Miso - interaktywne montowanie obrazów płyt i partycji

Hej!

Napisałem niegdyś, a obecnie poprawiłem wszystkie dostrzeżone błędy - interaktywny program do montowania obrazów płyt i partycji linuksowych o nazwie miso.

Program jest dedykowany dla wszystkich (szczególnie początkujących) użytkowników systemu gnu-linux, dowolnej dystrybucji.

Po krótce przedstawię istotę działania programu.

Pobieramy plik ::arrow:: miso i nadajemy mu wspomnianą już nazwę miso, po czym kopiujemy do katalogu z którego będzie można go uruchomić za wywołaniem jego nazwy (najczęściej jest to /ust/bin/) i zmieniamy z konta roota uprawnienia do programu.

Robimy to następująco:

chmod +x /usr/bin/miso

chown root /usr/bin/miso

chgrp root /usr/bin/miso

Przy pierwszym uruchomieniu programu zostanie utworzony w katalogu użytkownika root plik konfiguracyjny .misorc w którym będzie odnotowana między innymi ścieżka do katalogu z mającymi być zamontowanymi obrazami partycji bądź cd.

Działanie programu jest proste i szybkie a polega na wywołaniu programu miso i wskazaniu obrazu do zamontowania.

Możemy tak montować w kółko. q - oznacza wyjście, l - wylistowanie zamontowanych obrazwó, u - jak umount odmontowanie.

Program przedstawia się następująco

36a8a486142c3266.jpg

bash-3.1# cp 219.sh /usr/bin/miso

bash-3.1# chmod +x /usr/bin/miso 

bash-3.1# chown root /usr/bin/miso 

bash-3.1# chgrp root /usr/bin/miso 

bash-3.1# miso

bash: /usr/bin/miso: /bin/bash^M: bad interpreter: Nie ma takiego pliku ani katalogu

bash-3.1# ls /usr/bin/miso

/usr/bin/miso

Chciałem wypróbować Twój programik bo wydaje mi się ciekawy a tu coś nie “teges”. Mogłby mi ktoś podpowiedzieć co robię źle? Dystrybucja KateOS 3.6 instalowana z LiveCD, raczej bez większych modyfikacji z mojej strony.

Na live tego nie uruchamiałem … ale wydaje mi się, że będzie dział o ile podasz pełną ścieżkę dostępu, początkiem jednak wygeneruj plik konfiguracyjny poleceniem miso -r

Widzę, że trochę się nie zrozumieliśmy (raczej Ty mnie). Mam zainstalowaną na dysku KateOS z LiveCD (podobnie jak Ubuntu, PCLOS czy in.) i twój skrypt uruchamiam w systemie zainstalowanym na HDD a nie live.

Nie miej mi za złe podkreślenia, to żebyśmy się dobrze zrozumieli :slight_smile:

Polecenie które podałeś “miso -r” również nie działa, tj. wyświetla mi taką samą informację jak bez parametru. Jak wygląda przykładowy plik konfiguracyjny, możliwe, że bedę musiał utworzyć go "ręcznie’.

a zrób tak - z konta roota

whereis bash

i to polecenie pokaże ścieżkę do interpretera - jakim powinien być bash. Sprawdź, czy na samym początku skrypty jest właściwa ścieżka - otwórz go i powinno być #!/bin/bash O ile whereis początkiem przedstawi inną ścieżkę to ją zmień. Plik konfiguracyjny przedstawia się następująco:

>> Modyfikuj konfigurację poprzez edycję <<


[ścieżka do obrazów] [/as_media/iso]


[filtrować wg rozszerzenia] [tak]


[wybór rozszerzenia] [iso]


[polecenie dla montowania]

-) mount -o loop,ro, -t auto

-iso) mount -o loop,ro -t iso9660

… i powinien znajdować się w /root/.misorc

++++=

UPDATE:

jeśli nadal nie będzie działał, to mam prośbę - uruchom go poleceniem

sh -x /usr/bin/miso > pliczek

… a zawartość pliczku prześlij mi na maila as33@autograf.pl

(uruchamiałem miso zarówno pod gentoo jak i archlinuksie - powinien więc działać na innych dystrybucjach, ale nie wykluczone, że jednak nie i chciałbym to zdiagnozować)

a nie lepiej byloby dac

#!/usr/bin/env bash

Bedzie dzialac na wszystkich dystrybucjach :wink:

dodo

… pierwszy raz coś takiego widzę! - mógłbyś nieco szerzej przedstawić działanie tego rozwiązania?

Nie chciałbym dodawać więcej wątków, bo nie jestem przekonany czy mój system aby na pewno działa poprawnie. W najbliższym czasie postaram się (nie obiecuję) uruchomić Twój program na świeżej instalacji KateOS i zdiagnozować (w miarę możliwości) problem. Do tego czasu zawieszam moją prośbę i z góry przepraszam z kłopot.

/usr/bin/env wywołuje komende bash w systemie, tak jakbys wpisal w terminalu bash, zamiast pełnej sciezki do bash’a. to dziala na zasadzie $PATH=“costam” ; jezeli user ma w $PATH sciezke do basha, to /usr/bin/env bash zadziala.

dodo

dzięki dodo

W pierwszym temacie uaktualniłem linka do nowej, poprawionej o dostrzeżone błędy wersji programu.