Mint - program do backup-owania całego kompa


(macgyver2004) #1

Witam

Poszukuje programu, którym mógłbym robic codzienne inkrementalne kopie zapasowe calego dysku w laptopie.

Pliki kopii chciałbym trzymać na dysku sieciowym i najlepiej spakowane.

Z góry dziękuje za pomoc.


(mati75) #2

Mint-backup


(macgyver2004) #3

Jednak wolalbym jakis inny program.


(mati75) #4

Clonezilla. tworzenie-partycji-recovery-przy-pomocy-clonezilla-partimage-t344650.html


(macgyver2004) #5

Clonezilla jest fajna. A czy jest moze jakis sposob zeby do grub dodac opcje backup i restore, ktore beda automatycznie robic kopie?


(BenderBendingRodriguez) #6

Jest taka możliwość, do tego proponuję zainstalować minimalną instalkę BEZ środowiska graficznego i wpakować do tego odpowiednie skrypty uruchamiane podczas startu tej "specjalnej" instalki. Nie orientuję się co do Ubuntu także musiałbyś poczekać na kogoś bardziej kompetentnego w tym konkretnym zadaniu. Najprostszym sposobem jest użycie tar lub rsync do backupu czy przywrócenia

-- Dodane 22.07.2010 (Cz) 12:18 --

Najlepiej polecałbym do tego zainstalowanie minimalnej instalki na pendrivie (MBR może zostac uszkodzony czasem i dzięki temu możnaby uniknąć kombinowania z przywracaniem mbr).

http://embraceubuntu.com/2005/09/07/add ... at-bootup/

Tutaj jest jak uruchomić twój własny skrypt podczas startu systemu (bez GUI nie wpisuj defaults ale inny tryb, nie wiem jaki bo nie używam ubuntu)

Tutaj są proste komendy jak przywrócić/zapisać system za pomocą tar

Do backupu mbr polecam komendę

dd if=/dev/sdX of=nazwa_pliku bs=512 count=1

Te dwie rzeczy wpakuj sobie do tej minimalnej instalki (na tą modłę są często robione partycje przywracania z systemami Windows)

Generalnie mógłbyś wpakować sobie skrypt do backupu w cron.daily/cron.weekly/cron.monthly który zapisywałby Ci system podczas jego działania i potrzebowałbyś wtedy w zasadzie tylko opcji do przywracania


(roobal) #7

Masz dwa sposoby, które praktycznie opisał już @Bender.

  1. Stworzyć sobie partycję, która będzie tzw. partycją recovery. Zainstalować sobie jakąś małą dystrybucję, np. minimalnego Debiana lub inny i możesz zainstalować w nim, np. Partimage lub najlepiej skorzystać z dd. Tworzysz sobie obraz partycji systemu na tej partycji recovery i tworzysz sobie odpowiedni skrypt, który będzie automatycznie wykonany po zalogowaniu i będzie przywracał system. Przykład w oparciu o dd:

    !/bin/bash