Mniejsza wydajność laptopa na PODŁĄCZONYM zasilaczu

Witajcie, 

Jestem posiadaczem lenovo G505s, który już od jakiegoś czasu spędza mi sen  z powiek. Problem pokrywa się z  tytułem tematu - przy podłączonym do prądu laptopie wszelka wydajność w grach i nie tylko drastycznie spada co jest po prostu jakąś anomalią. Wszystkie plany zasilania oraz wydajności ( windows 8 ) poustawiane są tak samo - bateria oraz laptop podłączony do zasilania. Mimo to przy PODŁĄCZONYM laptopie we wszelakich grach mam o połowę niższe fpsy niż na komputerze pracującym tylko na baterii. Problem widać także gołym okiem przy normalnej pracy z komputerem. Gdzie tkwi problem? Jest masę tematów ale w drugą stronę - spadki wydajności przy pracy na baterii… Czegoś takiego jeszcze nie widziałem i nie mam żadnego pomysłu jak to zmienić. Czy ktoś ma jakieś sugestie?

Osobiście się z tym problemem nie spotkałem ale mam pewne podejrzenia.

Co to jest za zasilacz, jest to oryginalny zasilacz dedykowany dla tego modelu laptopa czy może jakiś zastępczy lub uniwersalny?

Może być tak że jeśli jest to zasilacz od innego modelu albo jest to zasilacz uniwersalny to może nie dawać wystarczającej mocy (maksymalna ilość mA podawana przez zasilacz jest niższa niż ta podana na laptopie/oryginalnym zasilaczu), maksymalne natężenie podawane przez zasilacz jest zawsze napisane na nim lub wytłoczone (ewentualnie w instrukcji jak to jest uniwersalny).

Podobnie może być jak zasilacz podaje mniejsze napięcie niż to którego potrzebuje laptop np. laptop potrzebuje 20V a zasilacz nominalnie daje 19V (w praktyce bywa że jest to ciut więcej i napięcie mierzone miernikiem wynosi np. 19,4V).

Niektóre laptopy mogą być w stanie pracować na takim zasilaczu ale mogą być problemy takie jak spadek wydajności czy niestabilna praca.

Podobne efekty tj. niższe lub niestabilne napięcie czy niewystarczające natężenie mogą być również gdy zasilacz jest uszkodzony (bez względu czy oryginalny czy zamiennik/uniwersal), najłatwiej sprawdzić miernikiem czy napięcie jest takie jak trzeba i czy jest stabilne.

Sprawdź też czy kabel od idący od zasilacza do laptopa nie jest nigdzie uszkodzony.

Jest to zasilacz oryginalny zakupiony razem z laptopem. Oczywiście chińskie badziewie więc faktycznie mogło coś się zrąbać, niestety nie mam jak tego sprawdzić. 

Informacje na nim podane:

INPUT 100-240v~1.8A 50-60Hz

OUTPUT: 20V - 3.25A

Siedzi to w opcjach zasilania (AC & Battery). Zmień ustawienia na ‘high perfomance’.  Wypada też podać OS: w W8 może być to… tryb samolotowy.

Cytuje: “Wszystkie plany zasilania oraz wydajności ( windows 8 ) poustawiane są tak samo - bateria oraz laptop podłączony do zasilania. Mimo to przy PODŁĄCZONYM laptopie we wszelakich grach mam o połowę niższe fpsy niż na komputerze pracującym tylko na baterii”

 

Sprawdzone na innym zasilaczu - okazało się, że kolega ma taki sami —> bez zmian. Problem jak występował tak występuje 

A jaki Ci IBM dał do tego zasilacz? Standardowy 20V/90W? Jeżeli tak, to musisz wypróbować na cegle (135W).

tak, jest to standardowe 20V/90W

 

 

EDIT: Zrobiłem oraz sprawdziłem wszystko co mogłem. Wszystkie plany oraz ustawienia przejrzałem od deski do deski. Nie zostaje mi chyba nic innego jak oddanie tego *** na gwarancję, którą posiadam jeszcze przez 2 miesiące.

Sprawdź jeszcze poza profilem systemowym profile w karcie graficznej bo ona ma swoje czy tam masz zamiast high performance/balanced wybrane maximum battery life wybrane.

 

A nie rozumiem tego stwierdzenia. Ale może się czepiam.

 

Czy podczas używania “zasilania sieciowego”  bateria jest w laptopie, czy też nie? Dlaczego o to pytam. Może być tak, oczywiście teoretyzuje, że zasilacz podczas, pracy z baterią w środku od razu ją ładuje, co  będzie wpływać na wydajność tego laptopa. Za mała moc zasilacza, aby poradzić sobie jednocześnie z ładowaniem i ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię podczas gry.

też o tym pomyślałem i zrobiłem test na wyjętej baterii, bez zmian :wink:

Z ciekawości poszperałem: http://support.lenovo.com/us/en/documents/ht080664

(trzeba zaktualizować BIOS).

Właśnie wczoraj w nocy z czystej ciekawości sprawdziłem wersje biosa i zainstalowałem najnowszą. Wszystko zaczęło pracować niczym najnowsze generacje. Dziękuje wszystkim za porady, szczególnie Tobie bachus. 

Problem rozwiązany !

jeśli laptop będzie cały czas podłączony do zasilania to proste że bateria dostosowuje się do tego typu pracy, spada wydolność baterii przez to a może nawet ją zniszczyć, osobiście pracowałem w biurze gdzie tak własnie chodziło 6laptopów, mój np. po 5miesiacach gdy tylko sie odlaczylo od ladowarki wylaczal sie

Słuchajcie mam ten sam problem zasilacz mam podłączony a dalej mam 30fps np. w csgo. Nwm co to jest bios bo nie jestem jakiś wybitny w tych tematach. Zasilacz ładuje, posiada 135W. Problem wystąpił dzisiaj. Uczestniczyłem w lekcji online bez podłączonego zasilacza, laptop mi padł, podłączyłem go do zasilacza i odpaliłem csgo. CS bardzo mi ścinał, popatrzyłem na zasilacz, był podłączony poprawnie, zacząłem szukać w ustawieniach rozwiązania, oszczędności bateri nie mam włączonej. Nwm co się dzieje z moim laptopem proszę o pomoc, jak coś mój laptop to HP Pavilion 15 gaming. A i jeszcze chce dodać , że patrzyłem na kable od zasilacza i jest wszystko ok.

Załóż nowy wątek.