Modernizacja istniejącego PC

Witajcie! Przepraszam, za ten dość niepełny tytuł, ale jest zbyt wiele zależnych by to zrobić. Otóż chciałbym upgrade’ować swojego pc, ale nie chcę przy tym wydać zbyt dużo kasy Język Ogólnie w gry, które gram wszystko śmiga, ale od czasu kiedy podłączyłem 2gi monitor to w tytułach takich jak NP. “Destiny 2” zaczęły się pojawić drobne dropy w fpsach stąd decyzja. Najbardziej, podnoszący osiągi komponent, albo komponenty, do ok 1,5tys (o ile w ogóle jest sens przy takiej kwocie).

Komp:
Intel Core i3-6100 3,7ghz
8gb ram
Geforce 1050ti
MSI B150M PRO-VDH
HDD WDC WD5000
SSD GOODRAM (tutaj prócz tego, że to 128gb więcej nie podam)
Co do monitorów to oba PHILIPS 240V5QDAB/00 (z rozdzielczością 1920x1080)

Pomoże ktoś ?

Myślę, że dobrym wyjściem będzie inwestycja w nowy procesor. Przed zakupem nowego procesora wymagana będzie aktualizacja BIOS-u płyty głównej, aby procesor 7 generacji mógł działać. Nowy procesor będzie posiadał 4 fizyczne rdzenie (zamiast dwóch w obecnym) np. https://www.x-kom.pl/p/340960-procesory-intel-core-i5-intel-i5-7400-300ghz-6mb-box.html. Jaka jest konfiguracja pamięci RAM, 2 x 4 GB czy 1 x 8 GB, jaki producent, taktowanie?

Tutaj potrzebna by była większa inwestycja, ale jakbyś sprzedał procesor i kartę graficzną za ok. 600-700 zł, może w sumie 800 to 1,4-1,5 tys. inwestujesz w GTX 1060 6GB, a kwotę z odzysku z i5-7400, jak wspomniał kolega wyżej.

Co do sprzedaży starych komponentów - i3-6100 sprzedasz już za 250-300 zł na Allegro, 1050 Ti, w zależności który model masz minimum 500 do 650 zł.

Na razie zainwestowałbym w GTX 1060 6GB i jeżeli uda Ci się sprzedać 1050 Ti to dołożyć te 2 stówki i kupić i5-7400, może nawet 7500. Przekroczenie budżetu odkujesz sobie sprzedając później procesor.

Aktualne ceny GTX 1060 6GB:

Wersja od Gigabyte jest już całkiem ciekawą propozycją za niecałe 1500 zł.

Panowie zakupiłem już Intel Core i5-8400, 2.80GHz, 9MB, BOX i MSI B360M PRO-VDH. Karta uważam, że narazie nie potrzebna bo logach z MSI Afb to procek nie wyrabia, a GPU jak najbardziej żyje.

Na płytach z chipem B150 ten intel nie będzie działał. Zrobiłeś bardzo zły Deal. Kupując teraz GTX 1060 już i tak miałbyś wzrost wydajności i GTX 1050Ti na sprzedaż, jednocześnie dalej mógłbyś grać bez problemu, bo w PC by niczego nie brakowało. Kupno teraz procesora zamiast grafiki było złym posunięciem.

Masz budżet 1,5 tys. Kupujesz GTX 1060 6GB i masz 0. Udaje Ci się sprzedać 1050Ti, masz 500-600 zł. Dokładasz do tego 200 zł i masz i5 7400/7500. Sprzedajesz i3 6100 za 200-300 zł i wychodzisz na zero, ew masz 100 zł ponad zakładany budżet jakby procesor nie poszedł za większa cenę.

W tym momencie kupiłeś procesor, którego nie możesz użyć, bo potrzebna ci do tego płyta główna. Koszt płyty to ok. 400 zł za jaką-taką wersję. W tym momencie wydajesz już 1200 zł, a wzrost wydajności masz marginalny, bo grafika nie wyrabia.

Jak ktoś Ci doradza to nie rób po swojemu jak się nie znasz, bo potem zostaniesz z ręką w nocniku jak w tym wypadku, ale skoro wiesz lepiej to po co pytałeś na forum? Zamiast zrobić upgrade za 1,5 tys. to teraz będziesz musiał robić upgrade za 3000, czyli w sumie wymieniasz wsio co miałeś.

Teraz na GTX 1060, który byłby nie małym skokiem wydajności już nie będziesz miał waluty, nawet jak stary sprzęt sprzedasz. Za proca i mobo dostaniesz może 400-500 zł. Z reszty budżetu na początku zostanie 300-400. To Ci GTX 1060 nie zapewni. Połowa kwoty.

Zauważ jednak, że kolega do całości dokupił jeszcze płytę główną…

Zauważyłem to po napisaniu komentarza, co jednak nie zmienia mojego zdania. Deal beznadziejny, bo nic tym nie zyska. Gdyby budżet był większy to ok, tak też można, ale pchanie teraz procka 6c/6t do GTX 1050Ti to marny upgrade…

W twoich poradach jest tylko jeden mały problem - kto Ci powiedział, że zamierzam cokolwiek sprzedawać? Chcę zrobić upgrade, to oczywiste, ale nie wiem skąd założenia, że starych części zamierzam się pozbyć? tak czy inaczej dziękuję za porady i zgłaszam, że problem rozwiązany.

No to tym bardziej deal słaby. Pozbyłeś się budżetu na upgrade, który da dużo mniejszy wzrost niż wymiana GPU. Późniejszy upgrade samego procesora byłby mniej kosztowny.

Każdy ma inne priorytety i potrzeby (budżet też). Nie mierz wszystkiego swoją miarą.

To jeżeli ktoś wie lepiej to po co pyta na forum i prosi o pomoc? To samo mam zawsze z ludźmi, którzy ucinają wydajność karty graficznej w komputerze do grania biorąc 1050Ti zamiast 1060 ,bo mu potrzebny strasznie badziewiasty SSD, a potem żale, że mu Wiedźmin działa tylko na średnich. Składałem taką masę komputerów, że wiem co jest potrzebne by rozsądnie rozdysponować budżet, wyciągając z niego maksymalną wydajność w grach, a ludzie dalej wciskają wszystkim SSD tylko dlatego, żeby był, bo Windows startuje 10 sekund.

1 polubienie

To, że poprosił o poradę nie znaczy, że musi koniecznie zrobić tak, jak mu polecasz. A prosi, bo może chce znać zdanie innych? Tak trudno ci to ogarnąć? Bo jak ktoś pyta na forum to nie ma wyboru już? A jeżeli OP nie chce sprzedać sprzętu, który posiada to go za to nie gań, jakby zrobił jakąś tragiczną rzecz. To jego, nie twoje.

A twoje święte przekonanie, że “wiesz lepiej” dosłownie #nikogo.

1 polubienie

A gdzie ja go ganię za to, że nie sprzedał sprzętu? Nie sprzeda? Ok, ale więcej ugrałby kupując GTX 1060 teraz i później upgrade samego procesora na posiadaną obecnie platformę. Czy tylko ja realnie patrzę na korzyści wynikające z dobrego gospodarowania budżetem?

Zainteresujcie się sprzętem i tym jak działają gry. Przetestujcie różne konfiguracje, sprawdźcie co przynosi najlepsze wzrosty wydajności, potem możemy dyskutować, bo 1500 zł można było dużo lepiej rozdysponować niż wymieniać platformę. Odczuwalny znacznie bootleneck spowodowany i3 6100 byłby bardziej do wyłapania gdyby wsadzić przynajmniej GTX 1070.

Nie lubię ludziom tłumaczyć oczywistości, które są do wyłapania przy pierwszym lepszym teście gier komputerowych.

1 polubienie

Jak ktoś nie kupuje za własne pieniądze to tak później jest, że kupuje, a później kręci nosem…