Modem UPC + repeater

Witajcie,
Od roku około mam modem od firmy UPC. Aktualna prędkość na umowie to 300Mb/s. Mieszkanie 70m2. Problem jest z prędkością w każdym pokoju… a nawet przy routerze rzadko kiedy mam powyżej 200… dołożyłem do sieci repeater TL-WA860RE, ale on tylko pogorszył sprawę ponieważ obniżył prędkość do 50Mb/s. Zastanawiam się czy nie lepszym rozwiązaniem będzie kupienie nowego routera, a w modemie UPC wyłączyć WIFI? Czy może zostawić modem UPC, a w innym pokoju podłączyć repeater z funkcją AP i poprzez przewód go podłączyć ? (tylko z tego co widziałem w tych tańszych repeaterach jak np. TP-Link RE305 wej. rj45 ma przepustowość 100Mb/s co też za dużo nie polepszy) co sądzicie?

  1. Nie repeater, tylko normalny AP, przynajmniej w standardzie AC.
  2. Wiele routerów może pracować w trybie AP, może również istnieć możliwość przełączenia modemu w tryb bridge, więc też może być, również przynajmniej w standardzie AC.
  3. Te wszystkie informacje typu 1900Mbps, 1300Mbps na opakowaniach routerów/AP to zwykły bullshit, faktyczna prędkość w normalnych warunkach zawsze będzie niższa.

Dziękuję za odpowiedź.
W takim razie warto zostawić w modemie UPC włączone WiFi, a po prostu dołożyć AP i po sprawie ? Czy możesz jakiś polecić ?

@Morcinek92
Mam obecnie ten sam problem, ale ja obecnie rozglądam się za systemem mesh (router z 2 satelitami), który by spełnił moje oczekiwania i nie kosztował kroci.
A co do umowy z UPC, to pisząc, że 300Mb/s, to masz chyba na myśli prędkość na kablu, a nie Wi-Fi. Domyślam się także, że owe 200Mb/s to prędkość przy routerze ustawionym na 5,0 GHz, bo na 2,4 miałbyś chyba kilka razy mniej. I o ile przy 5,0 GHz prędkość na bliski dystans jest niezła, to im dalej tym szybciej spada, niż gdybyś ustawił na 2,4. Ja tak własnie mam i dlatego myślę o mesh.

Kupowanie TP-Linka to jak strzelić sobie w stopę, jego sterowniki to masakra, nigdy nie aktualizują, a i oprogramowanie żenujące.

Rozejrzyj się za urządzeniami firmy Asus, Netgear. Niekoniecznie najdroższymi, a działają lepiej.

Ja kiedyś taki mialem i działał dobrze tylko zwarcie się w gniazdku zrobiło i poszedł :slight_smile:

https://www.asus.com/pl/Networking-IoT-Servers/Range-Extenders-/All-series/RPN12/

@anon79808163
Oczywiście, że tak 300Mb/ po kablu. Zdarzało się, że i tyle samo miałem poprzez WiFi, ale tak jak napisałeś - w bliskiej odległości i na częstotliwości 5GHz.

@anon74922063
Masz rację TP-link to nie jest dobry wybór. Natomiast ten Asus RP-N12, który wysłałeś ma w danych technicznych : " Porty we/wy: 1 x 10/100 Mbit/s" więc to troszkę za mało wydaje mi się, że muszę szukać z portem gigabajtowym

Tak, ja tylko dałem przykład :slight_smile:

https://www.asus.com/pl/Networking-IoT-Servers/Range-Extenders-/All-series/RP-AC55/

Ten jest fajny, ale nie patrzyłem po ile :slight_smile:

@Morcinek92
Zapoznaj się z tym: https://eu.dlink.com/pl/pl/centrum-zasobów/articles/wifi-mesh-vs-wifi-extenders-which-is-better
Nie chodzi mi o markę, ale o wyjaśnienie zasad działania.

Z zasady Mesh jest dużo droższe niż Repeatery.

Zgadza się, ale efekty jednak warte są tej różnicy. A ceny zależą też i od wymagań, np. prędkościowych.

Jednak to dalej Wi-Fi i ciężko mieć pewność, ze w Mesh będzie chociaż trochę bliska prędkość jak po kablu, na to też wpływa karta Wi-Fi w urządzeniu, które odbiera sygnał.

Nie słyszałem, aby w warunkach domowych w ogóle Wi-Fi było bliskie tego, co po kablu, bo sygnał radiowy Wi-Fi podlega wszystkim prawom ruchu falowego: natężenie fali maleje w kwadracie odległości. Więc nawet metr za routerem jest już mniej, niż po kablu. U kogoś z rodziny jest po kablu 1Gb/s, ale dzięki mesh mają w pokojach prawie czterysta Mb/s. Widziałem pomiar. U mnie (300Mb/s na kablu) na 5,0 GHz przy routerze jest ok. 200 Mb/s, w pokoju obok ok. 65Mb/s, ale przez dwie ściany spada do ok. 4 Mb/s, a uploadu już nie ma, więc jest martwe pole.
Na 2,4 GHz poziom sygnału jest znacznie gorszy, ale bardziej wyrównany pomiędzy pokojami. U mnie wypada to w pokojach odpowiednio 20-40Mb/s, 12-15 Mb/s i ok. 7 Mb/s.
Mesh to też Wi-Fi, ale jego celem jest pokryć całą powierzchnię mieszkania w miarę równomiernie. Najwyżej potrzeba nie jednego satelitę, a dwa. No i nie ma problemu z przełączaniem się urządzeń mobilnych podczas chodzenia po mieszkaniu.

Bardzo ciekawa opcja - mesh WiFi, ale nie na mój budżet… gdybym miał większą powierzchnię do pokrycia to pewnie bym się do niej przekonał. Myślę, że AP będzie wystarczający. Zaproponowany Asus RP-AC55 spełniał by moje wymagania - gigabajtowy port, praca w dwóch częstotliwościach, tryb AP. Czy w tej cenie (240zł na alledrogo) będzie to dobry wybór ?