Mobo na chipsecie B75 - MSI czy Gigabyte? Bardzo pilne!

Witam,

muszę do jutra zamówić zestaw komputerowy (premiera Diablo 3, więc na weekend musi być :wink: ). Mam problem z wyborem płyty głównej.

Zestaw będzie chodził na celeronie g530 lub pentium g840. I do tego płyta główna. Byłem zdecydowany na MSI H61MA-E35 (B3) ale nie wiadomo czy obsłuży IvyBridge.

Więc coś na B75. Ponizej porównanie dwóch płyt MSI B75MA-P45 i Gigabyte GA-B75M-D3V (ewentualnie D3H z HDMI)

http://www.morele.net/porownaj/458748,471802

I teraz tylko po tej specyfikacji, którą uznajecie za lepszą (ilosć złącz itp…)

Podkręcał nie będę, najbardziej zależy mi na podpięciu panelu przedniego w obudowie (2xUSB i audio) oraz 2 dodatkowych wiatraczków dostępnych razem z obudową (a chyba gigabyte ma możliwość podpięcia tylko 1). Czy do tych Gigabyte można podpiąć 2 wiatraczki obudowy?

Proszę o szybką pomoc.

Pozdrawiam.

Dołóż do tej ma chłodzoną sekcje zasilania do lepszego procka się przyda.

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b75a-g43-459601/

A jeśli nie możesz dołożyć to bierz tą msi którą podałeś. Do każdej wymienionej możesz podłączyć 2 wiatraki i wiatrak od cpu czyli razem 3.

Rozumiem.

Ta MSi, którą ty podałeś, juz trochę za droga. Poza tym w specyfikacji widzę, że posiada zasilanie ATX12V 8P, a zasilacz który wybrałem ma 12v 4pin (Chieftec GPA-500S8 500W) więc chyba nie będzie pasował. JUż nie chce zmieniać zasilacza, poza tym budżet też nie ten…

Czyli jednak ta MSI B75MA-P45 będzie lepsza? A można wiedzieć czemu tak uważasz? :wink:

Bo skoro do każdej można podpiąć 2 wiatraki z obudowy + 1 cpu to gigabyte wydaje się bardziej opłacalna - posiada złącze HDMI (wersja D3H) (chociaz i tak będę miał kartę dedykowaną)… Poza tym z tego co wyczytałem ma chyba jakieś polimerowe tranzystory czy coś takiego…

Pozdrawiam.

Za niewiele więcej jest:

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b75m-471783/

Tamte płyty mają 1x SATA III i 2x USB 3.0, podany ASRock posiada 3x SATA III i 4x USB 3.0 i w sumie to jest najważniejszy powód przemawiający właśnie za tym modelem. Jest nawet drugi slot PCI-E, ale wątpię, żebyś w przyszłości łączył dwie karty graficzne. Gdybyś przypadkiem był zmuszony skorzystać z wbudowanego układu graficznego, jest komplet wyjść (D-Sub, DVI-D, HDMI), więc odpadają zabawy z przejściówkami.

Ok a jak sprawują się ogólnie płyty ASRock. Nie jest to przypadkiem najtańszy bubel? Chodzi przede wszystkim o stabilność pracy i ewentualnie minimalne możliwości OC (chociażby podniesienie minimalnie szyny).

Pozdrawiam.

Przeczytaj większość tematów o “budowie PC” w tym dziale… Obecnie AsRock to zupełnie inna firma stosunek jakość/wydajność/cena jest na jednym z najwyższych poziomów, kiedyś AsRock był Low Endem, teraz można powiedzieć że jest, przynajmniej, Middle End a w porywach High, z cenami za te ostatnie porównywalnymi do konkurencyjnych płyt ze środkowej półki, można śmiało polecić Mobo AsRock :wink:

Pamiętaj, że Intel wraz z premierą Sandy Bridge ograniczył OC zwykłych procesorów (bez odblokowanego mnożnika) właściwie do zera (w przypadku i5/i7 w wersji bez “K” można jeszcze podnieść mnożnik trybu Turbo o 4 oczka, ale to też tylko na pewnych chipsetach). Na najlepszych płytach udaje się podnieść szynę do ~108MHz (dużo zależy też od konkretnej sztuki procesora), wątpię, żebyś na którejkolwiek z tematu przekroczył 104-105MHz. Może się zdarzyć również tak (skrajna sytuacja), że już przy 101MHz platforma “wymięknie”. No w każdym razie gdybyś nawet dobił do tych 105MHz, w przypadku G530 da Ci to dodatkowe 120MHz, w przypadku G840 - 140MHz. Gra niewarta świeczki moim zdaniem.

Rozumiem,

więc prawdopodobnie zdecyduję się na tego ASRock B75M - sporo złącz i skoro sama firma jest ok i nie miała ostatnio większych wpadek to mi to wystarczy :wink:

Wiem, że OC w prockach SB, szczególnie serii G, jest niemożliwe, ale ja w OC nie będę się bawił. Myślałem ewentualnie, żeby podkręcić o te 100mhz, gdyby diablo mi zafundowało pokaz slajdów :wink: Ale wiem też, że te 100mhz prawie nic nie dadzą…

Generalnie skoro ASRocka polecacie jako firmę to biorę.

Mam jeszcze jedno pytanie, które mnie nurtuje. Otóż w info o płycie asrock jest podane, że ma:

  • 1 x CPU Fan connectors (1 x 4-pin)

  • 1 x Chassis Fan connectors (1 x 4-pin)

  • 1 x Power Fan connector (3-pin)

Kupuję obudowę, która ma fabrycznie 2 wiatraczki w komplecie i chciałbym, aby dało się je podłączyć i żeby działały. Nie wiem, czy wiatraki dodatkowe podłącza się bezpośrednio pod zasilacz czy pod płytę główną, ale czy da się je tak podłączyć, aby oba działały?

Zasilacz to Chieftec GPA-500S8 500W, większego i droższego nie potrzebuję :wink:

Pozdrawiam.