Modem USB Orange w laptopie z ERY

Witam. Mój znajomy prosił mnie o pomoc lecz w tym przypadku nie wiem jak mu pomóc. Otóż posiada on laptop, który zakupił wraz z ofertą bluconnect w sieci ERA. W ostatnim czasie ma okazję korzystać z takiegoż modemu firmy Orange. Jednak gdy podłączy go do swojego laptopa ERY modem nie działa. Z jego relacji wynika też, że jeżeli tenże modem Orange wkłada do innego komputera po włożeniu system go wykrywa, instaluje potrzebny soft do obsługi i internet działa. Analogicznie jest z modemem oryginalnym ery z blueconnect’a. Na innych komputerach przechodzi ta sama procedura instalacji i smiga ładnie. Podsumowując oba modemy działają wszędzie dobrze lecz tylko ten modem z Orange nie chce działać na laptopie z ery.

Czy ktoś może to wyjaśnić ?

P.S. Proszę uwzględnić, że relacja znajomego może być nie zbyt dokładna, gdyż nie zna on się na komputerach co powoduje, że musimy się porozumiewać na podstawie działań “krok po kroku”. Nie mamy ze sobą też kontaktu bezpośredniego - porozumiewamy się telefonicznie. Stąd trud w rozwiązaniu sprawy.

pierwsza sprawa na jakich systemach uruchamia owy modem, może na laptopie z ERY najpierw niech zainstaluje odpowiednie sterowniki do modemu, później jeśli mimo braku współpracy z systemem/laptopem można martwić się dalej, bo sprawa że na jednym automatycznie instaluje sterowniki a na inny nie to nie tragedia bo zapewne istnieje różnica systemów, podejrzewam że na laptopie z ERY ma Viste…

niech sprawdzi czy w menadżerze urządzeń w ogóle modem jest wykrywany

Modem nie rozróżnia czy laptop jest z Ery, Orange czy z MEdiaMarktu - choć ciekawa koncepcja :slight_smile:

Wina może leżeć w oprogramowaniu i sterownikach. Temat przerabiałem przez ok 8 lat pracując w sklepach komputerowych sprzedających internet z orange i iplusa. Ale Ere też robiliśmy.

Najważniejsze jest poprawne zainstalowanie aplikacji i sterowników. Jeśli po pełnej instalacji device manager pokazuje poprawność instalacji driverów to musi banglać.

Jeśli nie działa poszukaj ustawień zapory systemowej lub innych ustawień programu anty virusowego.