Mobilny router/modem i mobilny net (simkarta) - nie wywołuje się sieć

(Anubisclub) #1

witam,

Proszę o pomoc z uruchomieniem internetu mobilnego z karty sim RBM/Play na przenośnym routerze. sprawa wyglada następująco:

• mam simkarte RBM

• po włożeniu jej w telefon transfer danych działa bezproblemowo, zarówno w samym telefonie jak i poprzez tethering a wiec z kartą wszystko jest OK

• jest to jednak niewygodne (internet udostępniany przez telefon) więc zaopatrzyłem sie w router TP-Link TL-MR3040 oraz usb adapter TP-Link MA180

• uruchamiam ruter, wkładam do niego adapter z włożona do środdka kartą sim

• po chwili na ruterze swiecą sie na zielono kontrolki Internet (połączenie) oraz WLAN (sieć bezprzewodowa)

• oraz na adapterze usb włącza sie dioda, najpierw na chwilę ma czerwona, potem już na stałe zielona

w tej chwili sieć powinna juz być dostępna jednak na liście urządzeń Wi-Fi NIE POJAWIA SIE żadna nowa pozycja (domyślnie powinno być to TP-Link_MR3040_*****). Sprawdzam na laptopie (Win 8 ) i telefonie (android/cyanogen). nie mam więc nawet możliwości spróbowania połączenia się

oczywiście nie mozna wywołać adresu http://192.168.0.1/ >> Brak dostępu do sieci

co robie nie tak ??

ps. co ciekawe, po zalogowaniu sie na konto karty (do Play/RBM) jako podpięte urządzenie widzę adapter TP-Link MA180 a od wczoraj (od kiedy próbuje to cholerstwo uruchomić) mam zjedzone 2MB transferu...?

(Longhorn2009) #2

Ten router nie jest przeznaczony do pracy ciągłej. Modem to również przestarzałe urządzenie 7.2Mbps. Ale to tylko moje dygresje.

Spróbuj wgrać najnowsze firmware do routera zgodnie z wersją sprzętu (v1 lub v2).

Internet to podłączeniu do TP-Link MA180 działa?

(Anubisclub) #3

co masz na mysli? użytkowany będzie max kilka godz dziennie

jak? nie mam gniazda LAN w laptopie

nie rozumiem pytania. tak jak napisałem, wszystkie kontrolki sie świeca ale sieć nie pokazuje sie na żadnym urządzeniu…? 

(Longhorn2009) #4

Nie podłączaj zasilacza na stałe pod ten router, bo baterie w tych routerach tego nie lubią. Jeśli router ma być do użytku domowego lepiej zrobiłbyś kupując np. wydajnego Huawei B593-s22. Wtedy dodatkowy modem zbędny.

Jeśli nie masz dostępu do innego komputera to niewiele zdziałasz z firmware. Swoją drogą nie spotkałem jeszcze laptopa bez karty sieciowej, choćby podłączanej przejściówką.

MA180 to modem USB, może działać podłączony tylko do komputera pod USB, a nie routera. Sprawdź czy w ten sposób internet działa.

Router po podłączeniu modemu trzeba skonfigurować, jeśli nie robiłeś konfiguracji o prawidłowym działaniu możesz zapomnieć. Postępuj zgodnie z instrukcją pkt 4 http://www.tp-link.com.pl/resources/document/tl-mr3040_v2_instrukcja_instal.pdf

Po prawidłowej instalacji w statusie powinna pojawić się informacja o połączeniu z siecią i wifi zacznie pracować poprawnie.

(Anubisclub) #5

akurat taki sprzęt miałem pod ręką. chętnie go zmienie ale ten Huawei B593-s22 ma zaporową cene - 700pln?!?!?

jakieś inne rekomendacje?

http://www.asus.com/pl/Notebooks_Ultrabooks/ASUS_Transformer_Book_T100TA/specifications/

a tego nie rozumiem - w takim razie w jaki sposób “dostarczyć” internet do routera? istnieją modemy na kartę sim które nie są na USB???

uruchomienie/instalacja programu wymaga uprawnien administratora

jak mam to zrobić skoro po podłaczeniu modemu do routera NIE WIDZĘ sieci i NIE MOGE wywołać http://192.168.0.1/ ??

na dole czego? ani na modemia ani na jego pudełku nie widże takiego napisu

zaczynam sie powoli czuć jakbym miał uruchomić reaktor jądrowy a nie badziewny internet. ostatnio spalił mi sie toster i miałem kupić nowy ale teraz to boje sie co tam trzeba będzie instalować zeby działał i chleb opiekał… :( 

(Longhorn2009) #6

Huawei B593 można kupić od 400-450zł na allegro, to jeden z lepszych routerów LTE. Lepszy niż dovado + modem LTE. Jeśli już kupowałeś router mobilny to lepiej było wziąć Huawei E5180, ma wbudowany modem LTE więc konfiguracja jest znacznie prostsza i same szybkości dużo większe do uzyskania.

Laptop to hybryda, stąd mocne ograniczenia. Skoro jest tylko jedno pełnowymiarowe USB to trudno wymagać portu RJ-45 w takim segmencie. Czyli z aktualizacji firmware nici.

MA180 - powtórzę jeszcze raz to modem USB i może działać podłączony do komputera. Nie musisz wpinać go do routera aby z niego i z karty sim do niego włożonej móc skorzystać. Dlatego podłącz go do komputerka i zaobserwuj czy w ten sposób uzyskasz internet. Widzę próbowałeś tak skoro piszesz o uprawnieniach administratora. Potwierdź komunikat, to normalne przy instalacji programu. Gdy masz ustawione hasło na admina i pracujesz na koncie o ograniczonych uprawnieniach może być potrzeba je wpisać.

Skoro wyskakuje propozycja instalacji programu to masz praktycznie na pewno modem nie hi-link, stąd też brak napisu na dole.

Jeśli masz problem z dostaniem się na router to odłącz go od prądu na chwilę, odłącz modem i próbuj ponownie. Gdy nie pomoże, na spodzie lub boku obudowy powinien być przycisk do resetowania. Użyj go wciskając i przytrzymując kilkanaście sekund na włączonym routerze. Sprzęt wróci do ustawień fabrycznych i powinieneś wejść na niego bez kłopotów.

Porównanie z tosterem to chyba spóźniony żart na prima aprilis :slight_smile: Chyba nikt nie powiedział, że konfiguracja sprzętu to 2 kliknięcia.

(Anubisclub) #7

ok, po resecie pojawiła sie sieć (nazwa zgadza sie z nazwą z naklejki) ale nie mogę sie z nią połaczyć - wpisuje hasło z naklejki lecz połaczenie nie następuje

robie to BEZ włożonego modemu bo napisałeś żeby go odłaczyć… 

(Longhorn2009) #8

A wejść na ustawienia routera możesz w jakiś sposób? Pewno nie i bez komputera z wejściem sieciowym będzie problem.

Hasło powinno działać, spróbuj wpisać do notatnika i potem wklej w pole hasła.

(Anubisclub) #9

http://192.168.0.1/ nie wywołuje sie 

probowalem podłączyć sie do sieci wpisujać hasło przez notatnik >> “nie można połączyć sie z tą siecią” lub “połączenie jest ograniczone” ale nadal http://192.168.0.1/ sie nie wywołuje

próbuje tez polaczyc sie na telefonie - trwa uwierzytelnianie/uzyskiwanie adresu IP… i nic wiecej 

(Longhorn2009) #10

Na telefonie też nie można wejść na router?

Jeśli nie uda sie wejść to będziesz musiał pożyczyć lub skonfigurować ten router i modem na innym komputerze, podłączając sie przewodowo. W ten sposób na pewno sie dostaniesz, uruchomisz kreator i postąpisz wg wskazówek skróconej instrukcji pkt 4. Zmiana hasła Wi-Fi na własne także będzie wtedy możliwa.

(Anubisclub) #11

ok, rozumiem że połączenie przewodowo to po prostu wpiecie kabla i wywołanie http://192.168.0.1/ w przeglądarce, tak? wtedy nia ma już możliwości żeby sie nie udalo…?

(Longhorn2009) #12

Tak, wtedy konfiguracja zgodnie z instrukcją powinna sie udać.

(Anubisclub) #13

swietnie, wielkie dzieki :slight_smile:

przy okazji dopytam jeszcze o sam sprzęt - chcialbym zamiast neta z kablówki spróbować korzystać z internetu poprzez karte sim LTE i podpinać do tego kilka urządzeń, stacjonarnie w domu. z twojej wczesniejszej wypowiedzi rozumiem ze używanie mobilnego routera (takiego z baterią) jest średnim pomysłem pewnie ze względu na żywotność urządzenia ewentualnie wydajność. Ok, nie jest mi to niezbędne, tylko jakie sa inne opcje:

1. stacjonarny modem/router w jednym - jedno pudełko które wpina sie do gniazdka i do którego wkłada sie kartę sim i z którego można propagować bezprzewodową transmisje danych na dowolne urządzenia w zasięgu sieci? czy takie urządzenie ma jakaś RODZAJOWĄ nazwę? (skoro nie jest to ani router ani modem) czy masz jakieś rekomendacje co do modelu i/lub parametrów technicznych?

1. stacjonarny router + dopięty do niego modem na karte sim (dwa osobne urządzenia)? czy masz jakieś rekomendacje co do modelu i/lub parametrów technicznych

1. inne - jakie?

raczej nie chce szaleć cenowo, najchętniej 200-300zł za kompletne rozwiązanie >> do wykonania?

(Longhorn2009) #14

Huaweia podałem już, na nim masz szanse na największe prędkości. To typowy router lte tylko stacjonarny, nie przenośny. Ewentualnie możesz wziąć TP linka 3600/4300 + modem huawei e3372, to również sprawdzone połączenie. Cenowo wyjdzie 350-400 gdy taniej kupisz modem (np allegro).

(Anubisclub) #15

ok, sprawdze te modele i zobaczymy

wielkie dzieki za pomoc!