Modernizacja kilkuletniego PC

Witam Forumowiczów serdecznie,

Zastanawiam się nad oceną, (czy warto) inwestować w skrzynkę - mowa o komputerze stacjonarnym.
Komputer służy do pracy: grafika komputerowa, DTP (InDesign), Excel, Internet.

Poniżej przedstawiam “bebechy”:
Windows 7 SP1
Płyta: GA-Z77-DS3H
Procesor: i5-3470 CPU 3.20 GHz, 3601MHz
Karta graficzna: GeForce GT 520
RAM: 16 GB (nie podam więcej danych, bo nie wiem, komp w pracy)
Zasilacz: 350.

Czy warto coś z tym robić, czy lepiej kupić nowy… z myślą o dalszej (kilkuletniej, może 5 lat) pracy?

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Ile kasy na nowy masz?

Mogę dać jakieś 4.000;-)

Do tego wybierz sobie obudowę :slight_smile:

1 polubienie

Dzięki Garos!

Rozumiem, że zapomnieć o modernizacji :wink:

Raz jeszcze dziękuję za zestaw;-)

Pozdrawiam!

Szkoda kasy na nowy co będzie działał tak samo jak stary tylko za więcej kasy.
Kup do tego:
CPU - i7-3770
GPU - może być to co u kolegi wyżej (nie znam się na typowych do grafiki)
PSU - dla bezpieczeństwa bym zmienił na SilentiumPC Vero 500W.

Jeżeli autor tematu chce kolekcjonować starszy sprzęt to OK.

Starych kolekcjonować nie chce;-) Chciałem się zorientować, czy jeszcze da się coś z tego starszego kompa zrobic, aby jeszcze popracować te np 5 lat (lub więcej). Jeżeli nie - to rzucam się na nowy :wink:

Po co:)?
Tak na dobrą sprawę ten Twój procek jest tylko odrobinkę, ~10%, słabszy od Ryzena 2200G, a ma już 6 lat :slight_smile: https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i5-3470-vs-AMD-Ryzen-3-2200G/822vs3186

Faktycznie, do grafiki, bo tym sę zajmujesz, to już może być trochę mało. Nie wiem, ale patrząc po konfiguracji, to wygląda, żę najsłabsza jest w tym secie grafika, poziom mniej-więcej integry Intelowskiej. https://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=GeForce+GT+520&id=1425 Jeżeli, podkreślam jeżeli, Twoja praca wymaga więcej od karty, a mniej od procka, to może czasowo można by wsadzić jakąś zewnętrzną kartę za 200 zł z allegro, tylko tu też jesteś ograniczony zasilaczem i koniecznością sparwdzenia ile faktyczie Ci przyrostu to da i ile potrzebujesz :wink:

Chryste, co ty dałeś za GPU? Przecież większą moc obliczeniową ma już 1060 3/6GB. Wyjdzie cenowo tak samo a mocy więcej. I ten procesor, błagam. Dlaczego nie R5 2600? 4 rdzenie do komfortowej i kilkuletniej pracy mogą nie starczyć. 6 to minimum.

Yyy… to już nie wiem, co zrobić ;-D
InDesign, Photoshop (lub Affinity), Excel, Internet… nie wiem, czy tutaj potrzebna jest, tzn, czy karta graf.ma większy wpływ czy procek :wink:

Ogarnij się!! i Zostaw Chrystusa w spokoju. Zaproponowany prze zemnie Ryzen ma 4 rdzenie na 8 wątków, a ty się czepiasz.

Trochę może mieć, zależy jeszcze jakie projekty - Ty masz pewnie 1 GB, oni chcą 2 najlepiej :wink:
Wymagania systemowe | Wersja 2017 programu Photoshop CC
Wyświetlacz o rozdzielczości 1024x768 (zalecana rozdzielczość 1280x800) i karta graficzna z 16-bitową głębią kolorów i 512 MB dedykowanej pamięci VRAM; zalecane 2 GB*

https://helpx.adobe.com/pl/photoshop/system-requirements.html

Sprawdź jak się zachowuje procek przy tworzeniu grafiki Menadżer windowsa i jak będzie koło 100%, to musisz całą już platformę wymieniać powoli;) Ceny tylko teraz są dość wysokie i, niestety, musisz chyba w AMD iść…

Wg mnie wystarczy zmiana procka na i7 (ze sprzedażą obecnego z 200 zł dopłaty) + zakup grafiki typu GTX 1050ti, która w zupełności wystarczy.

i jest słabszy od 2600 w każdym zastosowaniu. No i różnica między 1400 a 1500X jest kosmetyczna.

Dzięki za dyskusje i propozycje.
Jeszcze pomyślę/przemyślę i podejmę decyzję;-)

Raz jeszcze dziękuję;-)
Pozdrawiam!