Mix systemów czyli 4in1

witam

czy ktoś wie jak wygląda sprawa z licencjonowaniem w takiej sytuacji

oryginalnie na laptopie mam vista premium pl oem

zainstalowalem windows 7 w boxie

teraz chce doinstalowac 2 system mam oryginalnego windows 98 box ale z racji nowego sprzetu nie ma sensu instalowac go

czy w takim przypadku że posiadam pełnego 98 mam prawo zainstalować xp home upgrade box?

pozdrawiam

A masz licenje do tego XP-ka ?

To znaczy musisz pierw zainstalować Windowsa 98, a później zaktualizować go do XP i wtedy będzie wszystko legalnie.

xp-k jest z licencja, do tego wyczytalem w manual ze w razie problemow mozna zainstalowac swierzy system choc moze macie inne zdanie

A jakiego masz 7 ? Jak professional , lub ultimate (albo enterprise), to masz licenjce na wirtualnego XP, tzw. Tryb XP (XP Mode)

ultimate ale generalnie xp mode nie spelnia moich oczekiwan

Moge wiedzieć po co Ci tyle systemów? Nie jest dobrze dla systemu jak instalujemy, i 98 ( pozniej robi sie z niego XP) i Vistę i 7

chcę mieć 2 systemy 7-ke i xp-ka niefortunnie kupiłem xp-upgrade i dlatego tyle mieszania

jak kupiłeś xp-upgrade to jest legalne … to xp -upgrade nowe, OEM ?

xp home sp1 eng UPGRADE - BOX version

windows 98 se FULL BOX eng

oryginalnie vista zainstalowana oem ( nie używam )

aktualnie zainstalowany windows 7 ultimate BOX

Przeczytaj sobie licencjię upgrade… Polityka MS mówi:

“Czysta instalacja Upgrade to piractwo.”

Ale żadna kontrola nie będzie sprawdzała czy instalacja jest czysta jeśli papiery się będą zgadzały :wink: - Tym bardziej z Windowsem XP.

Po Windows 98 były w sumie jeszcze dwa systemy, dla pewności sprawdź w licencji czy upgrade można wykonać z Windows 98 czy późniejszej wersji albo zadzwoń na infolinie Microsoftu. Osobiście myślę, że jeśli masz licencję na Windows 98 to możesz zainstalować XP upgrade.

Pytanie tylko czy Windows 98 w ogóle się zainstaluje, on nie obsługuje dysków SATA/SCSI, nawet XP bez SP ma z tym problem :slight_smile:

Pozdrawiam!

MRx21 , nie masz racji.

Od pewnego czasu krąży w Internecie opis instalacji wersji Upgrade systemu Windows 7 “na czysto”. Ponieważ nie zawsze taka instalacja jest legalna, Microsoft zabrał głos w tej sprawie.

Na blogu Microsoft SMB Community Eric Ligman podkreślił, że wersja Upgrade Windows 7 jest przeznaczona dla osób, które posiadają już licencję na Windows Vista lub XP. Nie można więc tricku z instalacją wersji Upgrade wykorzystać do zaoszczędzenia na wersji pełnej nawet, jeśli technicznie jest to możliwe. Użytkownik musi mieć nie tylko licencję na poprzedni system ale też nie może go używać równolegle z wersją Upgrade . Jeśli te dwa warunki są spełnione to wówczas można zastosować krążącą w Internecie metodę instalacji Windows 7 na czystym dysku z nośnika Upgrade .

Lingman przypomniał także, że Windows OEM jest przypisany do sprzętu. Jeśli użytkownik ma licencję na system tego typu to może zainstalować wersję Upgrade tylko na tej samej maszynie. Licencja OEM pozostaje bowiem nadal nieprzenośna.

Informacje z blogu zostały potwierdzone przez rzecznika prasowego Microsoftu.

bartekdko , wersja językowa i rodzaj licencji się pokrywają, tj. masz prawo do upgrade. Możesz zainstalować na ‘czysto’ XP, ale w tej chwili zrzekasz się 98 (nie możesz ich używać równolegle).

bartekdko , na forum używamy polskiej pisowni. Proszę poprawić błędy w temacie i zacząć jej używać na forum. Przeczytaj proszę regulamin forum.