Mobilny router/modem i mobilny net (simkarta) - nie wywołuje się sieć

witam,

 

Proszę o pomoc z uruchomieniem internetu mobilnego z karty sim RBM/Play na przenośnym routerze. sprawa wyglada następująco:

 

  • mam simkarte RBM

  • po włożeniu jej w telefon transfer danych działa bezproblemowo, zarówno w samym telefonie jak i poprzez tethering a wiec z kartą wszystko jest OK

  • jest to jednak niewygodne (internet udostępniany przez telefon) więc zaopatrzyłem sie w router TP-Link TL-MR3040 oraz usb adapter TP-Link MA180

  • uruchamiam ruter, wkładam do niego adapter z włożona do środdka kartą sim

  • po chwili na ruterze swiecą sie na zielono kontrolki Internet (połączenie) oraz WLAN (sieć bezprzewodowa)

  • oraz na adapterze usb włącza sie dioda, najpierw na chwilę ma czerwona, potem już na stałe zielona

 

w tej chwili sieć powinna juz być dostępna jednak na liście urządzeń Wi-Fi NIE POJAWIA SIE żadna nowa pozycja (domyślnie powinno być to TP-Link_MR3040_*****). Sprawdzam na laptopie (Win 8 ) i telefonie (android/cyanogen). nie mam więc nawet możliwości spróbowania połączenia się

 

oczywiście nie mozna wywołać adresu http://192.168.0.1/ >> Brak dostępu do sieci

 

co robie nie tak ??

 

ps. co ciekawe, po zalogowaniu sie na konto karty (do Play/RBM) jako podpięte urządzenie widzę adapter TP-Link MA180 a od wczoraj (od kiedy próbuje to cholerstwo uruchomić) mam zjedzone 2MB transferu…?

Ten router nie jest przeznaczony do pracy ciągłej. Modem to również przestarzałe urządzenie 7.2Mbps. Ale to tylko moje dygresje.

Spróbuj wgrać najnowsze firmware do routera zgodnie z wersją sprzętu (v1 lub v2).

Internet to podłączeniu do TP-Link MA180 działa?

co masz na mysli? użytkowany będzie max kilka godz dziennie

 

jak? nie mam gniazda LAN w laptopie

 

nie rozumiem pytania. tak jak napisałem, wszystkie kontrolki sie świeca ale sieć nie pokazuje sie na żadnym urządzeniu…? 

Nie podłączaj zasilacza na stałe pod ten router, bo baterie w tych routerach tego nie lubią. Jeśli router ma być do użytku domowego lepiej zrobiłbyś kupując np. wydajnego Huawei B593-s22. Wtedy dodatkowy modem zbędny.

Jeśli nie masz dostępu do innego komputera to niewiele zdziałasz z firmware. Swoją drogą nie spotkałem jeszcze laptopa bez karty sieciowej, choćby podłączanej przejściówką.

MA180 to modem USB, może działać podłączony tylko do komputera pod USB, a nie routera. Sprawdź czy w ten sposób internet działa.

Router po podłączeniu modemu trzeba skonfigurować, jeśli nie robiłeś konfiguracji o prawidłowym działaniu możesz zapomnieć. Postępuj zgodnie z instrukcją pkt 4 http://www.tp-link.com.pl/resources/document/tl-mr3040_v2_instrukcja_instal.pdf

Po prawidłowej instalacji w statusie powinna pojawić się informacja o połączeniu z siecią i wifi zacznie pracować poprawnie.

akurat taki sprzęt miałem pod ręką. chętnie go zmienie ale ten Huawei B593-s22 ma zaporową cene - 700pln?!?!?

jakieś inne rekomendacje?

 

http://www.asus.com/pl/Notebooks_Ultrabooks/ASUS_Transformer_Book_T100TA/specifications/

 

a tego nie rozumiem - w takim razie w jaki sposób “dostarczyć” internet do routera? istnieją modemy na kartę sim które nie są na USB???

 

uruchomienie/instalacja programu wymaga uprawnien administratora

 

jak mam to zrobić skoro po podłaczeniu modemu do routera NIE WIDZĘ sieci i NIE MOGE wywołać http://192.168.0.1/ ??

na dole czego? ani na modemia ani na jego pudełku nie widże takiego napisu

 

zaczynam sie powoli czuć jakbym miał uruchomić reaktor jądrowy a nie badziewny internet. ostatnio spalił mi sie toster i miałem kupić nowy ale teraz to boje sie co tam trzeba będzie instalować zeby działał i chleb opiekał… :( 

Huawei B593 można kupić od 400-450zł na allegro, to jeden z lepszych routerów LTE. Lepszy niż dovado + modem LTE. Jeśli już kupowałeś router mobilny to lepiej było wziąć Huawei E5180, ma wbudowany modem LTE więc konfiguracja jest znacznie prostsza i same szybkości dużo większe do uzyskania.

Laptop to hybryda, stąd mocne ograniczenia. Skoro jest tylko jedno pełnowymiarowe USB to trudno wymagać portu RJ-45 w takim segmencie. Czyli z aktualizacji firmware nici.

MA180 - powtórzę jeszcze raz to modem USB i może działać podłączony do komputera. Nie musisz wpinać go do routera aby z niego i z karty sim do niego włożonej móc skorzystać. Dlatego podłącz go do komputerka i zaobserwuj czy w ten sposób uzyskasz internet. Widzę próbowałeś tak skoro piszesz o uprawnieniach administratora. Potwierdź komunikat, to normalne przy instalacji programu. Gdy masz ustawione hasło na admina i pracujesz na koncie o ograniczonych uprawnieniach może być potrzeba je wpisać.

Skoro wyskakuje propozycja instalacji programu to masz praktycznie na pewno modem nie hi-link, stąd też brak napisu na dole.

Jeśli masz problem z dostaniem się na router to odłącz go od prądu na chwilę, odłącz modem i próbuj ponownie. Gdy nie pomoże, na spodzie lub boku obudowy powinien być przycisk do resetowania. Użyj go wciskając i przytrzymując kilkanaście sekund na włączonym routerze. Sprzęt wróci do ustawień fabrycznych i powinieneś wejść na niego bez kłopotów.

Porównanie z tosterem to chyba spóźniony żart na prima aprilis :slight_smile: Chyba nikt nie powiedział, że konfiguracja sprzętu to 2 kliknięcia.

ok, po resecie pojawiła sie sieć (nazwa zgadza sie z nazwą z naklejki) ale nie mogę sie z nią połaczyć - wpisuje hasło z naklejki lecz połaczenie nie następuje

robie to BEZ włożonego modemu bo napisałeś żeby go odłaczyć… 

A wejść na ustawienia routera możesz w jakiś sposób? Pewno nie i bez komputera z wejściem sieciowym będzie problem.

Hasło powinno działać, spróbuj wpisać do notatnika i potem wklej w pole hasła.

http://192.168.0.1/ nie wywołuje sie 

probowalem podłączyć sie do sieci wpisujać hasło przez notatnik >> “nie można połączyć sie z tą siecią” lub “połączenie jest ograniczone” ale nadal http://192.168.0.1/ sie nie wywołuje

próbuje tez polaczyc sie na telefonie - trwa uwierzytelnianie/uzyskiwanie adresu IP… i nic wiecej 

Na telefonie też nie można wejść na router?

Jeśli nie uda sie wejść to będziesz musiał pożyczyć lub skonfigurować ten router i modem na innym komputerze, podłączając sie przewodowo. W ten sposób na pewno sie dostaniesz, uruchomisz kreator i postąpisz wg wskazówek skróconej instrukcji pkt 4. Zmiana hasła Wi-Fi na własne także będzie wtedy możliwa.

ok, rozumiem że połączenie przewodowo to po prostu wpiecie kabla i wywołanie http://192.168.0.1/ w przeglądarce, tak? wtedy nia ma już możliwości żeby sie nie udalo…?

Tak, wtedy konfiguracja zgodnie z instrukcją powinna sie udać.

swietnie, wielkie dzieki :slight_smile:

 

przy okazji dopytam jeszcze o sam sprzęt - chcialbym zamiast neta z kablówki spróbować korzystać z internetu poprzez karte sim LTE i podpinać do tego kilka urządzeń, stacjonarnie w domu. z twojej wczesniejszej wypowiedzi rozumiem ze używanie mobilnego routera (takiego z baterią) jest średnim pomysłem pewnie ze względu na żywotność urządzenia ewentualnie wydajność. Ok, nie jest mi to niezbędne, tylko jakie sa inne opcje:

 

  1. stacjonarny modem/router w jednym - jedno pudełko które wpina sie do gniazdka i do którego wkłada sie kartę sim i z którego można propagować bezprzewodową transmisje danych na dowolne urządzenia w zasięgu sieci? czy takie urządzenie ma jakaś RODZAJOWĄ nazwę? (skoro nie jest to ani router ani modem) czy masz jakieś rekomendacje co do modelu i/lub parametrów technicznych?

 

  1. stacjonarny router + dopięty do niego modem na karte sim (dwa osobne urządzenia)? czy masz jakieś rekomendacje co do modelu i/lub parametrów technicznych

 

  1. inne - jakie?

 

raczej nie chce szaleć cenowo, najchętniej 200-300zł za kompletne rozwiązanie >> do wykonania?

Huaweia podałem już, na nim masz szanse na największe prędkości. To typowy router lte tylko stacjonarny, nie przenośny. Ewentualnie możesz wziąć TP linka 3600/4300 + modem huawei e3372, to również sprawdzone połączenie. Cenowo wyjdzie 350-400 gdy taniej kupisz modem (np allegro).

ok, sprawdze te modele i zobaczymy

 

wielkie dzieki za pomoc!