Modernizacja ASUS M5A97 EVO R2.0


(Drass) #1

Witam serdecznie,

Poruszę tutaj kilka kwestii stąd taka a nie inna kategoria tematu, a nie chciał bym tworzyć kilku innych bo jak wiemy serwer nie guma :slight_smile:

1. Zainstalowałem nowy dysk 3 TB od Hitachi. Instalator Win 10 był w stanie jedynie obsłużyć partycję do 2 TB, w związku z czym ponad 700 GB jest nieużywane. Z poziomu narzędzi administracyjnych nie jestem w stanie scalić tego nieprzydzielonego miejsca w jedno. Proszę o pomoc jak sobie z tym poradzić ?

2. Chciał bym zoptymalizować procesor AMD FX-8320, 3700 MHz (18.5 x 200) do 4.5 GHz. Jest na to jakiś łatwy sposób ?, czy trzeba bawić się tak jak to kiedyś było mnożnik, napięcie itp

Specyfikacja urządzenia:
Typ procesora OctalCore AMD FX-8320, 3700 MHz (18.5 x 200)
Asus M5A97 Evo R2.0 (2 PCI, 2 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR3 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)
Pamięć fizyczna 16283 MB (DDR3-1600 DDR3 SDRAM)
Karta wideo NVIDIA GeForce GTX 960 (2 GB)
Chłodzenie CPU: Thermalight Macho 120
Dodatkowe wentyle: 7 5x12 cm Silentium PC Sigma 2x14 cm

3. Posiadam dość kiepską częstotliwość na tych pamięciach. Z tego co wyczytałem mobo obsługuje do 32 GB. Proszę o dopasowanie najbardziej wydajnych pamięci z taką właśnie pojemnością.

Z instrukcji dołączonej do płyty głównej znalazłem coś takiego:

4 Chciał bym dokupić drugą jednostkę GPU. Jednak druga szyna PCI-E czarna funkcjonuje z prędkością x4, podstawowa w x16. Czy w związku z tym wydajność drugiej karty będzie 4 razy niższa w porównaniu do tej pod x16 ?

Czy aby SLI było poprawne muszą to być te same karty graficzne czy mogę zakupić nieco lepszą?

Dziękuję za wszelkie porady. Pozdrawiam :slight_smile:


(Longhorn2009) #2

Dysk musisz mieć w schemacie partycji GPT. Przy MBR mamy ograniczenie obsługi pojedynczej partycji do 2TB. Tutaj więcej informacji gdybyś chciał przekonwertować dysk na GPT https://webinsider.pl/windows-x64-uefi-zmiana-mbr-na-gpt/
Podkręcić procesor możesz w ten sposób http://pclab.pl/tip/Overclocking.Guide.jak.podkręcić.procesor.AM3.AM3.Poradnik.krok.po.kroku.część.4,52305/3 Jednak ten FX nie należy do najwydajniejszych układów porównując ze współczesnymi modelami i być może korzystniej wyjdziesz zmieniając platformę niż podkręcając CPU.
Pamięci masz 16GB. To bardzo dużo pod zastosowania domowe. Jeśli używasz komputera do bardziej profesjonalnych, zawodowych celów być może jest to mało, ale lepiej upewnij się jakie użycie pamięci notujesz przy typowej pracy. Być może rozbudowa nic nie zmieni. Pamięci wymieniać na szybsze nie opłaca się, zysk nie będzie wart poniesionych kosztów.
Zakup kolejnej karty graficznej szczególnie tak słabej to bezsensowny pomysł. Aktualnie konfiguracji multi-GPU już się nie wykonuje w zestawach praktycznie w ogóle. Nie najlepsze skalowanie i problemy wynikające z wad konfiguracji z wieloma kartami graficznymi skutecznie odstraszają. Znacznie lepiej zmienić kartę po prostu na lepszą.


(Drass) #3

Dysk musisz mieć w schemacie partycji GPT. Przy MBR mamy ograniczenie obsługi pojedynczej partycji do 2TB. Tutaj więcej informacji gdybyś chciał przekonwertować dysk na GPT https://webinsider.pl/windows-x64-uefi-zmiana-mbr-na-gpt/1

Dziękuję, problem rozwiązany :slight_smile:

Jednak ten FX nie należy do najwydajniejszych układów porównując ze współczesnymi modelami i być może korzystniej wyjdziesz zmieniając platformę niż podkręcając CPU.

Podkręcenie CPU nic nie kosztuje, a mam warunki ku temu. Natomiast wymiana platformy kiedyś na pewno, ale nie po 2 latach użytkowania.

Pamięci masz 16GB. To bardzo dużo pod zastosowania domowe.

Pod domowe tak, ale w grach mam mało FPS z uwagi na słabą częstotliwość DDR-ów.

ale lepiej upewnij się jakie użycie pamięci notujesz przy typowej pracy. Być może rozbudowa nic nie zmieni.

W jaki sposób mogę to sprawdzić?

Zakup kolejnej karty graficznej szczególnie tak słabej to bezsensowny pomysł

Na prawdę “słabej” kupiłem ją za 800 zł 2 lata temu. Niech teraz będzie warta 400, słabe GPU są w granicach 200 zł

Aktualnie konfiguracji multi-GPU już się nie wykonuje w zestawach praktycznie w ogóle. Nie najlepsze skalowanie i problemy wynikające z wad konfiguracji z wieloma kartami graficznymi skutecznie odstraszają.

O proszę. Nie wiedziałem tego.

Znacznie lepiej zmienić kartę po prostu na lepszą.

Co proponujesz?

Dzięki za odpowiedź :slight_smile:


(Longhorn2009) #4

Karta graficzna, którą masz ma osiągi na poziomie nowego GTX 1050Ti. Może nie jest przesadnie słaba, ale nadaje się bardziej pod ustawienia średnie w FHD niż maksymalne detale. Szczególnie, że masz model z 2GB VRAM. Jeśli myślałbyś o zmianie tutaj wydatek byłby większy niż 2 lata temu. Zauważalnie lepsza GTX 1060 6GB kosztuje ok. 1300zł.
Jeśli kupiłeś 2 lata temu FX-a pod gry, to już wtedy był to słaby wybór. Ta seria AMD nigdy nie brylowała w grach i do gamingu sporo lepszy był Intel http://pclab.pl/art51730-3.html Supremacja niebieskich trwa nadal i nawet najnowsze Ryzen od AMD niewiele tutaj zmieniły. Nadal wydajne PC do gier budowane są głównie w oparciu o Intela.
Użycie pamięci sprawdzisz programem MSI Afterburner. Ma możliwość wyświetlania na OSD kluczowych danych o użyciu podzespołów czy temperaturach sprzętu. Na pewno więcej niż 16GB nie potrzebujesz do grania. Wąskim gardłem jest GPU lub procesor. Aktualnie FX przegrywa nawet z Pentiumem G4560/G4600, który ma 2 rdzenie 4 wątki i kosztuje ok. 300zł za nowy egzemplarz.


(Drass) #5

Zauważalnie lepsza GTX 1060 6GB kosztuje ok. 1300zł.

Nie jest przypadkiem tak, że pod AMD lepiej funkcjonują karty z rodziny Radeon ?, sama płyta główna jest nawet inicjowana pod crossfire nie sli…

Co do propozycji karta na prawdę dobra. Jednak za nim nie będę miał jasności w powyższym zakupu nie dokonam.

Może nie jest przesadnie słaba, ale nadaje się bardziej pod ustawienia średnie w FHD niż maksymalne detale

Grafika swoją drogą, ale częstotliwość RAM też odgrywa tutaj znaczenie szczególnie w fpsach. Już na poziomie 2100 MHz różnica była widoczna, dlatego chcę zakupić RAM pod 2400.

Jeśli kupiłeś 2 lata temu FX-a pod gry,

Głównie pod wielozadaniowość. Kilka środowisk, VPN wiele aplikacji, gry tak przy okazji.

Ta seria AMD nigdy nie brylowała w grach i do gamingu sporo lepszy był Intel

A znasz genezę tegoż problemu? lata szfindelskich zagrywek Intela. Kupowanie przychylnych opinii, zaniżanie cen laptopów pod pod LGA, łapówki i wiele innych pejoratywnych poczynań sprawiły, że już umysły odbiorców zostały dostatecznie “wypełnione na niebiesko”.

Są aplikacje, w tym gry gdzie lepszy będzie Intel, są gry gdzie przewagę będzie miał AMD. Ja jestem odporny na tę agitację niebieskich.

MSI Afterburner.

Dzięki sprawdzę.

Na pewno więcej niż 16GB nie potrzebujesz do grania.

Na razie. 8 GB to już niezbędne minimum. Kwestia krótkiego czasu kiedy pojawi się nowy produkt nakreślający standard.

Aktualnie FX przegrywa nawet z Pentiumem G4560/G4600, który ma 2 rdzenie 4 wątki i kosztuje ok. 300zł za nowy egzemplarz.

Musiał bym sam to przetestować, opinią autorytetów nie wierzę, ponieważ pamiętam zagrania niebieskich. Byli zdolni do wielu zagrywek poniżej pasa by zdobyć monopol, będą zdolni do jeszcze większych nadużyć by go utrzymać jak najdłużej…

.


(Longhorn2009) #6

Połączenie FX ze słabym pojedynczym rdzeniem z kartą od AMD to nie jest zbyt fortunny tandem https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_zestawow_core_i5_4460_vs_fx_8300_oraz_gtx_970_vs_r9_390?page=0,25
https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_zestawow_core_i3_4170_vs_fx_6300_oraz_gtx_960_vs_r9_380?page=0,25
Zdecydowanie lepszy wybór to właśnie GeForce.
Certyfikacja nVidia SLI jest po prostu droższa od CrossFire, stąd w tańszych płytach głównych można liczyć co najwyżej na CF. Podobna sytuacja jak z FreeSync i G-Sync w przypadku monitorów. Technologia AMD gości częściej i przede wszystkim w niższej półce cenowej ze względu na niższe opłaty licencyjne.
Na temat polityki Intela nie będę się wypowiadał, ponieważ nie słyszałem na większą skale aby niebiescy w poważniejszy sposób stosowali “szwindelskie zagrywki”. Fakty są na pewno takie, że Intel w rynku konsumenckich CPU od dekady prowadzi, a konkurencja z obozu AMD próbuje dogonić konkurencje. Wystarczy dokładniej przejrzeć testy najnowszych Ryzen, aby zauważyć że wydajność pojedynczego wątku nadal nie zachwyca. To poziom Haswella z 2013 roku. Najnowsze modele AMD zyskują dopiero w zastosowaniach typowo wielowątkowych. Użytkownicy mają po prostu wybór i widząc, że Intel osiąga w większości lepsze wyniki w testach czy np. jest bardziej energooszczędny decydują się na tego producenta. Tutaj np. wycinek z testu gdzie widać stosunek ilości pobieranej energii do wydajności procesora. Wniosków na pewno podsuwać nie trzeba (spójrz też na ceny procesorów AMD i Intela)
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/focus/vishera/def/energia_gry.png
Największa różnica w wydajności pamięci pojawi się po porównaniu podstawowego modelu pamięci z najszybszymi. Mając nie najwolniejsze DDR3 1600 różnice będą mniej spektakularne niż np. przy porównaniu z 1066MHz. Tutaj przykładowy test na Intelu haswell https://www.purepc.pl/pamieci_ram/test_pamieci_ddr3_ktory_zestaw_2x_8gb_2400_mhz_wybrac?page=0,6 Wymiana pamięci aby zyskać na wydajności, w twoim wypadku byłaby irracjonalna. Nie tutaj należy szukać wydajności w tym zestawie.


(Drass) #7

Na temat polityki Intela nie będę się wypowiadał, ponieważ nie słyszałem na większą skale aby niebiescy w poważniejszy sposób stosowali “szwindelskie zagrywki”.

Kiedyś (dawno temu) to AMD był górą. Więc niebiescy postanowili rozwalić konkurencję. Z punktu widzenia biznesowego normalna zagrywa, szczególnie jeśli chodzi o rynek konsumencki, ciągle rozwijające się gry, konotacje z tym związane itd.

Z punktu widzenia etycznego… Zwycięzca bierze wszystko.

Zdecydowanie lepszy wybór to właśnie GeForce.

Zatem czas na GTX 1060 6GB. Można już ją dostać za niecałe 1200 choć lepiej dołożyć i mieć takiego Asusa z chłodzeniem. Co sądzisz ?

To:

Czy lepiej to:

Za którą opcją byś obstawiał ?

Certyfikacja nVidia SLI

Właśnie jak dojdzie mi GTX 1060 to nie mam co zrobić z 960 GTX. Czy te dwie karty będą współpracować pod SLI ?. Ta słabsza mogła by robić za pomocnika…

Wystarczy dokładniej przejrzeć testy najnowszych Ryzen, aby zauważyć że wydajność pojedynczego wątku nadal nie zachwyca. To poziom Haswella z 2013 roku. Najnowsze modele AMD zyskują dopiero w zastosowaniach typowo wielowątkowych.

Dużo zależy od tego jaki model porównują i od tego kto porównuje. W numerze KS był artykuł w którym AMD jest górą nad Intelem. Choć zdaję sobie sprawę, że przez lata zagrywek o których możesz poczytać wyżej Intel zdeklasował konkurencję. Za 3-4 lata kupię nową jednostkę centralną tym razem na bazie Intela. Praktycznie będzie to mój pierwszy raz. Zobaczymy czy do tego czasu dalej będą prowadzić.

Tutaj np. wycinek z testu gdzie widać stosunek ilości pobieranej energii do wydajności procesora.

Tutaj pełna zgoda. Przy obecnym FX 8320 podkręcając do 4.2 GHz temperatura dochodziła do 70 stopni. Pomimo dobrego chłodzenia. Musiałem zakupić AC MX 4 i dopiero dało się normalnie pracować.

Wymiana pamięci aby zyskać na wydajności, w twoim wypadku byłaby irracjonalna. Nie tutaj należy szukać wydajności w tym zestawie.

Sam widzisz,że testy nie zawsze są wyrocznią. Pamięci już wymieniłem i mam wzrost FPS’ów. W takich produkcjach jak GTA V, AC Syndicate czy Wiedźmin.

Nie tutaj należy szukać wydajności w tym zestawie.
Tak, jednak pamięć to sprawa drugorzędna, po której wymianie widać lepsze rezultaty. Przede wszystkim należy wymienić GPU z racji nie tyle mocy obliczeniowej co pojemności 2 GB. Zgadzam się


(Longhorn2009) #8

Oba linki do GTX 1060 są takie same, niemniej Palit Dual Fan w takiej cenie to bardzo słaby wybór. Ta karta kosztuje max 1250zł. Za niewiele więcej, a nadal taniej niż na aukcji masz wersje Super Jet Stream http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=72976 z trybem półpasywnym i dodatkowo fabrycznie podkręcona.
SLI nie jest wspierane w GTX 1060.


(Drass) #9

Już poprawiłem linki. A co powiesz kolego o tym:

Posiada funkcję OC, czyli rozumiem, że można dołączonym oprogramowaniem zwiększać jej osiągi, tak samo jak w przypadku CPU ?

Dodatkowy plus to Autoryzowany sklep Asus na allegro. A jak wiemy na tym popularnym serwisie są przekręty również na sprzęcie. Doskonale o tym wiem, ponieważ kiedyś kupiłem zestaw komputerowy, który praktycznie cały był do wymiany.

Ciekaw jestem Twojej opinii :slight_smile:


(Longhorn2009) #10

Cena dość zaporowa jak na GTX 1060. Tutaj sporo taniej http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=72979, a na emag.pl dodatkowe -10zł mniej. Co do samej karty, głównie różni się fabrycznym OC. Palit SJS jest już fabrycznie podkręcona, ale Asus to praktycznie najwyżej wykręcony model z tej serii. Chłodzenie ma b. ciche i trzymające niskie temp.
Każdą kartę możesz podkręcić. Dopisek OC oznacza tylko autorskie OC producenta karty, względem fabrycznych taktowań nVidii. Przesadnie nie płaciłbym extra, Palit SJS to praktycznie ostatnia dobra oferta GTX 1060 6GB patrząc z perspektywy cena do jakości. Potem zaczyna się już moim zdaniem przepłacanie. Obie mają 3 lata gwarancji.


(Drass) #11

Co to za sklep, czy jest to pewne źródło ?


(Longhorn2009) #12

Esc to jeden z największych sklepów komputerowych w Polsce. Sam zamawiałem u nich swój zestaw komputerowy. Znajomy w sierpniu również u nich kupował.