"Missing operating system" po włączeniu laptopa


(Lo Danok) #1

Witam.Mam w posiadaniu laptopa Samsung SA11. Dziś rano po odpaleniu mojego laptopa pojawił się komunikat "Missing Operating System". Nic nie mogę zrobić tylko wyłączyć laptopa. Co spowodowało ten błąd i jak go naprawić? Na dysku mam dużo ważnych plików i nie mam do nich dostępu... :cry:


(krisfrost) #2

spróbuj zresetować bios, a jeśli nie pomoże to poczytaj tu co zrobić przeglad-metod-naprawy-problemow-uruchamianiem-windows-t497796.html


(Lo Danok) #3

Czy wiesz może jak to zrobić?


(Dimatheus) #4

Hej,

Na początek wejdź do BIOS’u i sprawdź, czy dysk jest w nim wykrywany. Możliwe, że uszkodzeniu uległ kontroler na płycie głównej bądź też sam dysk twardy.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(krisfrost) #5

przy starcie komputera naciskasz f9 a potem musisz znaleźć ładuj domyśle ustawienia biosu


(Dimatheus) #6

Hej,

Może być to - w zależności od sprzętu i producenta BIOS’ - także klawisz funkcyjny F2 bądź Del. Po wejściu do BIOS’a - nawet po przywróceniu ustawień domyślnych sprawdź - czy widoczny jest dysk twardy.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Radekpil9) #7

Warto upewnić się, czy podczas uruchamiania laptopa nie ma do niego podłączonych żadnych urządzeń na USB. Miałem ten sam problem na kilku komputerach (np. podłączony aparat na USB powodował ten komunikat) i wyjęcie wszelakich ustrojstw USB pomagało.


(Lo Danok) #8

Dimatheus dysk jest widoczny. Verard odłączyłem mojego pendrive’a mogę już bootować instalkę Visty itp. Muszę dodać, że na drugiej partycji miałem Linuxa Ubuntu i chciałem wrócić do Visty tylko nie mogłem… ](*,)


(Dimatheus) #9

Hej,

Zatem prawdopodobieństwo uszkodzenia dysku twardego jest nieco mniejsze.

Oki, możesz bootować. W takim układzie co się dzieje, jak normalnie uruchomisz komputer - dalej ten sam komunikat o braku systemu?

To jest akurat dość ważna informacja. Możesz uruchomić którykolwiek z systemów czy żadnego?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Lo Danok) #10

Problem został rozwiązany. Postawiłem system od nowa i skasowałem partycję wirtualną na której jest Ubuntu. Temat można zamknąć.