Modem Arris od Vectry i router D-link - jak skonfigurować?

Witam. Do mojego modemu Arris dostarczonego przez Vectrę chciałem podłączyć router D-Link Dl-604.Niestety z nieznanych mi przyczyn tego typu połączenie Komputer - router - modem nie działa, tj. nie ma dostępu do internetu.

Próbowalem wszystkiego, co piszą na ten temat w sieci, lecz nic nie pomogło. Internet działa tylko jeśli bezpośrednio podepnę modem do karty sieciowej. Gdzie może być problem? Moje połączenie, którę chcę uruchomić:

 

Modem do dostawcy podłączony jest koncentrykiem. Kablem RJ-45 podłączam go do portu WAN na ruterze. Z rutera z portu LAN kabel idzie do komputera. Na routerze ustawiłem dynamczne przydzielanie IP. Póki co na karcie sieciowej również jest dynamiczne.

Czy D-Link Dl-604 dostaje jakiś adres od modemu? :slight_smile:

Filtrowanie MAC adresów?

Karta sieciowa dostaje IP z DHCP routera, więc to na 99% nie IP z modemu.

A więc jak skonfigurować router?

Jeśli ma funkcję klonowania MAC, to klonujesz MAC karty, na której działa internet. Jeśli nie, pozostaje telefon do dostawcy i zgłoszenie MAC routera jako nowy MAC karty.

Moim zamyslem jest zrobienie malej sieci lokalnej w domu podłączonej do internetu z Vectry. Czy w tym przypadku to w ogóle możliwe przy konieczności dynamicznych adresów?

 

Za modemem Vectry chcę mieć skonfigurowany mój router, który będzie otrzymywał IP z Vectry, jako swojego rodzaju bramę wewnętrzną dla mojej sieci. Czy jeśli uda mi się skonfigurować jakoś router to czy na moich komputerach będę mógł na sztywno poprzydzielać IP?

Jeśli router masz rezerwację adresów, to tak. Jeśli nie, pozostaje ręczne ustawianie IP na hostach.

Myślę o zakupie innego routera. Czy ten TP-Link poradzi sobie z Vectrą?:

 

http://www.x-kom.pl/p/26809-router-tp-link-tl-r402m-1xwan-4xlan.html

 

Z tego, co widziałem w specyfikacji ma opcję klonowania MAC, ale chyba tylko WAN MAC Clonning. Zdaje się, że do Vectry potrzeba klonowanie LAN?

Potrzeba WAN. Jest ok

Dziwne w sumie podłączałem dlinka do vectry  ustawiłem w routerze tylko żeby w WAN pobierał dynamicznie IP i działa no fakt nie zaszkodzi sklonować maca. 

A czy klonowanie urządzenia WAN nie będzie oznaczało klonowania adresu modemu dostępowego?

Nie klonowanie wan oznacza ze router od strony internetu będzie miał mac taki jak mu wpiszesz

Ten tak.

W takim razie czego odosi się adres MAC LAN?

 

http://naszasiec.pl/strona,pomoc,13.html

 

Czy to rownież MAC karty i w tym przypadku WAN i LAN MAC adresy muszą być takei same?

W sieci ethernet każdy interfejs sieciowy, każda karta sieciowa musi mieć swój adres MAC. Bez tego nie będzie funkcjonować w sieci ethernet. Tak więc WAN ma swój MAC i LAN ma swój MAC, a także AP ma swój MAC (spójrz na wireless). MAC WAN i LAN nie muszą być takie same, bo podłączając kabel sieciowy do WAN, router przedstawia się MAC interfejsu WAN. MAC LAN wykorzystywany jest przez hosty, które potrzebują wysłać pakiety do bramy.

Po zakupie tego TP-Linka problem zostal rozwiązany. Ustawiłem na routerze dynamiczne IP dla WAN, sklonowalem MAC karty sieciowej i wszystko zaczęło działać :slight_smile:

Dzięki za porady. Temat do zamknięcia.