Mocny komputer do obliczeń numerycznych ~20.000zł

Witam!

Dostałem polecenie od przełożonego aby rozejrzeć się za jakimś komputerem do obliczeń numerycznych w okolicach 20.000-25.000zł. Komputer będzie liczył całki Sommerfelda, wyznaczając charakterystykę promieniowania czy dopasowanie impedancyjne różnych anten. Takie obliczenia zabijają procesor -na E5200 potrafi mielić 30 godzin. Program którego używamy pod linuxem działa w trybie wielowątkowym. Przydało by się co najmniej 8 rdzeni. Na co mam zwracać uwagę przy wyborze takiego komputera? Magistrala FSB 1:1 z pamięcią operacyjną? Jaką pamięć wybrać (coś z małymi opóźnieniami). 8GB? może 12GB? (DDR3 oczywiście). Jakaś rozsądna karta graficzna. Może radeon hd4850? Jaka płyta, zasilacz?

Ważna rzecz. komputer nie będzie podkręcany, to w ogóle nie wchodzi w grę. Nie może to też być składak z allegro, tylko od jakiejś konkretnej firmy np. dell, z pełnym serwisem itp.

Proszę o pomoc.

Pozdro!

Procek Intel® Xeon® Processor X7460 (cena trochę duża ale skoro to do specjalnych zadań ;)}

Grafa ATI FirePro V8750 (profesjonalna)

Może rozwiązania firmy IBM oparte na procesorach POWER http://www-03.ibm.com/systems/pl/i/

albo SUN’a na SPARC http://www.sun.com/servers/finder/

Okej. Ale powiedz mi o tym coś więcej, jeśli możesz. Dlaczego i7? Z tego co widziałem to Xeon’y szybsze były… Jak chipset wpływa na obliczenia? Czy i7 z mniejszym taktowaniem, mniejszym fsb i cache będzie liczył szybciej niż xeon?

Myślę, że daruję sobie taką kartę, bo po prostu nie jest mi ona potrzebna. To nie autocad. Na czymś będę musiał zaoszczędzić i myślę, że to będzie właśnie grafika…

I7 raczej odpada

Tu by się przydal procesor Intel Xenon np. X 7460 ( 6core, 9MB L2/16MB L3, 2.66Ghz , 1066Mhz) Cena 3tys dolarow

jakby Ci bylo malo to poszukaj Plyte glowna umożliwiajaco umieszczenie 2 procesorów

cos pokroju Motherboard 5000X (Dual Xeon DC, Max. 32GB) cena. ~400 dolarow

czyli mamy juz 2x owy Xenon to masz 12rdzeni

i 12giga i wiecej pamieci jak wolisz

Jeśli komputer ma działać pod linuxem, to wydajna grafika jest absolutnie zbędna. A nawet zaszkodzi. Karta służy tylko do wyświetlania obrazu, wydajność zintegrowanego współczesnego Intela starczy aż nadto. W dodatku karty Intela bez problemów chodzą pod linuxem, inne (ATI/NVIDIA) sprawiają problemy.

Jak rozumiem, liczy się maksymalna wydajność procesora. Trudno to przeskoczyć, bo różnice w stosunku do E5200 nie są aż tak duże. Potrzebna będzie raczej konfiguracja wieloprocesorowa. Czyli dwa procesory czterordzeniowe, może starczy. W najgorszym przypadku jeden procesor czterordzeniowy (znacznie większy wybór, bo zwykła płyta główna). Intela, bo ATI ma już inną grafikę (potencjalne problemy pod linuksem), w dodatku najmocniejsze Intele są nieco szybsze od AMD, dopiero w średniej klasie się wyrównuje a AMD taniej wychodzi (ok. 2500zł, to chyba za tanio).

Natomiast inne, takie jak PowerPC czy Sparc, odpadają z racji mniejszego wyboru oprogramowania (inna architektura procesora).

Chyba najbardziej optymalnym wyborem będzie zakup niewielkiego dwuprocesorowego serwera lub komputera typu workstation, w obudowie typu tower do złudzenia przypomina zwykły komputer.

Z ładniejszych to będzie Apple Mac Pro: 8rdzeni, dwa procesory 2.26GHz, 2.66GHz, lub 2.93GHz Quad-Core Intel Xeon 5500, grafika NVIDIA GeForce GT 120 512MB GDDR3. Ale o takim sprzęcie pod linuksa trzeba pogadać ze sprzedawcą zajmującym się klientami profesjonalnymi (może Cortland ?). Ma system OS X, ale z tego co wiem, ludzie instalują na nich linuksy (sam Linus Torvalds używa Maca Pro). Do pracy odpalają linuksa, po pracy do zabawy MAC OS (o ile nie są grafikami, im MacOS wystarczy). Apple tej klasie sprzętu nie wychodzi tak drogo. W komputerach Apple nie opłaca się dodawać pamięci przy zakupie, dużo taniej wyjdzie zakup paru gigabajtów Kingstonów i samodzielna wymiana, konstrukcja przewiduje samodzielne dodawanie pamięci i dysków.

Z innych to może Dell ? Ma fabrykę w Polsce, serwis. Można niemal dowolnie konfigurować zamówienie. Np. stacja robocza Dell Precision T7500. Do wyboru system Windows XP, Vista, Suse Enterprise (to nie darmowy OpenSuse), RedHat. Jest pewność, że preinstalowany linuks zadziała, bez późniejszej grzebaniny. Jeden lub dwa Xeony 5500 (nawet 3,20GHz), do 192GB RAMu. Konfigurator na stronie Della. Nie wiem, czy są zaplombowane i czy samodzielnie można dokładać RAM, ale co najmniej 4GB powinny wystarczyć, bo to nie obróbka wideo ani ogromne bazy danych, tylko obliczenia numeryczne.

Komputery Della zamawia się WYŁĄCZNIE poprzez ich stronę internetową: http://www1.euro.dell.com/pl/pl/pad/Wor … =RC1078552

Taki mają sposób na biznes, ostatnio otworzyli się na użytkowników domowych i sprzedają niektóre modele w supermarketach, ale na pewno nie tej klasy sprzęt i nie dla takiego użytkownika [-X

Inne marki (np. HP) raczej oferują gotowe konfiguracje, raczej z Windowsem i raczej tej klasy sprzętu nie będzie w Polsce.

Zaraz się odezwą “składacze”, że za takie pieniądze nieco taniej będzie złożyć sobie :smiley:

Zapominają, że komputer w firmie musi spełniać m.in. normy CE i EMC i musi być niezawodny, mieć gwarancję itp. A koszty mają drugorzędne znaczenie, bo od zakupu odlicza się VAT, a resztę wrzuca w podstawę opodatkowania.

Ale jeśli już składać, to obudowa KONIECZNIE Chiefteca i płyta główna serwerowa, na dwa procesory. Ale składaki wymagają doświadczenia w budowie.

Może klaster PS3.

Pamięć XDR o taktowaniu efektywnym 3,2Ghz, 8 SPE (optymalizacja do wykonywania tych samych operacji na dużych ilościach danych), latency w przedziale 1ns~2ns (8 bitów na cykl).

http://www.ps3cluster.umassd.edu/index.html

Przykład optymalizacji obliczeń na macierzach:

http://docs.google.com/gview?a=v&q=cach … +Ps3&hl=pl

Wielkie dzięki MaRa! Takiego czegoś potrzebowałem!

Chyba tak właśnie zrobię :slight_smile:

Tego nie ominę, nawet jak bym chciał. Po prostu musi mieć wszelakie możliwe usługi wsparcia technicznego itp.

No i gitara, utwierdziłeś mnie w przekonaniu, żeby wybrać coś prostego i taniego, z dolnej półki.

Chyba się skuszę na tego Della. Przynajmniej można się czegoś od nich dowiedzieć (co mają w ofercie), a nie to co na stronie HP (gdzie w opisie komputera priorytetem jest napęd dyskietek, klawiatura i myszka!:smiley: ) :stuck_out_tongue:

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/pl/pl/sm … 18645.html


Co do tych procków to są imponujące, lecz cholernie drogie i niestety najtańszy z nich: POWER6 / 3.5 GHz 2-core 32 MB L3 kosztuje $19tys :smiley: (POWER6 / 5.0 GHz 8-core 128 MB $115tys.)

otym wlasnie ja Ci pisalem tylko zamiast brać Intel Xeon 5500 to weś Intel Xeon x7460 co da Ci 12 rdzieni a niewspomniane 8 i wiecej pamieci L-cache (liczac ze umieścisz 2 procesory na płycie)

Plus własnie płyte glówna serwerowa która tez przykladowo nazwe podalem :slight_smile:

Dzięki! Sorki, że pominąłem w komentarzu Twoje propozycje. Oczywiście x7460 wypadają znacznie lepiej (w moim przypadku) niż którykolwiek z serii 5500, tylko żebym jeszcze wiedział, gdzie takie cudo zakupić. Z tego co widziałem na stronie della nie ma tego modelu (a same płyty główne, zasilacze itp są dobierane automatycznie, więc nie trzeba się o to martwić, a nawet jeśli zasilacz miałby nawalić, to nie muszę się martwić, że samemu składałem kompa i mam te 20.000 PLN w plecy, tylko firma to robi za mnie, mam na to gwarancję więc o nic się nie martwię; dlatego właśnie muszę brać coś z ofert np della, hp, ibm, fujitsu itp…).

Wygenerowałem sobie takiego kompa za 25k (bez monitora). Myślę, że chyba więcej się za taką kwotę nie wyciśnie. Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.

na sgtronie HP znalazlem opcjonalny zestaw z procesorem x7460

lecz za chiny nie mohe znalesc co oprocz procesora jest w tym zestawie

byc moze kontakt z HP by cos wyjasnił w tej sprawie a możę nawet sam kontakt z HP w sprawie komputera moze przyniesc dobre korzysci z np. zbudowaniem komputera na Twoje potrzeby z owym procesorem najlepiej x2

lub z inna firma np. Dell warto spróbować o takie wzgledy

LINK - to co znalazlem

A takie cos?

http://www.nvidia.pl/page/tesla_computi … tions.html