Mobile friendly

czesc, mam takie pytanie dotyczące mobile friendly - czy żeby zrobić stronkę responsywną potrzeba jakiejś zaawansowanej wiedzy technologicznej czy można sobie z tym poradzić samemu jak się nie jest programistą? 

Jak nie znasz CSS to nic nie zrobisz. Natomiast żeby zrobić dobrze stronę responsywną musisz mieć nie tylko wiedzę w tym zakresie czyli przynajmniej CSS, ale i doświadczenie, a dobra strona responsywna niestety zahacza często o specyficzną strukturę HTML i jest często wspomagana przez JS.

Kiedyś zawsze używało się tego:

https://getbootstrap.com

 

Nie wiem jak jest teraz :stuck_out_tongue:

Nawet bootstrap nie pomoże jeśli nie masz wiedzy z zakresu projektowania interface-ów :wink:

 

Zgodzę się w 100%, nie żebym myślał że dzięki bootstrapowi da się rozwiązać problem w jeden wieczór :wink:

Używanie bootstrapa tylko po to by osiągnąć responsywność jest przerostem treści nad formą. Nie wiem czemu ludzie uważają że zrobienie responsywnej strony z palca jest tak czaso- i praco-chłonne by używać jakiś frameworków czy bibliotek.

Skoro osoba piszę w dziale WordPress to moim zdaniem innej oczekuje odp.:

Obecnie zdecydowana większość szablonów darmowych/płatnych jest responsywna wiec tema praktycznie z głowy

Webmastering to nie WordPress.

To Ty stworzyłeś tego potworka językowego? “używane przez mnie od kilku lat.” - twoja odpowiedź do tego tematu jest na podobnym poziomie.

Zależy jak bardzo skomplikowana jest to strona / aplikacja. Jeśli to dwie strony z tekstem to jest bez sensu wrzucanie BS, ale jeśli to jest większy projekt i wymagasz, żeby w miarę możliwości wszędzie wyglądał on dobrze i jednolicie to zastosowanie frameworka jest jak najbardziej wskazane.

Ja tam uważam, że jeśli mam ładować całego boostrapa, nawet tylko css po to by mieć rwd to jest bezsensu. Wolę poświęcić 30 minut na to by dobrze zakodować szablon używając jakiś “standardów” a potem napisać pod to reguły dotyczące zachowania strony dla konkretnych breakpointów. Tylko trzeba umieć z głową stworzyć sobie “frameworka” do samego rwd. Właściwie raz dobrze napisany prosty css z ogólnymi zachowaniami dla szablonu HTML, może być używany w wielu projektach dzięki czemu nie musimy ładować całego bootsrtapa. Co innego gdy używamy innych ułatwiaczy bootstrapowych.

 

Wiem jest to podejście zupełnie sprzeczne z trendami i modą w front devie, ale uważam, że właśnie ładowanie np. bootstrapa po to by mieć responsywność powoduje, że strony są ociężałe i potrafią lagować i to co mnie coraz częściej zaskakuje nie tylko na urządzeniach mobilnych bo i na komputerze też potrafią dać niezły popis (skrajne przypadki). Jeśli nie używam co najmniej 50% danego frameworka/biblioteki to należy zadać sobie pytanie czy jest sens go stosować w danym przypadku.

Oczywiście przykład o ociężałych stronach był przykładem i załadowanie samego bootstrapa nie spowolni aż tak bardzo strony, bootstrap był przykładem, nie chciałem tutaj wyciągać czegoś nowego tylko zachować jednolitość. Przytoczona sytuacja ma miejsce dopiero w momencie gdy kilka razy dodamy różne biblioteki/frameworki gdzie każdego używamy w 5-10%.

Często widzę po prostu, że frontendowcy zupełnie nie myślą nad tym co pakują na stronę i nie biorą pod uwagę tego że jednak urządzenie musi te wszystkie biblioteki trzymać w pamięci, a późniejsze zmiany struktury drzewa DOM w skryptach JSowych też będą ładowane (chodzi o odświeżanie drzewa dom i generowanie strony) wolniej ponieważ przeglądarka mimo wszystko musi zaktualizować drzewo pod kątem wszystkich załadowanych zależności. W tym momencie nie już nawet nie chodzi o to że strona wczytuje się dłużej, bo ma więcej plików, problem powstaje gdzie indziej.

Zależy czy chcesz pisać stronkę od zera czy skorzystać z gotowego szablonu np.na wordpressie.Te przeważnie od razu są responsywne

tworzenie stron www

Bez problemu znajdziesz frameworki HTML5 ktore oferuja responsywnosc.
To samo dotyczy szablonow dla popularnych CMS: Wordpress, Joomla, Drupal.

Jesli stronka ma miec max 5 zakladek tzw. statycznych, sugeruje zastosowac rozwiazanie typu HTML4/5 + CSS,
a zatem WP lub inny CMS będzie zbędny. Fajne szablony HTML typu RWD > https://shapebootstrap.net/html-templates