Mniej znane dystrybucje, ale równie dobre


(Init3) #1

Wymieniajcie tu mniej znane w Polsce dystrybucje linuxa, ale takie, które sprawdzily sie jako solidne i ciekawe i które przynajmniej testowaliście. No to może ja zacznę:

Zenwalk linux

Testowałem go osobiście i zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Dystrybucja oparta na slackware, stawia na multimedia, prostotę, aplikacje internetowe oraz programistyczne. Natywnie wgrane są kodeki multimedialne, co jest miłą niespodzianką. Jako domyślne środowisko mamy "lekkie" XFCE, ale oczywiscie można doinstalować GNOME czy KDE jak ktoś chce. Co jest jeszcze ważne w tej dystrybucji - ma "na czasie" składniki, przede wszystkim aktualne jądro i resztę. Ogólnie ciekawe distro dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych użytkowników. Nie zauważyłem jakiś rażących wad, może ktoś kto go dluzej używał coś jeszcze doda?


(Antyspam424) #2

Arch Linux

Arch to dystrybucja optymalizowana pod architekturę i686 dzięki czemu możemy odczuć, że jest szybsza od Debiana czy Slackware. Posiada przejrzysty plik konfiguracyjny 'rc.conf' w którym możemy ustawić lokalizację, sieć, moduły, demony i wiele innych bez zbytniego "biegania" po systemie. Menedżerem pakietów jest pacman, który bez problemu ściąga, instaluje, usuwa pakiety jak apt czy urpmi. Za pomocą ABSa sami możemy stworzyć nowe paczki ze źródeł i opublikowac je na AURze.

Polska społeczność jest niewielka, ale nie przeszkadza to w znalezieniu odpowiedniej pomocy. Repozytoria pacmana nie są duże, znajduje się wiekszość popularniejszych programów. Arch jest rozwijany przez niewielką grupę programistów przez co zdarzały się paczki słabo przetestowane.

Większych uchybień nie znalazłem, polecam osobom szukajacym "odskoczni" od Slackware, głównie dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych użytkowników.

www.archlinux.org

www.archlinux.fc.pl

BTW Jest ktoś chętny opisać KateOS?


(Kosior6) #3

Wprawdzie nie testowałem, ale słyszałem o nim duzo dobrego

Kate OS Linux

Złączono Posta : 05.07.2006 (Sro) 18:09

Podobny do Windowsa Xandros Linux


(Init3) #4

A znacie jakies ciekawe distra oparte na gentoo bądz slackware jeszcze? Tylko żeby pakiety mialy aktualne no i aktywną społeczność :slight_smile:

Dorzuce jeszcze vectorlinux (na slackware), z innego typu - centos (bardziej dla firm), mepis (oparty na ubuntu) - tych nie testowalem, ale maja wiernych fanów.


(Antyspam424) #5

Vida Linux Gentoo w 40 min.

MEPIS obecne wydanie jeszcze bazuje na Debianie, dopiero następna wersja będzie oparta o Ubuntu.


(Init3) #6

no no :slight_smile: czegoś podobnego szukalem, ale czy calkowicie darmowa? tam widze jest jakis club, members, special offers...heh "New releases will be available first to club members" :cry: Szkoda ze taki troszke komercyjny, ale i tak potestuje :slight_smile:


(Wiesio52) #7

Ja ze swojej strony polecam CDLinux :wink: .


(adam9870) #8

Dystrybucja ReactOS. Osobiście nie testowałem jej ale słyszałem, że to system który miałby przypominać Windowsa tylko, że to projekcik typu Open Source. Więcej o nie można znaleźć tutaj:

:arrow: ReactOS - Wikipedia

Są tam linki do stron o tej dystrybucji :slight_smile:

Jeszcze dystrybucja Linux XP. Trochę opinii o niej, linki etc. są w tym temacie:

:arrow: Linux XP

BTW. Fajny temat. Proponuję go podwiesić więc może knapik napisz do msliwa i zaproponuj to :mrgreen:


(Antyspam424) #9

Kontynując dyskusję, skreślę parę słów o

Xubuntu

Jest jedną z kilku "wariacji" Ubuntu; dystrybucja została wydana w celu instalacji Ubuntu na słabszym sprzęcie, lecz jako środowisko graficzne zostało użyte Xfce4 (w wersji rozwojowej, jednakże bardzo stabilne), które jest znacznie mniej zasobożerne niż GNOME. System korzysta z wszystkich dobrodziejstw Ubuntu tj. ogromnego repozytorium, bardzo dobrej wykrywalności sprzętu, łatwości w użytkowaniu. Polecam (testowałem) wszystkim użytkownikom ze słabszym komputerem, także początkującym jak i bardziej zaawansowanym.

http://www.xubuntu.org/ Oficjalna strona

https://wiki.ubuntu.com/Xubuntu Strona projektu

BTW Może podpiać by topic pod temat "Linux na słabsze komputery"?


(Init3) #10

Troche egzotyki - http://nepalinux.org/content/view/17/38/

Ciekawostka - GentooX - distro przeznaczone dla Xboxa - http://gentoox.shallax.com/

Z tym podklejeniem to nie wiem czy moderator sie zgodzi, juz duzo tu przyklejonych tematów.


(Kpc21) #11

Pingwinek - http://asseq.pl/modules/distro/index.ph ... o_id=17209

Złączono Posta : 26.07.2006 (Sro) 12:14

Linux Edu-CD - http://asseq.pl/modules/distro/index.ph ... o_id=17142

mam go nawet ale nie uzywam bo nie chce mi się konfigurować karty sieciowej, a w innych neta mam od razu

Złączono Posta : 26.07.2006 (Sro) 12:16

Asterisk( :slight_smile: )@Home - http://asseq.pl/modules/distro/index.ph ... o_id=17421


(Kosior6) #12

Ark linux

Yoper Linux


(Dawidmo84) #13

Z moich informacji wynika że Akr Linux, nie jest dopracowany i może sprawiać kłopoty, więc dla początkujących się nie nadaje.

Ze swojej strony polecam Arch Linuksa, mimo swojej największej wady/zalety, najnowszych wersji oprogramowania.