Modernizacja kompa

Witam,

 

obecbnie posiadam kompa HP Compaq DC5800

 

CPU: Core2Duo E7200 2.53 GHz

RAM: 4 GB DDR2

HDD: 160 GB Seagate

Video: Intel Q33

Tower: SFF(Small Form Factor)

 

Chcę go rozbudować. Na początek chcę zainstalować 8 GB RAM DDR2. Tylko nie wiem jakie dokładnie wybrać ponieważ chcę później wymienić procesor na E8400,8500,8600 lub 8700. Czy to będzie miało jakieś znaczenie?

 

Dysk nie jest duży, ale mam podpięty pod USB 2.0 dysk WD 2 TB więc obecny zostanie.

Grafika, nie gram za dużo, ale może z czasem zmienie…

 

Tak jak pisałem na początku, nie wiem jaki konkretnie RAM wybrać, bo później chcę wymienić procesor.

 

Obecny RAM to 4 GB PC2-6400 i CPU Core 2 Duo E7200 2.53 GHz.

 

Za wszelkie info dziękuje z góry :slight_smile:

Jaki masz budżet nie lepiej złożyć na nowej podstawce ?

Cóż jeżeli chcesz wymieniać RAM musisz sprawdzić częstotliwość, ilość gniazd i możliwą maksymalną jednostkę. 

 

Co do procesora to czy nie jest przyspawany do chipsetu… 

Wymiana procesora w laptopach jest pracochłonna , i czasami niemożliwa.

 

Zastanów się lepiej czy nie lepiej będzie odłożyć kilka groszy więcej i wymienić całego notebooka. 

To jest komputer stacjonarny a nie laptop,google nie gryzą

Z grafiką będzie ciężko bo tam jest bodajże slot tylko na SDVO/ADD2 (przynajmniej na w swoim 5700 taki miałem). Ram dokup taki sam jak masz bo dla tego modelu PC2-6400 to max. Procesory z serii E8xxx były dosyć wydajne więc zawsze coś tam zyskasz. Ale czy się opłaca? To już Twój wybór. 

Dokładnie to jest komputer stacjonarny.

 

Gniazd na płycie mam 4 wiem, że płyta obsłuży 8 GB czyli 4 x 2 GB? Obecny Ram to  Samsung DDR2 1GB 1Rx8 PC2-6400U-666-12-zz. Tak więc 4 kości po 2 GB PC2-6400 powinny działać.

 

Jak sprawdzić dokładny model płyty? W Everest w “Płyta główna” pokazuje mi:

Pole Wartość
Właściwości płyty głównej 
ID płyty głównej Nieznane
Nazwa płyty głównej Nieznane

Ja się właśnie tak wykiwałem bo z wyglądu jest to PCI Express ale nie wszystkie karty obsługuje. Musi być zgodna z SDVO/ADD2 i mój radeon z serii X coś tam nie działał. Nie wiem czy ten podany przez Ciebie będzie pasować. NIe musisz sprawdzać modelu płyty bo znasz model komputera. Obecnie posiadane modułu są najlepsze i takie możesz śmiało dokupić. 

matty24 , z grafiką i tak się wstrzymam, bo kompa nie wykorzystuje do gier. To moduły kupuje 4 po 2 GB PC2-6400.

 

Jeszcze co do RAMu. Info ze strony: http://h10010.www1.hp.com/wwpc/ca/en/sm/WF04a/12132708-12132884-12132884-12132884-81559927.html?dnr=2

 

Memory Type From 1 GB to 8 GB DDR2-Synch DRAM PC2-6400 non-ECC (single or dual channel configurations) From 1 GB to 8 GB DDR2-Synch DRAM PC2-6400 non-ECC (single or dual channel configurations)

 

Memory slots 4 DIMM 4 DIMM

Memory Upgrade Expandable to 8 GB through four industry-standard DIMM slots Expandable to 8 GB through four industry-standard DIMM slots

 

Memory, Maximum description 8 GB DDR2-Synch DRAM 8 GB DDR2-Synch DRAM

 

Czyli rozumiem, że mogę wrzucić 1 kość 8 GB? Jak to w ogóle najlepiej zrobić? 4 x 2 GB czy 2 x 4 GB a może 1 x 8 GB?

Pakowanie 8GB w standardzie DDR2 przy takiej reszcie sprzętu mija się z celem jak i portfelem.

Najlepiej chyba by było 2x4 GB w dual channel. No ale skoro masz już 2 moduły to taniej pewnie wyjdzie dokupić kolejne dwa.

Ale po co pakować tyle w stary sprzęt ? i tak 8 gb ram nie wykorzysta przy tym procesorze 

Byłbym ostrożny z takim stwierdzeniem.

Autor tematu mógłby podzielić się z nami co chce osiągnąć poprzez taką modernizacje. Być może pozwoliłoby to nam określić czy obrana droga jest dobra oraz czy jest w tym jakiś sens, a może nawet zaoszczędziłby trochę gotówki.

Nie chodziło mi o to że ramu nie będzie całego czytać tylko że ten procesor nie pozwoli otworzyć tyle aplikacji żeby zawalić ten cały ram. No chyba że autorowi zależy na ram dysku 

 

A jaki masz system?

Z komputerem dostałem Windows 7 Home Premium x64 ENG [płyta DVD i sticker na obudowie]

W Polsce mam swojego Windows 7 w wersji PL ULTIMATE, będę miał go na dniach tutaj.

 

Co do wykorzystywania komputera. Głównie internet, muzyka [HD jeśli to możliwe], trochę edycja grafiki, czasem jakieś gierki, aplikacje biurowe. Z komputera będą korzystać codziennie 3-4 osoby, najlepiej jak każdy mógłby nie wylogowywać się, a przełączać użytkownika. Wydaję mi się, że 8 GB RAM będzie OK do tych zastosowań.

 

Czy warto mi go modernizować?

 

Tak więc kupiłem ten komputer HP DC5800 z monitorem DELL 19 cali [panoramiczny] za 65 funtów, nie daleko domu w sklepie komputerowym mam używany RAM za 10 funtów kość 2 GB DDR2. Byłem z nimi rozmawiać jak dam im swój ram [4 GB] to wymienią mi na 4 x 2 GB lub 2 x 4 GB w tych samych kościach za małą moją dopłatą [około 15-20 funtów].

 

Co do procesora też z nimi gadałem za Core2Duo E8600 chcą 30 funtów.

 

Tak więc po małych kosztach mogę mieć w miarę dobry sprzęt który jeszcze trochę podziała :slight_smile:

 

Jeszcze takie pytanko, znalazłem w Bios taką funkcję “THERMAL” czy coś koło tego i mogę tam sterować wentylatorami. Czy jest jakiś soft pod Windowsa? Obojętnie jak mam obciążonego kompa wentylatory chodzą na pierwszym biegu tak jak jest to ustawione w Bios. Nie ma tam funkcji auto.

toż to się nie opłacało w ogóle… za £100 masz nową platformę na Hanswel’u z DDR3 8)

Możesz podać linka? Całego kompa z monitorem, kablami, klawiaturą i myszką?

 

Dzisiaj kupiłem za 5 funtów grafikę ATI RADEON XT 2400 HD 256MB. Włożyłem, zainstalowałem sterowniki i działa wszystko jak należy :slight_smile:

 

Tylko, że sprzedawca twierdził, że jest to ATI RADEON X1300 HD, a system mi go widzi jako ATI RADEON XT 2400. Pomyłka sprzedającego czy system coś źle wykrył?

 

A jakie temperatury są dobre dla tej karty?

Przeglądając internet i nic więcej karta ma 50 stopni…

 

Załączam screeny:

gallery_172735_794_16082.gif

 

gallery_172735_794_10536.gif

Wentylator działa na 13% swojej mocy, więc wydaje mi się, że ta temperatura jest ok. Sprawdź pod obciążeniem jak zachowuj się wiatrak oraz do ilu stopni dochodzi. Dodatkowo możesz wymienić pastę między kartą, a radiatorem.

 

Edyta:

I faktycznie posiadasz XT 2400 HD. Program się nie pomylił.