Mniejsza wydajność po upadku

Witam, dziś mojemu bratu spadł laptop z biurka, wejście od zasilacza wpadło do środka, ale już rozkręciłem i wszystko jest ok. Ale wydaję mi się, że spadła wydajność bo w grze League of Legends bardzo spadły fpsy. Jak sprawdzić jak temu zaradzić. 

Pozdrawiam Manin8

Rozkręcić laptop i zobaczyć co się stało z chłodzeniem (czy gdzieś nie poluzowało się przy procesorze/GPU, czy nie pękła gdzieś miedź odprowadzająca ciepło, czy wentylator nie ucierpiał, czy  żeberka z wentylatorem wyciągającym powietrze są odpowiednio umieszczone a nie przemieściły się i ciepłe powietrze nie ma ujścia);  sprawdzić też stan dysku twardego (S.M.A.R.T)

Przeskanowałem dysk programem hd tune, o to chodziło? Wstawić screena z jakiejś zakładki?

Najbardziej interesująca może być informacja o SMART (health). http://www.hdtune.com/HDTune_Health.gif

Sprawdź temperaturę procesora/GPU.

5e2c70ea354ae0cem.png 

Niestety dysk do wymiany.

A co się stało?

W momencie upadku pracował a przeciążenie najprawdopodobniej spowodowało uderzenie głowic o powierzchnie talerzy, co spowodowało relokację uszkodzonych sektorów. Dysk pracuje, ale nie wiadomo jak długo. Wymień, obecny używaj np. w obudowie USB do przechowywanie odtwarzalnych danych (filmy, muzyka). Pamiętaj o szybkim backupie danych, bo w każdej chwili ten dysk może całkiem paść.

Ja myślę, że jest aż tak źle. Po to jest relokacja sektorów, żeby dysk przetrwał mniejsze uszkodzenia. Mam podobnie załatwiony HDD, który działa tak od kilku lat. Warto zrobić kopię zapasową ważnych danych (w tym partycji recovery jeśli nie masz płytki z Windows) i można używać dalej. Możliwe że faktycznie padnie za tydzień, ale jak przetrwa najbliższy miesiąc to myślę, że z najbliższymi latami też sobie poradzi. No i dysk nie usprawiedliwia spadku wydajności w grach. Chociaż mógłbyś pokazać też jakiś benchmark tego dysku. Jak spadła jego wydajność to faktycznie może być nieciekawie.