Mobilna stacja robocza do projektowania wnętrz i CNC

Kłaniam się nisko, forumowicze!

Poszukuję mobilnej stacji roboczej do obsługi takich programów jak SOLID EDGE, AUTOCAD, PRO100, KD MAX. Interesują mnie komputery marki DELL lub HP. Dotychczas pracowałem na stacjonarnym komputerze, ale z uwagi na nieoczekiwane zmiany zmuszony będę przez jakiś czas popracować zdalnie. Nie pytam konkretnie o komputery spełniające wymagania, bo tutaj nie trzeba być geniuszem, aby poznać wymagania softu. Szukam raczej dobrych opinii o solidnych sprzętach, które możecie polecić. Czekam na opinie i pozdrawiam.

Mobilnie z komputerem stacjonarnym chcesz jeździć czy laptopem?

Mobilna stacja robocza, to przecież nie żadne odkrycie. Komputery typu DELL Precision czy HP ZBOOK, to norma w profesjonalnym zastosowaniu. Pytanie brzmi, co warto kupić? Nie rozbija się o budżet, bo liczę się z kosztami w okolicach 10-12k. Chciałbym jednak te pieniądze zainwestować dobrze.

Nie wiem jakie złącza potrzebujesz w tym laptopie, ale wcale tak dużo kosztował nie będzie:
Wersja z mniej i więcej RAM oraz mniej i więcej pojemność SSD m.2, choć więcej niż 16GB to nie wiem, czy potrzebujesz.


Potrzebuje więcej niż 16 GB RAM. I nie potrzebuje GTX - tylko coś z Quadro na pokładzie. Tak więc wybór zasadniczo jest pomiędzy Dell Precision, HP ZBook oraz ThinkPad P. W mojej skromnej opinii - choć nie cierpię HP, to jednak muszę przyznać że to dość solidny sprzęt i taki ZBook 17 G5 posiada chyba najlepszy stosunek jakość/cena. Na drugim miejscu umieściłbym Precisiona, a na końcu Lenovo.

Pracowałem na “mobilnej stacji roboczej” Dell Precision M6800 17" i moim zdaniem to typowa “świnka morska”. Jej mobilność to pomyłka, a i osiągi nie powalają. Fakt duża metalowa obudowa, do której bez problemu włożysz 2 dyski twarde jeszcze starczy miejca na napęd DVD. Moim zdaniem lepszym rozwiazaniem jest 15" wypasiony lapek + stacja dokująca + duży monitor.

Szczerze nie wyobrażam sobie nosić wszędzie taki zestaw…

To masz dość ograniczoną wyobraźnię :slight_smile: Przecież stacja robocza to typowe rozwiązanie gdzie potrzeba dużej mocy obliczeniowej w urządzeniu dającym się przenieść jak walizkę.

No, ale pod względem komfortu jakiegokolwiek to lepiej mieć jednak laptopa i święty spokój. A tak to w zasadzie można sobie złożyć mini PC i też będzie.

MiniPC odpada, bo musisz targać mysz, klawiaturę, ekran i UPS.
To nie ma być komfortowe. To ma robić robotę :slight_smile: Mocny procesor i dużo RAMu, szybki SSD i Nvidia Quadro, wszystko w wytrzymałej obudowie i z kompletem złącz. Z naciskiem na - wytrzymałej. Inspiron to wciąż seria domowa, skoro jest budżet na model biznesowy, to czemu z tego nie skorzystać i w rezultacie otrzymać komputer z lepszych materiałów?

Muszę przyznać, że różnicy w cenie (2gie tyle) Inspiriona, a takiego ZBooka to za grosz nie rozumiem, ale OK.

Serdecznie dziękuję za dyskusję :slight_smile:

Oczywiście, tak jak napisał @hindus , komputery z układem QUADRO mają przewagę nad cywilnymi jednostkami. Zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie do sprzętu (tj. sterownik) zostały zbudowane i zoptymalizowane pod kątem pracy z programami CAD. To samo tyczy się programów - lepiej dogadują się z układami QUADRO lub podobnymi układami graficznymi od AMD. Dlatego też nie interesuje mnie komputer do domowej rozrywki. Dodatkowym atutem komputerów z serii biznesowej jest serwis, który zawsze może się przydać.

@micko Wydaje mi się, że na obecne czasy konfiguracja M6800 jest już przestarzała. Jutro jadę do Katowic testować Zbooka i Lenovo. W okolicach Tarnowskich Gór nie udało mi się umówić na test żadnego mobilnego Precisiona.

Pozdrawiam :slight_smile: