Minusowe temperatury TMPIN2 po zmianie procesora

Witam, niedawno postanowiłem odświeżyć nieco stary komputer, który wcześniej się kurzył.
Problem pojawia się po zmianie procesora. Dual Core E2180 postanowiłem zastąpić Dual Core E8200.
Po wymianie procesora, komputer chwilę pochodził i… zaciął się, pozostało odciąć prąd. To samo zrobiłem kilka razy później i te same efekty. Sprawdziłem także temperatury HWMonitorem i tutaj zdziwienie, temperatura procesora jest w porządku (~40*), natomiast temperatura TMPIN2 wynosi -55C, potem wzrasta do -65 i zwiecha. Sprawdziłem temperatury na starym procesorze i TMPIN2 wynosi wtedy 22*.
Płyta główna: Foxconn G31MX-K (tak wiem, stara, ale jak już pisałem komputer wcześniej się kurzył i nie dbałem o to). Jakieś pomysły? Dodam że próbowałem już resetować bios oraz formatować, ale bez skutku.

To chyba pokazuje bzdety, ale sprawdź palcem temperaturę na mostku północnym - może tam coś ruszyłeś? i się przegrzewa.

Sprawdź wszystko dokładnie - jak komp nie pracował, to mogą być różne cuda. Czy bios wykrywa poprawnie nowy CPU?

Zrób reset biosu baterią:

Komputer odłączony od zasilania 230V, wyjmujesz baterię z płyty na 10 minut, wkładasz, uruchamiasz kompa i start do biosu, ustawisz datę i godzinę (prawidłowy reset zresetuje te dane) i zapiszesz bios Save.

Jeszcze przed wymianą procesora na dużo nowszy należało zaktualizować BIOS do najnowszej wersji 773F1P14 z użyciem starego procesora, a następnie wymienić procesor.

Zrobiłem, to samo.[quote=“JNJN, post:2, topic:532414”]
sprawdź palcem temperaturę na mostku północnym
[/quote]

Jeżeli chodzi Ci o radiator to jest gorący, więc wydaje mi się ok.[quote=“JNJN, post:2, topic:532414”]
Czy bios wykrywa poprawnie nowy CPU?
[/quote]

Tak, sprawdziłem i wszystko jest w porządku. [quote=“Astor44, post:3, topic:532414”]
Jeszcze przed wymianą procesora na dużo nowszy należało zaktualizować BIOS do najnowszej wersji 773F1P14 z użyciem starego procesora, a następnie wymienić procesor.
[/quote]

Na stronie producenta pisze, że ten procesor i ta płyta główna są zgodne, więc szczerze mówiąc nie zwróciłem na to uwagi. Jeżeli teraz zaktualizuję BIOS to będzie ok?
I mógłby ktoś podać najłatwiejszą i najszybszą metodę? (W Google jest pełno poradników, ale ja się w to jeszcze nie bawiłem, a podobno gdy coś pójdzie nie tak można łatwo uszkodzić BIOS)

No to nie ma co aktualizować bios.

Uruchomisz go w minimalnej konfiguracji i zobaczysz czy wejdziesz do biosu i będzie normalnie pracował: zasilacz, płyta z CPU + 1 moduł pamięci w I banku + karta grafiki (jak ma integre,to sprawdź na niej).

On pracował do końca - czy był nieużywany?

Niestety nawet nie zdążyłem wejść do biosu bo już ścina i nic nie da się zrobić (czyli tak jak wcześniej, raz się uda wejść, raz nie).[quote=“JNJN, post:5, topic:532414”]
On pracował do końca - czy był nieużywany?
[/quote]

Był używany, a potem został zmieniony na lepszy model.

Tak, mogłoby wyjaśnić sytuację. Rób jak uważasz, ale celem jednej z aktualizacji BIOSu było, cyt: “Patch warning temperature function abnormal for E8500 cpu”. Wersja BIOSu 773F1P09. Czyli do tego momentu BIOS tej płyty głównej dla procesorów E8500 pokazywał fałszywe temperatury. Wiem, że chcesz używać procesor E8200, ale może ta uwaga i jego dotyczy? A może dotyczyć nie tylko czujnika temperatury ale i pracy samego procesora.
Odpowiednia strona jest tutaj: http://www.foxconnchannel.com/ProductDetail.aspx?T=motherboard&U=en-us0000345
Przestudiuj! Można się tu dużo dowiedzieć.

Ze swojej strony radziłbym powrócić do starego procesora, zainstalować i uruchomić system (najlepiej jakiś Win7), pobrać i zainstalować aplikację FOX LiveUpdate: http://www.foxconnchannel.com/driverdownload/Motherboard/Utilities/FOX%20LiveUpdate/FOX%20LiveUpdate-1.0.7.8.zip uruchomić ją i sprawdzić czy poleci Ci zaktualizowanie BIOSu. Po to ta aplikacja jest. Potem podejmiesz decyzję samemu. Ewentualna aktualizacja następuje z internetu, połączenie musi być pewne! Prąd (230V) nie może się wyłączyć!

Zaktualizowałem BIOS (przez program FOX Live) na najnowszy z 4/21/2009. Jednak nie przyniosło to żadnych skutków i dalej jest to samo. Po odpaleniu komputera na nowym procesorze zdążyłem wejść i wyjść z BIOSu, a potem znowu zwiecha.

A sprawdź działanie kompa na starym CPU, może ,nowy, CPU jest uszkodzony?

Sprawdzałem na starym i jest ok, chodzi bez żadnych zarzutów.

No więc może uszkodzony, seria E8… to bardzo zmęczone CPU przez OC.