Mobo + cpu nowy czy używany?

(krutki88) #1

Siemanko, mam zamiar wymienić leciwego q6600 na coś “nowszego”.
W planach miałem zakup G4600 + h110 + 8Gb DDR4 no i taki zestaw to ok 800 PLN
ale z drugiej strony mam okazję kupić na gwarancji 1055T + ASRock 770 Extreme 3 i wsadzić tam obecny ram DDR3 (2x4)

Pytanie brzmi, czy warto dozbierać te 200-300 ziko i kupic nówkę czy lepiej kupić lepsze chłodzenie i podkręcić 1055T?

Zamierzam grać w Wiedźmina 3, Battlefield 1 i Tomb Rider’y na mid/high oraz okazyjnie CS:GO

Posiadana grafika to RX 460 OC 2GB

(LORDEK) #2

Oczywiście, że nówka to dużo lepszy pomysł. Teoretycznie platforma da radę, ale proponowałbym płytę na B250. Daje większe możliwości do upgrade w przyszłości o mocniejszy procesor czy grafikę.

W innym wątku kolega złożył sobie coś takiego

50 zł zaoszczędzisz biorąc RAM w jednej kości zamiast dwóch. Może coś podobnego Cię zainteresuje. Są tańsze płyty na B250, ale ta jest chyba najbogatsza jeżeli chodzi o cenę ~300 zł

(Longhorn2009) #3

Pentium to znacznie lepszy wybór. Phenomy 6t nigdy nie grzeszyły wydajnością w grach, miały nawet problemy z Core i3 swego czasu, a podany pentium ma osiągi na poziomie i3 6gen.
Nad płytą główną się nie rozczulaj, bierz H110. To jak widać i tak martwa podstawka i dopłacanie pod kątem upgrade w przyszłości to słaby argument. Zaktualizowane H110 poradzi sobie z Laby Lake. Obie mają PCI-E x16 więc do każdej z nich włożysz każdą współczesną grafikę. Rola sekcji zasilania we współczesnych modelach podstawkę jest mocno umniejszona. Nawet modele z niechłodzoną sekcją poradzą sobie spokojnie z pentiumem w grach.

(krutki88) #4

Czyli tego phenoma sobie odpuszczam, a co powiecie o częściach używanych na gwarancji np z outletów morele czy x-kom? Fajnie można zaoszczędzić np: b150 mortar prawie 100 zl tańszy niż nówka, bo po naprawie serwisowej? Lub ram 30-40zł taniej? Czy to dobry pomysł? Czy DDR4 2133 Mhz jest duzo gorszy od 2400 Mhz?

(LORDEK) #5

B150 wymaga aktualizacji biosu przed montażem procesora więc czeka Cię dopłata za update ze strony sklepu, o ile coś takiego oferują do sprzętu z outletu.

@Longhorn2009
H110 jest dobra do biurowego zestawu, ale do ew. Rozbudowy to paskuda i to nigdy nie jest słaby argument. Co do sekcji zasilania to przy wciśnięciu i5 i GTX 1060 robi różnicę, a że za chwilę te procesory będą kosztować grosze to upgrade jest jak najbardziej realny. Poza tym H110 jest biedna w dodatkowe złącza i porty. 100 zł dopłacasz i masz coś więcej niż wyrób płytopodobny. Poza tym biorąc H110 trzeba polować na nowe rewizje płyt, które Kaby obsługują, inaczej dostajemy dodatkowy koszt updatu biosu przez sklep

(krutki88) #6

W sumie to już tak jakby odpowiedź na pytanie z tematu mam.

Skuszę się na B250 + G4600 + 8GB DDR4 i wyjdzie ok 900 PLN

Dzięki za pomoc, pozdrawiam i zapraszam do nowego tematu :slight_smile:

Temat do zamknięcia.