Moderacja komentarzy na DP - przesada i niekonsekwencja

Witam,

Mój komentarz „SSEE | IPHASH : AV-G8-7Z-M7 | 10.06.2007, 15:23, http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=6753#komentarz” został zmoderowany. Powiem szczerze: nie podoba mi się sposób , w jaki to zrobiono.

Rozumiem, że moderatorzy mają prawo zatrzymywania takich komentarzy, jakie im się żywnie podoba. Nie ma sprawy. Czasami wycinają epitety i słowa wulgarne, zastępując je gwiazdkami. Też OK. Ale nie widzę powodu, by moderator wycinał pół mojego komentarza według swojego widzimisię – albo nie puszcza go w całości, albo publikuje w takiej formie, w jakiej został napisany przez autora. To nie czasopismo, gdzie autor oddając tekst do redakcji daje jej prawo dokonywania w zasadzie dowolnych zmian.

Owszem, doskonale zdaję sobie sprawę, jaki charakter miały wycięte zdania: były czystą prowokacją, co zresztą zostało expressis verbis wyrażone. Był to zatem element pozamerytoryczny, którego tutejsi moderatorzy nie lubią. Co ciekawe, nie lubią go bardzo wybiórczo : odnoszę wrażenie, że czasami im się przypomina, że powinni przy moderacji stosować takie kryterium. Przypomina, gdyż na co dzień zupełnie o nim nie pamiętają: lekko licząc 50% komentarzy na DP nie spełnia takiego kryterium.

Poniżej tekst komentarza w formie, w jakiej ukazał się na DP:


SSEE | IPHASH : AV-G8-7Z-M7 | 10.06.2007, 15:23

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; Maxthon; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 3.0.04506.30)

|

@G.Gn7

„A no właśnie! Dlaczego M$(Win to nie firma! !!

Już ci to tłumaczyłem. Ponieważ nie przeczytałeś, zacytuję:

Sprawa jest znacznie prostsza: choć liczebność grupy użytkowników Maców i Linuksów jest podobna, to ci pierwsi mają znacznie większą siłę nabywczą, niż drudzy. I tyle.”

(SSEE | IPHASH : NF-4Y-MI-3Z | 09.06.2007, 12:28)


A oto wycięty fragment:


A poza tym: zmusza cię ktoś do używania Windows? :wink:

(Tak, to jest prowokacja: z radością ujrzę fafnasty słowotok udowadniający rzekomo, że tak jest. I tak nikt już nie czyta twoich diatryb na ten temat, ale obejrzeć można :wink:

|


W związku z powyższym mam do moderatora (-ów) trzy prośby:

  1. Proszę o usunięcie wpisu SSEE | IPHASH : AV-G8-7Z-M7 | 10.06.2007, 15:23

  2. Proszę o stosowanie przy moderowaniu metody „wszystko albo nic” (z wyjątkami w postaci wykropkowywania wulgaryzmów)

  3. Chętnie przeczytałbym parę słów komentarza od moderatora, wyjaśniających niekonsekwentny sposób moderowania komentarzy na DP. Poniżej podaję zaledwie kilka przykładów wpisów, co do których „merytoryczności” i/lub braku chamstwa moderator nie miał zastrzeżeń:


rev | IPHASH : EU-UX-WZ-YE | 02.06.2007, 18:29

Wylałeś swoje żale czy jeszcze czymś nas urazisz?

AnonimR | IPHASH : M9-TW-ID-0V | 02.06.2007, 00:39

Czy ty myślisz?

Wolnosciowiec | IPHASH : 8F-GU-VZ-XP | 13.04.2007, 22:03

rozsadek nie podpowiedzial Ci gdzie?, w srodkowym palcu prawej dloni skierowanym w twoja usmiechnieta buzke, ekspercie od niczego hehe:)

Stalin | IPHASH : 3U-DH-EW-EQ | 30.05.2007, 17:31

pffffff nie robi mi to

Wolnosciowiec | IPHASH : 8F-GU-VZ-XP | 29.05.2007, 16:40

alez ja sie Ciebie dyletanciku nie pytam o wyrazistosc i kwiecistosc mojej wymownosci, (…)

yhy | IPHASH : 5Z-ZG-65-3B | 31.05.2007, 14:10

Dzisiaj instaluje linuksa :slight_smile:

Linux rulez! !!

(w wątku dotyczącym Windows)


Pozdrawiam

Złączono Posta : 10.06.2007 (Nie) 17:05

“Odpowiedniej osobie”? To znaczy komu?

Co zawiera się w “etc.”? Wygląda bowiem na to, że to bardzo pojemna kategoria.

No fajnie, ale to nie ja jestem moderatorem - dlaczego mam odrabiać robotę za kogoś? :slight_smile:

Naprawdę, nie chcę się wdawać w jakieś flejmy i przerzucanie pretensjami, tylko zastanawia mnie jedno: dlaczego wpisy ewidentnie chamskie, a przede wszystkim absolutnie niemerytoryczne pojawiają się na DP z dużą regularnością, natomiast stosunkowo niewinne podszczypywania (np. moje, cytowane w pierwszym poście) traktowane są natychmiast z całą surowością?

Oczywiście rozumiem, że moderatorzy to też ludzie i może im umknąć ten lub ów chamski czy niemerytoryczny komentarz. Zdaję też sobie sprawę, że bardzo rygorystyczne cięcie „bzdetów” (czyli komentarzy niemerytorycznych) nie doprowadziłoby do niczego dobrego. Ale to nadal nie wyjaśnia niekonsekwencji, którą udało mi się zaobserwować.

Btw.: dziękuję za usunięcie komentarza. Czy można liczyć, że komentarze nie będą w przyszłości „redagowane”, a tylko wycinane w całości?

Pozdrawiam

Złączono Posta : 10.06.2007 (Nie) 17:10

Hmm, coś dziwnego tu się dzieje… Zniknęła odpowiedź “adam9870”, natomiast moja odpowiedź na jego post została dołączona do mojego pierwszego posta. (po wpisie “Złączono Posta: 10.06.2007 (Nie) 17:05”).

Dziwne…

:wink:

Takie rzeczy to na PW po co zaśmiecasz forum. Chcesz się wypłakać pisz do administracji my userzy nie musimy brać udziału tym cyrku.

Nie interesuje cię, nie czytaj - nie ma przymusu.

SSEE a dlaczego nie napiszesz do administracji lub modów na PW ?? My Ci nie pomożemy.

Niepisz i tak mają to gdzieś.

OK, to jasne. Natomiast (w swojej naiwności?) sądziłem, że publiczna wymiana zdań na ten temat coś da - przynajmniej dostępną ogólnie informację, jakie są rzeczywiście kryteria moderowania komentarzy.

No ale cóż, wygląda na to, że się MaQ ma niestety rację:

Szkoda.

Swoją drogą: komentarz, o którego usunięcie prosiłem, najpierw zniknął (za co dziękowałem adamowi9870), ale potem znów wrócił na listę. Niezłe Archeo… :wink:

A podaj jakiś przykład pokazujący że administratorzy lub moderatorzy olali jakąś sprawę.

Ja takiej nie spotkałem. Może dlatego że na forum jestem dopiero od kilku miesięcy a Ty od ponad roku. No ale jak podasz przykład to może przyznam Ci racje. Czekam.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … c&start=15

Identyczny problem jak u SSEE, zarzucili paroma bezsensownymi pytaniami, unikając odpowiedzi na pytanie jakie im zadałem.

p.s. maruder_best - daj sobie spokój z tą obroną redakcji/administracji, polemizować z Tobą niemam zamiaru.

Dzięki za linka. Wprawdzie w całości sprawy niewiele to zmienia, ale przynajmniej wygląda na to, że mój przypadek nie jest jednostkowy. I przy okazji: całkowicie się z Tobą zgadzam - co innego moderacja, a co innego edycja komentarzy.

A swoją drogą: ciekawe, czy po publikacji tego postu mój licznik postów nadal będzie wskazywał zero? :wink:

Masz rację. Tak nie powinno się stać. Niestety komentarze to nie forum i trudniej jest je moderować. W chwili obecnej zatwierdzaniem komentarzy zajmuje się już około 10 osób i każda z nich jest tylko człowiekiem. Dla jednych granica kończy się wcześniej, dla innych później. Ciężko też jednoznacznie określić punkt po którym wypowiedzi nie tyczą się tematu, czy nie są merytoryczne. To nie jest wbrew pozorom takie proste. Nie pomaga w tym olbrzymia ilość zatwierdzanych komentarzy, a każdy trzeba choćby z grubsza przejrzeć. Do momentu wprowadzenia systemu komentarzy z rejestracją (tak jak jest to w przypadku forum) nie unikniemy podobnych problemów.

W najbliższym czasie dopracujemy wspólnie z osobami zatwierdzającymi komentarze zasady ich moderowania aby ilość takich sytuacji jak to się da ograniczyć. Na chwilą obecną mogę Cię jedynie przeprosić.

Daruj sobie te uszczypliwości.

Posta napisałeś w niedzielę - każdy z nas chciałby mieć też trochę odpoczynku. Czasami odpowiadamy na takie wątki od razu, czasami z pewnym opóźnieniem. Prowadzenie tego serwisu nie sprowadza się tylko do zatwierdzania komentarzy.

Przygotujemy takie ramowe zasady aby na przyszłość nie było wątpliwości.

Złączono Posta : 11.06.2007 (Pon) 16:39

zostało wycięte przez system, a nie przez któregoś z moderatorów (chodzi o to aby ktoś nie wstrzyknął przez komentarze jakiegoś kodu - stąd nie są zatwierdzane znaki “”, a także wszystko co znajduje się pomiędzy nimi).

Jeżeli chodzi o kwestie tych zabezpieczeń to nie są publikowane podpowiedzi/instrukcje/sugestie/informacje/opinie etc. mogące posłużyć do skrakowania programu, ominięcia zabezpieczeń, nielegalnego uzyskania itp. W nazwie mamy “vortal z legalnym oprogramowaniem” i jesteśmy przewrażliwieni na tym punkcie.

Dziękuję za odpowiedź.

Cieszę się, że cała sprawa nie okazała się tylko kwestią mojej nadwrażliwości i że mamy tutaj zbieżne poglądy.

Naturalnie, rozumiem.

A czy do czasu wprowadzenia nowego systemu można liczyć na rozpropagowanie wśród moderatorów zasady “Wszystko albo nic”? Czyli: gdy sytuacja tego wymaga, zupełne usuwanie komentarzy, nie zaś zamieszczanie wpisów zredagowanych? (Pomijam tutaj wykropkowania wulgaryzmów, bo jest to ingerencja stosunkowo niewielka i absolutnie zrozumiała).

Rzeczywiście, mogłem wykazać się nieco większą dawką cierpliwości. :slight_smile:

Świetnie.

Pozdrawiam

Tak zrobimy.

Świetnie. :slight_smile:

Pozdrawiam

Niemam zamiaru.

Miło że wreszcie postanowiliście zareagować (szkoda tylko że nie od razu).

Powiem to krótko. Albo zaczniesz kolego stosować się netykiety na tym forum, albo odczujesz na sobie działanie regulaminu. W ten sposób nikt z Tobą dyskutować nie będzie. Mam nadzieję, że wyraziłem się jasno.

EOT

Wow :o jaki sympatyczny Misiu kolorowy.

Moderacji proponuję krótką piłkę, zamiast bezsensownych przepychanek wcisnąć taki ładny przycisk z napisem Ban IP.

Każdemu dajemy szansę na zrozumienie swojego błędu i możliwość poprawy. W przypadku braku pozytywnej reakcji… no cóż.

Oto mały cytacik jako riposta.

Z mojej strony EOT.

Nie muszę, a z jakich powodów sam sie domyśl :stuck_out_tongue:

I po co to piszesz?

Taaaak. Najlepiej od razu wszystkich rozstrzelać.

Koniec z tymi pyskówkami.

Temat zamykam.