Mobo + cpu nowy czy używany?

Siemanko, mam zamiar wymienić leciwego q6600 na coś “nowszego”.
W planach miałem zakup G4600 + h110 + 8Gb DDR4 no i taki zestaw to ok 800 PLN
ale z drugiej strony mam okazję kupić na gwarancji 1055T + ASRock 770 Extreme 3 i wsadzić tam obecny ram DDR3 (2x4)

Pytanie brzmi, czy warto dozbierać te 200-300 ziko i kupic nówkę czy lepiej kupić lepsze chłodzenie i podkręcić 1055T?

Zamierzam grać w Wiedźmina 3, Battlefield 1 i Tomb Rider’y na mid/high oraz okazyjnie CS:GO

Posiadana grafika to RX 460 OC 2GB

Oczywiście, że nówka to dużo lepszy pomysł. Teoretycznie platforma da radę, ale proponowałbym płytę na B250. Daje większe możliwości do upgrade w przyszłości o mocniejszy procesor czy grafikę.

W innym wątku kolega złożył sobie coś takiego

50 zł zaoszczędzisz biorąc RAM w jednej kości zamiast dwóch. Może coś podobnego Cię zainteresuje. Są tańsze płyty na B250, ale ta jest chyba najbogatsza jeżeli chodzi o cenę ~300 zł

Pentium to znacznie lepszy wybór. Phenomy 6t nigdy nie grzeszyły wydajnością w grach, miały nawet problemy z Core i3 swego czasu, a podany pentium ma osiągi na poziomie i3 6gen.
Nad płytą główną się nie rozczulaj, bierz H110. To jak widać i tak martwa podstawka i dopłacanie pod kątem upgrade w przyszłości to słaby argument. Zaktualizowane H110 poradzi sobie z Laby Lake. Obie mają PCI-E x16 więc do każdej z nich włożysz każdą współczesną grafikę. Rola sekcji zasilania we współczesnych modelach podstawkę jest mocno umniejszona. Nawet modele z niechłodzoną sekcją poradzą sobie spokojnie z pentiumem w grach.

Czyli tego phenoma sobie odpuszczam, a co powiecie o częściach używanych na gwarancji np z outletów morele czy x-kom? Fajnie można zaoszczędzić np: b150 mortar prawie 100 zl tańszy niż nówka, bo po naprawie serwisowej? Lub ram 30-40zł taniej? Czy to dobry pomysł? Czy DDR4 2133 Mhz jest duzo gorszy od 2400 Mhz?

B150 wymaga aktualizacji biosu przed montażem procesora więc czeka Cię dopłata za update ze strony sklepu, o ile coś takiego oferują do sprzętu z outletu.

@Longhorn2009
H110 jest dobra do biurowego zestawu, ale do ew. Rozbudowy to paskuda i to nigdy nie jest słaby argument. Co do sekcji zasilania to przy wciśnięciu i5 i GTX 1060 robi różnicę, a że za chwilę te procesory będą kosztować grosze to upgrade jest jak najbardziej realny. Poza tym H110 jest biedna w dodatkowe złącza i porty. 100 zł dopłacasz i masz coś więcej niż wyrób płytopodobny. Poza tym biorąc H110 trzeba polować na nowe rewizje płyt, które Kaby obsługują, inaczej dostajemy dodatkowy koszt updatu biosu przez sklep

W sumie to już tak jakby odpowiedź na pytanie z tematu mam.

Skuszę się na B250 + G4600 + 8GB DDR4 i wyjdzie ok 900 PLN

Dzięki za pomoc, pozdrawiam i zapraszam do nowego tematu :slight_smile:

Temat do zamknięcia.