Modernizacja kilkuletniego komputera - proszę o radę

Witam, w związku z tym, że mój komputer ma już parę ładnych lat, to czas przyszedł na małą modernizację, z tym że chciałbym zostawić na chwilę obecną kartę graficzną, którą wymienię za 2-3 miesiące. Moja obecna specyfikacja:

Procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 6000+ (3.1GHz)

RAM: Kingston 4GB DDR2

Grafika: ATI Radeon 4850 512MB

Płyta Główna: Gigabyte GA-M68SM-S2L

HDD: Samsung HD502IJ 500GB

A więc - do wymiany płyta główna, procesor, zasilacz i RAM, z uwzględnieniem żeby to wszystko komponowało się z obecną grafiką i abym za parę miesięcy bez problemy mógł wrzucić nową.

Jeśli chodzi o procesor - tutaj się waham, a to dlatego że procesory AMD są dużo tańsze, nawet 200-300zł uwzględniając zbliżone parametry. Dlatego stawiałbym jednak na AMD, bo mimo że na papierze lepiej prezentuje się Intel, to płacić parę stówek za jakieś 5% więcej mocy, to chyba sobie daruje, ale czekam na Wasze opinie.

I dlatego uwzględniając procesor AMD, chciałbym się ze wszystkim zmieścić w 1100zł. Jak myślicie, da radę?

Proszę o porady oraz sprzęt, który uważacie najlepszy, tj. chciałbym abyście podali mi co kupić :slight_smile:

Np.

Procesor - AMD Phenom II X4 965 BE (400zł)

Pamięc - Corsair 2x 4GB 1333 MHz (130zł)

Zasilacz - Fortron Raider 550W (230zł)

Płyta główna - no właśnie jaka, żeby to działało + obecna grafika + możliwość kupna nowej za jakiś czas (to ważne!)

Proszę o rady :slight_smile:

Do obecnej płyty po aktualizacji biosu możesz wsadzić Phenom II X4 945 za 300zł

Do tego jakiś zasilacz markowy i grafika i w 1100 się spokojnie zmieścisz

Nie ma sesnu zmieniać płyty dla troche wydajniejszego 965 BE

O a o tym nie wiedziałem :slight_smile:

W sumie w tym komputerze na gwałt potrzebuje wymienić procesor - niestety dwurdzeniowy proc to dzisiaj już totalny przeżytek i muszę włożyć te 4 rdzenie. Dlatego planowałem modernizacje, ale wiedziałem że płyta główna jest lipna i muszę ją zmienić, no ale może spróbuję z tym Phenomem :slight_smile: Teraz tak:

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … nload/bios

Stąd pobrać tą aktualke z BIOSA? Jeśli tak, to który, bo widzę że tam jest jakaś beta?

ten F9G

i aktualizujesz programem @bios

Ok, rozumiem. I jak wygląda potem instalacja tego Phenoma? Wystarczy go włożyć i wszystko będzie hasać czy też wiąże się to z jakimiś innymi działaniami?

Normalnie wkładasz procka… jeżeli kupisz nowego z gwarancja to pasta termo będzie już na radiatorze, wystarczy procek wsadzić i już

ps. bios aktualizujesz na starym procku! !!

Rozumiem. A co myślisz o kupnie Phenom II X4 955. Cenowo jest niewiele droższy, a dodatkowo troszku mocniejszy i podatny na podkręcanie. Twoja rada? 945 vs 955? :slight_smile:

955 jest nie obsługiwany przez Twoją płytę… no poza wersją 955 95W ale tego procka nigdzie nie kupisz bo go praktycznie nie ma

Max pod tą płytę to AMD Phenom II X4 945

bedzie działać od razu ale polecam podkręcić, spokojnie do 3,5ghz

OK, rozumiem. A jeszcze jedno. Obecny zasilacz Modecom Feel 400W. Zostawić czy zmienić? Praktycznie ten Phenom to będzie brał tylko troszkę więcej, więc w teorii nie powinno być problemu. W praktyce?

Ten Phenom pobiera 95W, Twój obecny też chyba 95W

89W chyba, przynajmniej patrząc na tą tabelkę :slight_smile: Więc w sumie to samo…

Różnica nie odczuwalna…

Jeżeli to FEEL 1 lub 2 to warto wymienić dla bezpieczeństwa bo nie wiadomo kiedy się zjara

Jak FEEL 3 można zostawić, ale przy zmianie grafiki na mocniejszą i tak trzeba będzie tą zasiłke wymienić

Myślę, że lepiej zmienić całą platforme.

Warto kupić 4-8GB szybszej pamięci DDR3.

Do tego można wsadzić np. Phenoma II 965BE, który umożliwi Ci łatwe podkręcanie, dzięki odblokowanemu mnożnikowi.

DDR3 wcale nie są szybsze od DDR2 - no zależy jakie

Moje DDR2 są szybsze od zwykłych DDR3 z CL9

Co z tego że mają większe taktowanie jak mają duże opóżnienia

W duecie z Phenomami II nie timingi nie dają zbyt dużo.

542090_536538459691237_1998417858_n.jpg

Niestety nie mogę dać Ci więcej wyników. W praktyce pamięci 1600MHz@CL9 mają 1/3 więcej punktów MaxxMem od pamieci 800MHz@CL5.

Więc powiedz mi - jakim cudem Twoje DDR2 są wydajniejsze od DDR3?

W połączeniu właśnie z Phenomem II moje pamięci dostały dodatkowego kopa w porównaniu do Athlona x2

Obecnie działają w trybie Unganged Dual Channel

Z Twoimi wykręconymi na maxa nie ma co porównywać ale ciekawe ile by Twoim wskazało

image.php?album_id=4&image_id=5277

Witam, to ponownie ja. Nie miałem za bardzo czasu, ale teraz przysiadłem i mam jeszcze jedno pytanko, aby się tylko upewnić :slight_smile: Jak wspomniałem moja płyta główna to Gigabyte GA-M68SM-S2L. Sprawdziłem za pomocą CPU-Z i wynika, że płyta ma podstawkę Socket AM2 (940). I tu pytanko - czy ten Phenom X4 945 będzie pod tym chodził, bo jak patrzę na tabelkę znajdującą się na stronie producenta, to ten procek hasa pod Socket AM3. Proszę o pomoc i to taką konkretną, bo nie uśmiecha mi się wydawanie kasy na darmo…

Płyta obsługuje procesory z TDP max 95W pod AM3 (lista obsługiwanych procesorów ) i musisz mieć wgrany najnowszy bios (F9G).

Płyta obsługuje Phenoma II X4 945 w wersji 95W (czyli taki który jeszcze jest dostępny na rynku).

Tak jak wcześniej pisałem, będzie działać, przejrzyj wcześniejsze posty

Jeżeli nie będziesz podkręcał procka to możesz go brać, bo się opłaca

Jeżeli jednak umiesz i będziesz chciał podkręcać to zastanów się nad propozycja JARObb ,