Modern UI (dawniej Metro UI) Zbędny interfejs?

Czy tylko mi się wydaje że ten interfejs jest zbędny ?

Dlaczego microsoft nie daje wyboru pomiędzy zwykłym pulpitem z menu start i modern ui ?

Po co pecetowcom interfejs zerżnięty z telefonu , tabletu czy konsoli ?

Czy jest ktoś kto używa tego interfejsu czy tak jak ja od razu po włączeniu klika kafla z nazwą pulpit ?

Ktoś się orientuje gdy po zainstalowaniu 20 programów w modern ui robi się bajzel w kaflach i trzeba to porządkować ?

Dlaczego microsoft banuje programy które przywracają stare dobre menu start ?

Bo ma wizję zmiany interfejsu na nowy, a za tym miałby nastąpić przełom technologiczny na rzecz dotykowców i tabletów?

Zamiast płakać i hejtować zawsze możesz wrócić do Win7…

Szkoda dyskusji.

No cóż jak się ma duży wybór i opcje jest fajnie ale w przypadku systemu tak nie jest z radością wybrał bym linuxa gdyby twórcy gier wydawali wszystkie gry pod ten system. Nie chodzi mi o hejtowanie microsoftu i modern ui w nowym windows ale bardziej o braku możliwość wyboru interfejsu , uszczęśliwianie na siłę jeszcze nikomu dobrze nie wyszło.

Uszczęśliwianie na siłę może nie, ale pisanie postów bez większego sensu - zdecydowanie tak. Tak jak mówi Buber82 - i ja się pod tym podłączam - jeżeli tobie się nie podoba nowy interface, zawsze możesz wrócić do Windows 7. To żaden problem. Zgadam się, Windows 8 jest kolejnym niewypałem Microsoftu, ale szczerze, chyba się już do tego przyzwyczailiśmy? Był XP - Super , Vista - Masakra , 7 - Super, więc teraz czas na jakiś syf.

NIe powiem że jest to niewypał. Jest to po prostu innowacja. NIkt ci nie każe tego używać, tak jak nikt nie przystawia ci pistoletu do głowy. Sam używam na sprzętach z podpisu i nie mam z tym problemów, nauczyłęm się skrótów, które zastępują mi dotykowe gesty :slight_smile: Dodatkowo system chodzi mi szybciej i sprawniej niż siódemka.

Na laptopie dodatkowo dopala mnie funkcja Intel Smart Response, połączenie HDD z małym SSD w raid, przez co system wstaje kilka sekund, a nie minut.

Domyślnie pracuję w trybie desktop, w trybie metro mam np. pocztę albo czat fejsowy i gg :slight_smile: Mało jest apek na modern ui, co nie znaczy ze sie nie pojawią.

Zalecam poznać system dłużej niż godzinkę a potem komentować jaki to on zły niedobry i w ogole ;p

Co kto lubi ósemka nie jest niewypałem zresztą to ulepszona siódemka a siódemka to ulepszona vista. Tylko nie które eksperymenty microsoftu typo aero oraz modern ui są niewypałem. Co do aero to można to było wyłączyć a modern ui się już nie da.

Dodane 15.10.2012 (Pn) 13:44

Ostatnio moja mama chciała wejść na kompa kiedy mnie nie było i powiedziała że bardzo chciała sobie naszą klasę przejrzeć ale nie wiedziała co zrobić po włączeniu windows 8 bo przyzwyczaiła się do xp i 7.

Czyż byś dopiero się zorientował ?, że tak jest z nowym systemem windows 8 i nie chcianymi przez naprawdę wielu użytkowników nowego systemu - Kafelków, temat już był poruszany wielokrotnie i nie tylko na tym portalu, A dlaczego tak się dzieje że microsoft usuwa menu start, tłumaczy się tym że nowy interfejs modern ui ma nie co zrewolucjonizować podejście użytkownika do innego sposobu zarządzania samym systemem, sama nazwa “modern” wskazuje - (nowoczesny, współczesny), czyli stawiają na coś nowego a czy to się podoba to już temat który wzbudza też kontrowersję choć nie tylko są i dobre glosy, według nich owe zmiany czyli interfejs modern ui ma w swoim zamyśle zsynchronizowanie wszystkich programów, nawet danych użytkownika w jedną całość ale są i inne powody, których nie będę tu opisywał bo to jest temat rzeka, mówi się już teraz, że następny windows 9 będzie całkowicie pozbawiony nawet i nie tylko menu start, ale nawet pulpitu, co dla mnie jest całkowicie nie zrozumiałe, moim zdaniem wprowadzanie “teraz” kafelków w windows 8 jest nie co przed wczesne, w przyszłości owszem tak, ale nie teraz, no ale widocznie microsoft chce nas a może trochę na siłę przyzwyczajać do modern ui, bo myślę że na PC komputery, jest to zwyczajnie za wcześnie, a sam system mam na myśli tych użytkowników którzy mają nowe czy nowsze PC komputery, system działa dość szybko nawet szybciej niż siódemka, trochę szkoda że nie daje się możliwości wyboru tylko narzuca się od razu porzucenie menu start na rzecz czegoś nowego, dla wielu niezrozumiałego, może też jest tak że jesteśmy przyzwyczajeni do pulpitu i menu start a te zmiany nas po prostu irytują, każdy też ma swoje wyrobione zdanie bo są i tacy co podoba się to co zostało wprowadzone, no ale znowu nie wszystkim musi się to podobać, osobiście zdążyłem się nie co “zaprzyjaźnić” z nowym systemem widzę na szczęście dobre strony, ale niestety też te złe. wiem też że microsoft już ma zaplanowane mimo że nie został wydany system to są już prace nad service pack do ósemki i to co zwyczjnie zle działa ma poprawić jego działanie, choć to dopiero za dobre pare miesięcy, każdy też ma wybór, nie trzeba przecież instalować ósemki można mieć całkiem dobrą siódemke czy też xp, bo to wciąż bardzo dobry system.

Odwiedzacie portal, na którym czesto porusza sie różne tematy, o których laicy nie mają pojęcia. Wiecie co to linux i macie się za świadomych informatycznie ludzi bo zamiast internet exprolera używacie innej przeglądarki, jak sami często twierdzicie świadomie wybranej. Macie pojęcie często o mobilnych systemach operacyjnych ale nie wiecie, że do windows 8 można z powodzeniem dograć program Vistart znany od czasów Visty i służący pierwotnie dla windows XP? W takim razie z wami jest coś mocno nie tak. N a ten temat wypisywałem sie na swoim blogu, a pod nimi komentarzy dziwnie mało. Czyżby trolerka wolała przemilczeć temat i poszła pojęczeć dalej pod stosownymi artykułami? Zszedłem trochę z tematu, więc przepraszam.

Czy aero było niewypałem? Kłuciłbym się.

Dla rozładowania napięcia filmik z youtuba pod tytułem “jak normalni (bez wiedzy informatycznej) ludzie radzą sobie z modern ui”

http://youtu.be/v4boTbv9_nU

wiem że nie zgodzisz się ze mną

założenie ModerUI jest bardzo dobre a nawet idealne ale wykonanie już nie

kilka bolączek:

wyłączanie komputera w ustawieniach ■■■!! opcja dla zaawansowanych użytkowników??

zapisywanie plików w office najpierw klikasz zapisz jako później wybierasz lokalizacje a później znowu wybierasz lokalizacje w dodatkowym okienku(po co to się uruchamia jak już wskazaliśmy lokalizacje)

Brak poradnik jak używać bo kto pierwszy raz korzystając z systemu będzie wiedział żę np zmniejszanie zdjęcia,obracanie zdjęcia,prawy dolny róg,gdzie wyłączyć komputer,jak odinstalować appke,jak zamknąć appke,jak skasować appke

niby podstawowe rzeczy a nie wiadomo jak zrobić

to jest problemem tego systemu zmiana zmiana i jeszcze raz zmiana a dostajemy info że zmieniono START na ModerUI(żadnego ale że to trzeba się przyzwyczaić i podobne)

@cremik1 czy lubisz unity w ubuntu ??

…przez jakieś pół godziny szukałem “menedżera aktualizacji” którego przez przypadek zamknąłem a w opcjach systemu tego nie było widać. Potem była mandriva i wypalona płytka z mintem. Chodzi bardziej o komfort pracy pal licho jaki interfejs byle prosty , intuicyjny i przejrzysty.

@pawcio1212

No właśnie, mówicie o linuxie. Przecież to całkiem inny system i gdy ktoś zaczyna z niego korzystać musi pojąć kilka (dziesiąt) rzeczy od nowa. Gdy kupujesz nowy telefon z nieznanym Ci wcześniej systemem od razu wiesz gdzie co jest? Dlaczego Windowsa miałoby to nie dotyczyć? Przecież trafi głównie na urządzenia z dotykowym ekranem. Gdyby interfejs Modern nie składał się z większych elementów to byłoby dokładnie jak za czasów Windows Mobile do wersji 6.5.3. Co było wtedy? Każdy by Ci powiedział, ze się tego palcem nie dało obsługiwać, że nie dało się trafić palcem w “X” od zamykania aplikacji itd. To samo teraz byłoby z Windows 7. Myszką da się precyzyjnie najechać na przyciski, ale na 13-calowym ekranie o wysokiej rozdzielczości wierzysz, że byłoby słodko?

Wracając do porównania obsługi systemów: z wyłączaniem Windows 8 jest jak z Compizem w Ubuntu. Domyśliłbyś się, że to służy co personalizowania wyglądu systemu? W Windows takie coś nazywa się “Personalizuj”.

Linux Mint przypomina mi bardzo brzydkie nakładki graficzne na system Windows XP.

miliony pecetów “nie lubi” tego zdania

Pisałem już na początku że chodzi o możliwość wyboru , masz telefon lub tablet instalujesz windowsa i wybierasz modern ui , masz monitor dotykowy to też wybierz sobie modern ui. Gdy masz peceta ze zwykłym ekranem wybierasz pulpit z menu start bo ci te całe metro ui nie potrzebne.

Wolność wyboru i tyle.

Microsoft chyba źle interpretuje wolność wyboru kto wie może futurystyczny rewolucyjny desajn im bardziej odpowiada :wink:

W czasach gdy każdy sam składa PC tak samo każdy sam wybiera OS’a. A kto kupuje z marketu ten…:slight_smile:

Oczywiście wielu ludzi musi mieć najnowszy system i koniec. Tutaj też mamy wolność wyboru. Jesli musisz mieć windows 8 sam wybierz którym programem zastąpisz menu start interfejsu ModernUI:)

Poza tym myślę, że przesadzacie. Tak jakby Windows 8 nie miał zupełnie żadnych zalet…

No weź Ty mnie nie obrażaj, ja ostatniego lapka (Dell’a) kupiłem w markecie :wink:

A tak bardziej serio, nie każdy sam składa PC… niektórzy wybierają/przechodzą na laptopy, a tu z wyborem systemu (lub jego braku) nie jest aż tak różowo, chyba że ktoś lubi użerać się ze “sprzedawcą” co do usunięcia systemu z danego modelu (jeśli w ogóle do takiego kompromisu dojdzie) i zwrotów za tenże (były) system…

…kapitan Jack Sparrow :wink:

nie musi lub nie ma kasy na system lub sprzęt pod ten system na przykład urzędy,organizacje,szpitale,poradnie,policja itd. leci dalej na windows xp

Uźytkownicy domowi to co innego oni oprócz pracy na komputerze chcą rozrywki im lepsza rozrywka w sensie audiowizualnej tym lepszego wymaga sprzętu,systemu,oprogramowania,sterowników,itd

Tak zainstaluj i pograj sobie w GTA 4 na linuksie lub mac’u bez kombinowania i emulacji tylko czysta instalka. Powodzenia

Microsoft te programy zdalnie poprawia i banuje

Zalet jest bardzo dużo w kwesti szybkości działania, nowych technologi i bezpieczeństwa …i jedna główna dwa interfejsy w cenie jednego windowsa

Kurcze mam tablet szkoda że nie mogę na nim zainstalować ósemki w końcu ósemka jest lepsza od androida 2.2

Tak, ze sprzętem z marketu jest taki problem. Ale wystarczy być choć trochę elastycznym aby dograć jeden zupełnie niezasobożerny (jak na dzisiejszy sprzęt) program, który przywróci stare menu start i zyskujemy dużo udoskonaloną siódemkę a o interfejsie metro prawie zapomnimy. Potem wgramy drugi program (prace nad nim trwają) i zyskujemy spowrotem środowisko Aero. Myślę, że to naprawdę niewielki czyn w porównaniu do zainstalowania gier ważących po 30GB i posiadania dwóch włączonych antywirusów na raz (tak tak, niektórzy potrafią). Naprawdę trzeba hejtować ósemkę i nazywac niewypałem? Kto jak kto, ale Wy? Panowie, nieprzystoi… Wy? Świadomi użytkownicy?:slight_smile:

@up

Jesli faktycznie banuje to pozostaje nam spersonalizować domyślne menu start, lub poczekać na sygnał od ciemnej strony mocy z instrukcjami “co tu zrobić żeby nie banowali”.

No właśnie. Ma sporo zalet i udogodnień na które czekaliście. Dlaczego uwzieliście się na menu start i przez nie określacie cały system jako porażkę? Jeśli chodzi o Viste to rozumiem. Nikt nie miał wtedy w domu odpowiednio wydajnego sprzętu żeby to jako tako chodziło, ale teraz?

Ja osobiście nawet na siódemce nie używałem menu start prawie wcale. Chyba jedynie po to, żeby coś na szybko znaleźć albo zrestartować/wyłączyć inaczej. Wszelkie nieadministracyjne sprawy można było odpalić z poziomu paska, bądź przez skróty.

W Win8 jest inaczej, co nie znaczy trudniej. Mianowicie możemy rozróżnić poziom zmian na podstawie zaawansowania usera:

  1. ZU. Kliknie kafelki, albo skróty z pulpitu. Prędzej czy później nauczy się sztuczek na przyspieszenie swojej pracy. Albo wręcz będzie używał tego co dostał razem z komputerem/laptopem. ZU w większości przypadków nie wyłącza laptopa ( zamyka klapę i tyle), jak ma desktop, to naciśnie guzik POWER.

  2. Geek/hejter/PRO ustawi sobie modern ui pod siebie, tryb desktop również. Nauczy się skrótów klawiszowych ( Win+C pasek boczny, ALT+F4 zamykanie systemu, WIN+F wyszukiwanie w systemie, itp itd…).

Osobiście jestem tym drugim, nie hejtuje Ósemki, wręcz się w niej zakochałem za prostotę i prędkość działania w pracy. Za optymalizację i uproszczenie podstawowych czynności. Dostaję system kompletny, który umie pdfy, odtwarza filmy i muzykę, potrafi nagrać płytę. NIe muszę wyłączać swojego laptopa, zamykam klapę i po sprawie. Desktop zawsze sobie hibernuję, przez co po powrocie z pracy mam system gotowy w kilka sekund :slight_smile: Używam zarówno modern jak i desktop. Bezpieczeństwem systemu się nie interesuję, bo mam jakiś firewall, do tego w miarę dobry antywirus, który jest non stop aktualizowny, a i do tego odrobinę zdrowego rozsądku. Ktoś inny chce używać innych programów == może sobie kupić i zainstalować, działa to tak samo jak w poprzednich systemach. Office działa w trybie desktop, 2013 tak samo będzie działać. Tylko wersja RT będzie miała interfejs modern. Przeglądarka w trybie modern nadaje sie tylko do dotyku, na normalnym pececie nie ma to już sensu.

Generalnie zmiana jest wprowadzana z zachowaniem pełnej kompatybilności wstecz. 99% programów z Siódemki będzie działać, koniec, kropka.

Można by tak pisać i pisać, ale szkoda czasu, niech każdy się przekona na własnej skórze, że Ósemka nie gryzie :slight_smile:

Jeżeli to by była prawda, to kilka firm i organizacji na pewno zbanowało by microsoft za niezapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej.

Innymi słowy… opowiadasz bzdury.

Interfejs metro najzwyczajniej nie pasuje do klasycznego Windowsa. Z jednej strony dają nam metro, ale jak chcemy wejść na eksplorator albo dysk to nagle robi się klasyczny widok okien. To przejście z kafelkowanego metro w ogóle nie pasuje stylistycznie. Mogli zrobić np. cały system w kafelki a nie na sile dawać tylko pulpit.