Mocno zaniżona prędkość CPU

Cześć,

Mój system Windows 8 x64 ma chyba jakiś problem z odczytaniem poprawnej wartości aktualnej prędkości CPU.

Mianowicie posiadam w swoim ultrabooku procesor i5 3337U @ 1.80 GHz. W opcjach zasilania mam ustawione Minimalna stan procesora na 100% czyli już w tym momencie powinno pokazywać mi się w Menadżerze zadań, że CPU pracuje z prędkością 1.80 GHz a pokazuje zawrotne 0.77 - 0.79 GHz. W BIOSie wyłączyłem Power saving mode i również nie przyniosło to żadnych rezultatów. Obciążenie procesora przez IntelBurn Test obciąża tylko te 0.77 - 0.79 GHz. Nie wiem jak się ma sprawa podczas grania w gry ponieważ jak wyjdę do pulpitu to w menadżerze ciągle jest 0.77 GHz.

Poniżej kilka screenów:

image_id: 6032

rys. 1 - i5 3337U @ 1.80 GHz downclocking do 0.77 GHz w spoczynku

image_id: 6033

rys. 2 - i5 3337U @ 1.80 GHz downclocking do 0.79 GHz podczas obciążenia

Znacie jakieś lekarstwo na to aby Menadżer zadań wyświetlał normalne wartości?

A może na początek w biosie, zresetuj mu ustawienia na domyślne, zapisz Save i zobacz teraz.

A zobacz jak jest w trybie awaryjnym?

Zapomniałem napisać, że BIOS był przywracany do ustawień domyślnych. Znalazłem jeszcze Emergency Hole do odcinania baterii od płyty głównej. Nic się nie zmieniło.

Zaraz zobaczę ten tryb awaryjny.

Dodam jeszcze model ultrabooka: Samsung ATIV Book 5 NP530U4E-X04PL

Zawsze można zadać pytanie serwisowi Samsunga.

Problem rozwiązany. Taka głupota a jednak…

Samsung instaluje swoją aplikację Settings i z nieznanych mi przyczyn w zakładce Informacje ogólne ustawił Tryb cichy na Automatyczny. Niby fajnie, będzie cicho i szybko. Z tego wszystkiego zostało tylko cicho a CPU zatrzymał się na 0.77 GHz. Wystarczyło zmienić ów ustawienie na wyłączone i od razu można cieszyć się prędkością 1.80 GHz a w TurboBooscie nawet 2.70 GHz. Z mojego doświadczenia wiem, że takie ustawienie Trybu cichego powinno działać w taki sposób, że jest ciszej ale dużo cieplej i po przekroczeniu pewnej temperatury taki tryb powinien się wyłączyć.

Dzięki JNJN za zainteresowanie tematem.

A polski support Samsunga jest słaby - Pan nie wiedział o czym mówię, wmawiał mi, że gdy ustawię w Opcjach zasilania Minimalny stan procesora na 100% to bardzo szybko spalę sobie procesor - to tylko jedno z jego twierdzeń…

Hahaha, dobre :lol:

Ustaw sobie plan zasilania “zrównoważony”. To jest najlepszy kompromis pomiędzy wydajnością a oszczędzaniem baterii, nie ma sensu cisnąć cepa na 100% przeglądając internet lub słuchając muzyki. Procesor będzie się taktował w zależności od zapotrzebowania, dodatkowo, mając ustawione na 100% dla CPU będzie mu cieplej.

Może klient pierwszy dzień w pracy był, no, taki mały OT na koniec.