacji w UEFI.
Jeśli nie chcesz UEFI (bo nie musisz, bo nie masz tam np. Windows, które tego wymaga) - zmieniasz w BIOSie na Legacy, odpalasz livecd, dokonujesz partycjowania dysku instalujesz.
Teraz - choć trochę - rozumiesz? Jeśli nie, to wypij sobie tę półlitrówkę żołądkowej. Może pomoże.

Op… mnie :stuck_out_tongue:

W tej chwili tymczasowo na laptopie jest Win 10. Dobra rozumiem. Pokłócić sie z kolega jeszcze nikomu nie zaszkodizlo. :wink:

To teraz kolejna sprawa. Zainstalowało się właśnie z odpalonego LiveCD pierwszy raz (fakt nie napisałem wczesnie) i czemu mimo działającego WiFi, transmisji danych z internetu i wykrywaniu drukarki, a nastepnie zainstalowaniu przez Terminal DRV i dodaniu drukarki, nie chciał drukowac twierdzac, że nie ma połączenia?? Na PC idzie przez kabel do routera, czy to ma jakieś znaczenie kabel, Wi-Fi w Linuksie, coś trzeba ustawiac dodatkowo, czy poprostu jakiś błąd sie stworzył w Linuksie, którego najwieksi spece Linuksowi nie sa wstanie wymyślec na zawołąnie, nie widzac tego na własne oczy?? Żeby znowu mnie nie zjechano, że wiem lepiej chodz nie wiem i się wypowiadam tak jak umiem i mysle, a dostaje opieprz za myślenie bo komus to nie pasuje.

Zadałeś pytanie o instalację Minta, która przebiagła prawidłowo. Nic nie ruszać.
Inną - kompletnie - sprawą jest kwestia skonfigurowania działania drukarki pod WIFI. Instalacja UEFI/Legacy nie ma absolutnie nic wspólnego z konfiguracją drukarki. Nawet działanie internetu przez WIFI nic z tym nie ma wspólnego.
Proponuję skończyć ten wątek i załóż inny, w którym przedstawisz m.in. jak jest skonfigurowana drukarka, co pokazują logi cupsa przy próbie drukowania.
Będzie prościej.