Mocny komputer z Win98SE

Witam piszę ten post pracuje w serwisie komputerowym i jestem w trakcie składania mocnego pc pod Win 98 SE dla klienta. Nie ma to być retro lecz komputer z mniej więcej z 2005r.
Specyfikacja
Płyta główna Gigabyte G41M ES2L
Pamięć Kingston DDR2 800 2GB
Procesor Intel Pentium 4 3.20 GHz
Chłodzenie Intel
Karta Sieciowa 3239DL
Zasilacz ATX 650W
Dysk ATA Seagate 180 GB
Napęd optyczny Philips

Komputer będzie pod win98se i do starych gier nawet z 2003r. Oraz starych programów niedziałający na win10

Mam problem ponieważ wszystkie części w zestawie miałem w serwisie ale nie mam żadnej karty graficznej. Chciałbym użyć grafikę firmy Radeon o pojemności 512 Mb jak najlepszymi parametrami. Jeżeli ktoś ma zna tego typu kartę proszę pisać. Z góry dziękuję.

Zdecydowanie tu bym poszedł na kompromis, bo „oryginały” to jak montowanie retro hamulców, takich zużytych do cna, w aucie.

X1900 z 2005 lub X850 nieco starsza.
Wpisz sobie w Googiel „nowe karty [rok]” i masz testy i modele. :wink:

A maszyna wirtualna nie wystarczy? Obsłuży 98, pójdzie w zasadzie wszystko, można w razie konieczności emulować różny sprzęt, inne chipsety, karty muzyczne itp. Można zrobić kilka kopii i jak się coś zepsuje, to po prostu odpalić z nowej. Można podpiąć urządzenia które normalnie nie byłyby obsługiwane, są komplecie sterowniki do emulowanych podzespołów, szybkość działania może być wielokrotnie większa, lub taka jak oryginału, można wygodnie podpinać obrazy dyskietek, napędów itp.

Taki sprzęt z 98 nie obsłuży tyle pamięci ani dysku. Nie wykryje też HT z procesora :slight_smile:
Nie wspominając o sterowniku dźwięku niezgodnym z AC97 (HD Audio).

Nie istnieje coś takiego. Na win 98 to riva tnt, na wszystko powyżej nie ma sterowników
Win 2K, to już by się można pokusić o mocniejsze sprzęty

Marzenie retro gracza.

Poleciłbym również maszynę wirtualną na darmowym Vmware Player. Dlaczego nie VirtualBox? Bo Vmware Player o niebo lepiej obsługuję akcelerację graficzną w przeciwieństwie do VirtualBox, w którym regularnie są z tym problemy. Zastanowiłbym się też nad nowszym systemem, tj Windows 2000, na którym działała większość tego co na Windows 98. Chyba że coś istotnego akurat nie działa, no to nie ma wyjścia i trzeba 98.

Do gier z tych czasów przydałby się też Voodoo 3dfx ale to tylko na prawdziwym sprzęcie albo na PCem - a sam PCem to temat na kilka artykułów Emulating Windows 98 (D3D, 3Dfx) on PCEM running 3DMark'99 Full Speed On A Windows 10 PC - YouTube .

Są. Np tutaj masz sterowniki do między innymi: NVIDIA GeForce4 MX 420
NVIDIA GeForce4 MX 440
NVIDIA GeForce4 MX 460
NVIDIA Quadro4 200NVS
NVIDIA Quadro4 400NVS
NVIDIA Quadro4 500XGL
NVIDIA Quadro4 550XGL
NVIDIA GeForce3
NVIDIA GeForce3 Ti 200
NVIDIA GeForce3 Ti 500
NVIDIA Quadro DCC
NVIDIA GeForce4 Ti 4200
NVIDIA GeForce4 Ti 4400
NVIDIA GeForce4 Ti 4600
NVIDIA Quadro4 700XGL
NVIDIA Quadro4 750XGL
NVIDIA Quadro4 900XGL

Wpisałem skrótem myślowym, a Ty się podniecasz
Tak, egzotyczne karty też zadziałają.
Może

Egzotyczne? GeForce 3, 4 TI to są według ciebie egzotyczne karty? Masz też sterowniki do 2 mx400, chyba najpopularniejszej karty zielonych w tamtych latach. Zresztą na stronie jest komplet sterowników do 98 więc niema problemu aby posiłkując się dostępnością, dobrać sobie najlepszy sprzęt, który będzie obsługiwany.

Ale i tak uważam, że emulacja jest najlepszym wyjściem.

1 polubienie

Ten wpis został oflagowany przez społeczność i został tymczasowo ukryty.

link

Primo dublujesz tematy…

Windows ME?

Powienien odpalić dokładnie to samo co 98, a 2 lata młodszy, co powinno w teorii ułatwić kwestie sterowników i sprzętu.

Oczywiście Pan Serwisant wie, że nie może „Klientowi zainstalować Windowsa z sieci/Allegro”, ale musi LEGALNĄ wersję mu wgrać, zgodnie z licencjami i COA. Czym innym jest Pjoter wgrywający piracki soft, a czym innym wgrywanie tegoż softu w celach zarobkowych. :wink:

To tak nieśmiało przypominam, bo kupić te OS ze 100% pewnoscią (np. fakturą 1 właściciela) jest praktycznie awykonalne.

A teraz się budzimy i wracamy do nauki. :wink:
Jeżeli się nie mylę, to pierwszą kartą z 512 RAM były karty z serii GT 7x00, z 2005 roku.
Jeżeli się nie mylę, to nie ma do nich sterowników do Windowsa 98, gdyż w międzyczasie wyszły 3 nowe systemy (ME,XP,Vista). Tak samo, jak producenci kart porzucili niedawno wsparcie Windowsa 7.

Witam a może jest karta graficzna 256 mb pod 98

Może jest karta graficzna 128 mb jakąś NVIDIA

Zna ktoś jakąś kartę graficzną firmy NVIDIA o pamięci 256mb taka mocną pod 98

Przecież dostałeś linka ze sterownikami w temacie i kartami. Wybierz sobie coś, a nie robisz śmietnik kolejnymi tematami.

Twoja płyta główna nie ma wsparcia producenta jeśli chodzi o Windows 98. Składasz sprzęt za mocny do czasów panowania windows 98. Poszukaj coś realnego do tamtych czasów czyli Pentium III, karta na AGP, DDR I/SDRAM etc, czyli socket 370 i starsze. Czyli walka z zworkami, wybulonymi kondensatorami. Dobrze się do tego przygotuj bo złożenie takiego sprzetu może wielu przerosnąć ze względu na wiedzę którą już nie każdy ma bo jest za młody :). Ja mam do W98/XP zestaw na PIII tualatin, 256 MB SDRAM, karta CF zamiast HDD lub mam dysk SSD na ATA ale to ciekawostka juz niedostępna chyba na rynku. Płyte zanim uruchomiłem, musiałem wszystkie kondensatory wymienić.

Windows ME był dziwnym, rzadko kto go miał głównie korzystano z windowsa 2000. Z wiki wynika, że był hybrydą. Może z nim też być problem bo był mało popularny

Windows xp był wydany w 2001 rok po wydaniu windows ME / 2000
GTA VC, Mafia, Gothic 2 były wydane w 2002 roku
Gry z 2004 roku mogą nie działać na Windowsie 98

W tamtych czasach dość szybki był rozwój komputerów więc sprzęt z 98 nie dorównywał sprzętowi z 2004

Vista była wydana w 2006/2007, ale był jeszcze windows 2000 :slight_smile: co nie zmienia faktu, problemu sterowników

Aczkolwiek pamięci DDR2 wchodziły dopiero w ~2003+ roku tak samo jak PCIe weszło w 2004 roku wtedy miałeś agp w wersjach 1/2/3 w latach 96/98/02

Co znaczy, że twoja płya główna jako, że ma tylko złącza pcie była produkowana po 2004 dlatego wsparcia dla windowsa 98 może nawet nie być

Swoją drogą, tak mi coś świta, czy „na mocny gejmingowy”, by nie pasował Windows2000. Tak coś kojarzę, że w ni już wielowątkowość/wieloprocesorowość weszła.

Jakby ktoś potrzebował, ale kilka lat temu, to miałem jeszcze Celerona 400 z W98 w piwnicy, ale zajmował miejsce…

ed. Ubiegłeś mnie z tym W2000. :wink:

Też bym postawił na Windows 2000. To ta sama epoka co 98 i rzeczy musiały chodzić w obu systemach. Ważne, żeby przed zakupem sprawdzić czy są sterowniki. Windows 2000 jest o niebo nowocześniejszy.

Windows ME bym sobie odpuścił, bo to był mało popularny system.